پویاسامانه

تاریخ نمایش این آگهی : 1399/01/06 <br/> تعداد بازدید تاکنون : 21417422 تاریخ نمایش این آگهی : 1399/01/01 <br/> تعداد بازدید تاکنون : 19782083
کد خبر : 335925 تاریخ ثبت : 1399/3/25 07:11 نظرات تایید شده : 18
بازدید سرزده «خلیج‌فارس» از پرمراجعه‏‌ترین ادارات بوشهر؛

ادارات برتر و ضعیف در ماجرای «ماسک اجباری»

خلیج فارس: بازدید از برخی ادارات پربازدید مرکز استان نشان می دهد باید نظارت بیشتری برای جدی گرفتن ماسک توسط استانداری صورت گرفته و با مدیران دستگاههایی که نسبت به این الزام کم توجهی می کنند، برخورد شود.

خلیج فارس: از آنجا که طبق توصیه سازمان بهداشت جهانی، ماسک مهمترین ابزار حفاظت از شیوع کرونا در محیط های اجتماعی است، طبق مصوبه ستاد استانی مدیریت کرونا، مقرر شد از روز شنبه 24 خردادماه استفاده از آن برای کارمندان و ارباب رجوع ادارات استان بوشهر اجباری شود.

خبرنگار «خلیج فارس» در روز نخست اجرای این دستورالعمل، بصورت سرزده از برخی ادارات پرمراجعه بازدید کرد تا میزان توجه به پروتکل های بهداشتی را رصد کند.

اداره ثبت اسناد و املاک؛ ورودی سخت و داخلی راحت!

مقصد نخست، اداره ثبت اسناد و املاک شهرستان بوشهر در نزدیک میدان انتظام است که از همان ابتدای صبح، تعداد زیاد خودروهای پارک شده پیرامون آن، نشان از شروع هفته پرازدحام آن می دهد.

در حیاط ساختمان برگه هایی مبنی بر اجباری بودن ماسک نصب شده، در ورودی نیز یک میز همراه متصدی قرار دارد که راه باریکی برای ورود ارباب رجوع به ساختمان ایجاد کرده و از ورود افراد بدون ماسک جلوگیری می شود.

پس از ورود به این اداره و بازدید از اتاق های آن، مشاهده می شود کارمندانی در اتاق های تک یا چند نفره ماسک بر چهره ندارند یا آن را زیر چانه قرار داده و در حال انجام امور اداری یا گفتگو  هستند. همچنین حجم بالای مراجعات باعث شده بود ازدحام در برخی اتاق ها مشاهده شود.

در این بین، برخی ارباب رجوع نیز پس از عبور از ورودی، در فضای اداره ماسک را از صورت به زیر چانه منتقل کرده و در این خصوص تذکری داده نمی شود. در این اداره، با نصب برگه هایی روی صندلی ها، فاصله گذاری ارباب رجوع یادآوری شده و مقابل برخی اتاق ها هم صندلی هایی گذاشته شده بود تا مراجعان جلوتر نیایند.

اداره کل آموزش و پژوهش استانداری با وضعیت نیمه مناسب

در ادامه به بهانه سوال درباره آزمون های ادواری، بدون ماسک وارد نگهبانی اداره کل آموزش و پژوهش استانداری در خیابان چمران شدیم. متصدی آن تاکید کرد ورود به محوطه با زدن ماسک باشد که با تبعیت از دستور وی، مجوز ورود فراهم شد. سالن های این اداره خلوت بود و اغلب کارمندان نیز ماسک بر چهره داشتند. در حین گفتگو با یکی از کارشناسان بخش آموزش، آقا و خانمی که ماسک بر چهره نداشتند وارد شده، درخصوص مدرک مرتبط با اتاق اصناف سوال پرسیدند. وقتی از وی درباره نداشتن ماسک سوال کردم، گفت هوا گرم بود و بعد از ورود به اداره، داخل کیف گذاشتم!

