پویاسامانه

کد خبر : 336238 تاریخ ثبت : 1399/3/26 12:45 نظرات تایید شده : 1
رییس خانه مطبوعات استان:

هیات مدیره و بازرسان جدید خانه مطبوعات بوشهر انتخاب می‎شوند

خلیج فارس: فردا (سه شنبه) انتخابات مدیریت خانه مطبوعات استان به صورت الکترونیکی و از ساعت ۹ صبح و تا ۱۲ ظهر برگزار می شود

خلیج فارس: رئیس خانه مطبوعات کشور و استان بوشهر جزئیات انتخابات هیات مدیره و بازرسان خانه مطبوعات را تشریح کرد.

به گزارش خلیج فارس؛ مازیار هوشمند در گفتگو با ایسنا ادامه داد: فردا، سه شنبه، بیست و هفتم خردادماه انتخابات مدیریت خانه مطبوعات استان بوشهر به صورت الکترونیکی و از ساعت ۹ صبح و تا ۱۲ ظهر برگزار می شود که اعضای اصلی خانه مطبوعات می توانند با مراجعه به صفحه خود در سایت خانه مطبوعات به آدرس Khanehmatbooat.ir نسبت به انتخاب اعضای هیئت مدیره جدید اقدام کنند.

وی با اشاره به جزئیات این دوره از انتخابات عنوان کرد: انتخاباتی که فردا برگزار می شود برای انتخاب و تعیین ۷ عضو اصلی هیئت مدیره، ۵ عضو علی البدل و همچنین ۲ بازرس اصلی و یک بازرس علی البدل است که بر اساس رای اعضاء و از میان مدیران مسئول نشریات استان و روزنامه نگارانی که نام نویسی کرده و به تایید اداره کل فرهنگ و ارشاد رسیده اند انتخاب خواهند شد.

رئیس خانه مطبوعات کشور خاطرنشان کرد: فرصت تعیین شده برای برگزاری فرآیند انتخابات ممکن است تمدید شود که البته این در اختیار وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و معاونت مطبوعاتی است، به همین دلیل از اعضای محترم خانه مطبوعات می خواهیم در موعد مقرر در انتخابات شرکت کنند و نسبت به انتخاب اعضای هیئت مدیره و بازرسان اقدام کنند.

این مسئول یادآور شد: مطابق با ماده ۲۱ اساسنامه خانه مطبوعات اداره امور خانه بر عهده هیئت مدیره ای مرکب از ۷ نفر عضو است که اعضای اصلی هیئت مدیره بوده و شامل ۲ نفر از مدیران مسئول، ۳ نفر روزنامه نگار، یک نفر از مسئولان نمایندگی های روزنامه های سراسری و یک نفر از مسئولان نمایندگی خبرگزاری ها یا پایگاه های سراسری است. همچنین طبق اساسنامه روزنامه نگار شامل گزارشگر، مترجم، عکاس خبری، نویسنده، تنظیم کننده اخبار، کاریکاتوریست، گرافیست، خبرنگار، دبیر گروه، معاون دبیر گروه، معاون سردبیر، عضو شورای سردبیری و سردبیر است که با معرفی رسانه ها به تایید اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی رسیده اند.

هوشمند تاکید کرد: در این دوره از انتخابات تعداد ۱۶ نامزد برای انتخاب ۷ عضو هیئت مدیره و ۲ بازرس داریم که مشخصات این نامزدها در صفحه هر عضو رسمی خانه مطبوعات وجود دارد و اعضای محترم می توانند با انتخاب نامزدهای مورد نظر خود نسبت به انتخاب و رای ریزی اقدام کنند.

رئیس خانه مطبوعات کشور و استان بوشهر اظهار کرد: اخذ رای در این دوره از انتخابات مانند دوره گذشته برای انتخاب اعضای اصلی هیئت مدیره و بازرسان به صورت الکترونیک و همزمان صورت می گیرد و این همزمانی برگزاری انتخابات در استان های دیگر هم وجود دارد و حائزان اکثریت نسبی به ترتیب آرای بیشتر، اعضای اصلی و علی البدل شناخته می شوند.

وی تصریح کرد: احراز شرایط و صلاحیت نامزدها و نظارت بر نحوه برگزاری و مراحل انتخابات بر اساس ماده ۲۲ اساس نامه بر عهده اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان است و خانه مطبوعات در بحث بررسی صلاحیت ها و احراز شرایط نامزدها هیچ دخالت و ورودی ندارد.

این مسئول عنوان کرد: اعضای هیئت مدیره منتخب در مجمع عمومی فردا سه شنبه ۲۷ خرداد ماه به عضویت مجمع عمومی خانه مطبوعات و رسانه های کشور نیز در می آیند.

مازیار هوشمند یادآور شد: یکی از مواردی که ما سعی در سازماندهی آن داریم و قرار است در مجمع خانه مطبوعات و رسانه های کشور به آن پرداخته شود، شرایط عضویت است که طبق ماده ۴۲ اساسنامه، راه را برای ورود بعضی از همکاران گرامی مشکل ساخته است. در این خصوص پیشنهاداتی نیز در مجمع عمومی دو سال پیش ارائه شد که برخی در اساسنامه لحاظ شده اما همچنان مواردی وجود دارد که در عضویت همکاران مشکل ایجاد کرده است.

وی توضیح داد: شرایط عضویت ۴ بند عمومی دارد، ولی مواردی مانند حداقل مدرک کارشناسی و معادل آن و همچنین برخورداری از حداقل یک سال سابقه اشتغال و مستمری بیمه ای رسانه ای و یا بیمه صندوق هنرمندان، فعالیت منظم و مرتب انتشار رسانه های مکتوب و فعالیت مستمر رسانه های الکترونیک از مواردی است که در ورود اعضا به خانه مطبوعات دخیل است. یعنی اگر نظم در انتشار نشریه ای کمتر از پنجاه درصد باشد، همکاران شاغل در آن نشریه، امکان ورود ندارند.

رئیس خانه مطبوعات بوشهر گفت: بر روی این بندها با توجه به شرایط حاکم بر فعالیت رسانه های مکتوب، بحث وجود دارد و احتمالا در مجمع عمومی خانه مطبوعات و رسانه های کشور که در سال جاری برگزار می شود به اصلاح اساس نامه و تسهیل این بخش ها و بندهای شرایط عضویت بپردازیم چرا که سازماندهی افراد و همکارانی که قصد ورود به خانه مطبوعات و رسانه را دارند از همین طریق میسر است. ضمن این که ما در خانه مطبوعات و رسانه های کشور به همکاران خود گفتیم که با توجه به مشکلات، از جمله شیوع ویروس کرونا و همچنین گرانی کاغذ و کاهش فعالیت رسانه های مکتوب، نگاهی به رسانه هایی که در انتشار خود نظم کمتری دارند را لحاظ کنند تا همکاران بتوانند به خانه ورود بکنند.

کلمات کلیدی خبر : مازیار هوشمند خانه مطبوعات
-->