اداره کل آموزش و پرورش؛ ورود بدون ماسک آزاد

در ادامه این بررسی میدانی به اداره کل آموزش و پرورش استان رفتیم. در ورودی این اداره درخصوص نداشتن ماسک به مراجعین تذکری داده نمی شد و در زمان حضور خبرنگار «خلیج فارس»، کارمندان و ارباب رجوع بدون داشتن ماسک، از ساختمان خارج یا وارد می شدند.

حضور بدون ماسک خبرنگار «خلیج فارس» نیز محدودیتی برای تردد میان اتاق ها ایجاد نکرد، هرچند بعضا در اتاق ها با پنجره های بسته کارمندانی که ماسک به صورت نداشتند هم دیده می شد.

در همین حال، اکبرپور مشاور مدیرکل آموزش و پرورش که در حوزه ریاست حضور داشت، عدم سختگیری ورودی اداره درباره داشتن ماسک را پذیرفت و گفت: درب ورودی با برقراری میز خدمت در حال ساماندهی است و قطعا بزودی نظارت بیشتری خواهد شد. وی سپس با اشاره به ماسک هایی که در کشوی میزش بود، گفت: کسی که با مدیرکل ملاقات دارد، اگر ماسک نداشته باشد، در اختیارش می گذاریم.

اداره کل ثبت احوال در شرایط مطلوب

اداره کل ثبت احوال هم در ورودی به مراجعانی که ماسک نزده تذکر داده و از حضورشان ممانعت می شود. ضمن اینکه در طبقه اول اداره که محل خدمات دهی شناسنامه است، با شیشه هایی بین مردم و کارمندان جداسازی شده و قریب به اتفاق کارمندان از ماسک استفاده می کردند.

اداره راه و شهرسازی؛ ورود با سختگیری و داخل با کم توجهی

همچنین در اداره راه و شهرسازی از ورود خبرنگار «خلیج فارس» بدون ماسک جلوگیری شد و وقتی اصرار کردیم، نگهبان به دکه آن طرف خیابان اشاره کرده و گفت: می توانید از آنجا ماسک تهیه کنید، وگرنه شرمنده ام و نمی توانید وارد شوید.

پس از زدن ماسک و ورود به محوطه اداره، بعضا ارباب رجوع بدون ماسک در راهروهای ساختمان در تردد بودند و کارمندانی نیز بدون توجه به الزامی بودن ماسک در حال فعالیت.

بیمه ایران؛ رها!

ساختمان بیمه ایران مقصد بعدی ادارات پرمراجعه بود که صرفا برگه ای در درب ورودی برای الزامی بودن ماسک نصب شده، اما کسی برای نظارت بر موضوع و تذکر به افراد بدون ماسک حضور نداشت. بازدید از اتاق ها و طبقات این اداره نیز حکایت از آن داشت که این پروتکل بصورت کامل اجرا نمی شود و برای دقایقی تردد بدون ماسک و سوالاتی از برخی کارشناسان نیز تذکری در پی نداشت.

اداره پست؛ تذکر به کارمندان بدون ماسک

اداره کل پست بوشهر در خیابان رئیسعلی دلواری نیز مقصد بعدی بود که هرچند با نصب پلاستیک روی پیشخوان، تلاش شده اینگونه بین کارمندان و ارباب رجوع فاصله گذاری شود، اما چندین نفر از نیروهای آن بدون ماسک در حال فعالیت بودند.

در حین حضور خبرنگار ما، خانمی با سرکشی از نیروها، به افرادی که ماسک نداشتند تذکر داده که این موضوع برای سلامتی آنهاست و الزامی شده است. وی سپس به این افراد از کیسه پلاستیکی که در اختیار داشت ماسک می داد و از آنها می خواست ماسک را به صورت بزنند. در گفتگو با یکی از کارمندان متوجه شدم وی مدیر امور اداری پست بوشهر می باشد.

البته در ورودی این اداره نظارتی بر داشتن ماسک نبود و محدودیتی از این نظر برای مراجعان وجود نداشت.

در شهرداری بوشهر کرونا جدی گرفته نمی شود

در ساختمان مرکزی شهرداری بوشهر مقابل میدان رئیسعلی دلواری نیز نگهبان نسبت به داشتن ماسک تذکر می داد و از همراهی خانمی با همسرش به دلیل نداشتن ماسک ممانعت کرد و از وی خواست تا از بوفه، ماسک تهیه کند. دقایقی بعد این خانم بدون ماسک همراه همسرش به سمت اداره اجرائیات رفت. وقتی دلیل این موضوع را از نگهبان شهرداری سوال کردیم، گفت: «این زن و شوهر گفتند پول خرید ماسک نداریم، دلم سوخت. روزانه چندین مورد اینگونه داریم و نمی توانم از جیب خودم پول ماسک دهم، ناچار شدم اجازه ورود دهم.»

همچنین بازدید از اتاق های معاونت های عمرانی و خدمات شهری حکایت از گفتگوی برخی کارمندان در فاصله بسیار نزدیک بدون ماسک یا ماسکی زیر چانه داشت!

به نظر می رسد در شهرداری مرکز استان چندان کرونا جدی گرفته نشده است.

تامین اجتماعی در وضعیت مناسب

همچنین در شعبه دو تامین اجتماعی بوشهر در خیابان شهید مطهری، از ورود افراد بدون داشتن ماسک جلوگیری می شد، ضمن اینکه محلول ضدعفونی در اختیار آنها قرار می گرفت تا دست خود را ضدعفونی کنند. با وجود جداسازی باجه ها با پلاستیک و شیشه و فاصله گذاری مناسب میان کارکنان، اما قریب به اتفاق آنها ماسک را بصورت دقیق بر صورت داشتند.

اداراتی با بیشترین سختگیری

در ادامه بازدید سرزده خبرنگار «خلیج فارس»، سه اداره کل درخصوص ورود افراد به اتاق های کارمندان سختگیری بیشتری می کردند.

اداره کل کار، تعاون و رفاه در میز خدمت که در ورودی ایجاد شده، دلیل مراجعه افراد را جویا شده و با خط تلفن داخلی که نصب گردیده، امکان تماس تلفنی با مدیر یا کارشناس موردنظر را فراهم می کرد و درصورت نیاز با مراجعه حضوری، ورود با ماسک امکانپذیر بود. در جریان بازدید از برخی اتاق ها، قریب به اتفاق کارمندان ماسک ها را به شکل صحیح بر صورت داشتند.

همچنین اداره کل بنیاد شهید در خیابان رئیسعلی دلواری نیز از ورود افراد به اتاق ها خودداری کرده و پس از مشخص شدن دلیل مراجعه فرد موردنظر، در میز خدمت فرم های مربوطه در اختیارش قرار می گرفت یا فرد موردنظر با حضور در همین محل، پاسخگو بود. طی چند دقیقه حضور خبرنگار «خلیج فارس» در این اداره کل، مشخص بود محوطه کوچک سالن انتظار اداره باعث ازدحام افرادی شده بود که بعضا ماسک نداشته و به دلیل الکترونیکی نبودن و تاخیر در حضور برخی کارکنان در میز خدمت، زمان انتظار افراد طولانی بود.

علاوه بر این، اداره کل بهزیستی نیز با قرار دادن چند میز مقابل راه پله و در ورودی، مراجعان به صورت تدریجی به سمت اتاق ها و طبقات هدایت می شدند، اما فضای کم این محل، باعث برهم خوردن فاصله گذاری ها شد. به بهانه دیدار با روابط عمومی بهزیستی، پس از تماس تلفنی و تایید صورت گرفته، امکان بازدید فراهم گردید، بازدیدی که اجرای نصف و نیمه گذاشتن ماسک بر چهره را در این اداره نمایان کرد، طوری که سرکشی از برخی اتاق ها به بهانه پرسیدن اتاق مدیرکل، موید این کم توجهی بود.

به هر روی، بازدید از برخی ادارات پربازدید مرکز استان نشان می دهد هرچند حساسیت نسبت به داشتن ماسک بیشتر شده، اما ضروریست نظارت بیشتری برای جدی گرفتن این ابزار پیشگیری از شیوع کرونا توسط استانداری صورت گرفته و با مدیران دستگاههایی که نسبت به این الزام کم توجهی می کنند، برخورد جدی شود.

-->