پویاسامانه

تاریخ نمایش این آگهی : 1399/01/06 <br/> تعداد بازدید تاکنون : 21470829 تاریخ نمایش این آگهی : 1399/01/01 <br/> تعداد بازدید تاکنون : 19835426
کد خبر : 335215 تاریخ ثبت : 1399/3/21 11:37 نظرات تایید شده : 11
در حاشیه آمار صعودی بیماران کرونا؛

گرفتار «ایمنی گله‎ای» شده ایم؟!

خلیج فارس: تکیه بر ایمنی گله ای موجب درگیر شدن افراد در معرض خطر (سالمندان و بیماران) و بالا رفتن جدی تر آمار فوتی ها می شود. ضمن اینکه به دلیل ناشناخته بودن ویروس، درصورت همه گیری بالا و عبور از نقطه بحران، احتمال دارد هیچگونه مدیریتی روی آن امکانپذیر نباشد.

خلیج فارس- عبدالحسین قاسمی: نگاهی به تناقض های تصمیم گیری در زمینه مواجهه با ویروس کرونا، این ذهنیت را تقویت کرده که برای عبور از بحران، اکنون با "ایمنی گله ای" مواجه ایم.

به گزارش خلیج فارس؛ این نکته ناشی از عبور تند کشور از شرایط نیمه قرنطینه و بازگشایی بسیاری از مشاغل و کم شدن تب و تاب اولیه هشدارها درباره این بیماری است.

طبق آخرین آمار که اخیرا توسط مقامات بهداشتی کشور اعلام شده بین 10 تا 15 درصد از مردم ایران به بیماری کرونا مبتلا شده اند؛ یعنی حدود 12 میلیون نفر.

با این حساب، از اول اسفند سال گذشته که رسما اولین موارد کرونا در قم مثبت اعلام شد، با گذشت نزدیک به 4 ماه اعلام می شود 12 میلیون نفر به این بیماری مبتلا شده اند.

این بدین معناست که بیماری هر ماه جهشی 60 برابری داشته است.

اگر با همین جهش، بیماری کرونا روند صعودی اش را ادامه دهد، (خصوصا با رشد آمار مبتلایان طی هفته های اخیر)، به نظر می رسد تا پایان تیرماه دست کم 50 درصد کشور به این بیماری مبتلا خواهند شد و ایمنی گله ای (جمعی) بطور طبیعی اتفاق خواهد افتاد.

به عبارت دیگر، عملکرد کشور در مسیری قرار گرفته که این ایده را تقویت می کند که با درگیر شدن سریع تر نیمی از جمعیت به بیماری، عملا به شرایط ایمن می رسیم؛ شرایطی که 50 درصد جمعیت دیگر ناقل بیماری نیستند و دیگر به کرونا مبتلا نخواهند شد. (مگر موارد نادر)

با این شرایط، برخی کارشناسان معتقدند:

1 بطور طبیعی در تابستان امسال کشور از پاندمی (همه گیری) کووید 19 عبور خواهد کرد.

2 اما حجم فشار بر مجموعه سلامت و مراکز درمانی طی خرداد و تیرماه بیش از همیشه خواهد بود، دستگاهی که طی 4 ماه گذشته با تحمل همه کمبودها، تلاش قابل توجهی در زمینه مدیریت بیماری داشته و سنگین تر کردن بار آنها، توان و ظرفیت شان را مستهلک کرده و حتی از دایره خدمت خارج می کند. (مشابه تعطیلی زنجیره ای مراکز جامع سلامت استان به دلیل ابتلای کارکنان به کرونا)

3 نکته نگران کننده تر اینکه، تکیه بر ایمنی گله ای موجب درگیر شدن افراد در معرض خطر (سالمندان و بیماران) و بالا رفتن جدی تر آمار فوتی ها می شود. ضمن اینکه به دلیل ناشناخته بودن ویروس، درصورت همه گیری بالا و عبور از نقطه بحران، احتمال دارد هیچگونه مدیریتی روی آن امکانپذیر نباشد و آثار مخرب آن به مراتب بیشتر از طی شدن تدریجی بیماری در کشور باشد.

4 با این شرایط، به نظر می رسد دولت بخش زیادی از مسئولیت خود در زمینه  مقابله با کرونا را بر گرده مردم گذاشته است.

اکنون جدا از اینکه نسبت به رفتار متناقض دولتمردان در مواجهه با کرونا و سرعتی که در بازگشایی ها در پیش گرفته شده انتقاد بسیار است.

اما شایسته است ما مردم برای نجات خود از این مهلکه، سه توصیه ساده را اجرا کنیم تا هم خودمان را نجات داده و هم مانع از انتقال بیماری به دیگران (خصوصا توسط افراد بی علامت) شویم:

  • تا جایی که امکان دارد خروج از خانه را به موارد ضروری محدود کنیم
  • در زمان حضور در جامعه، فاصله گذاری حداقل یک متری را رعایت کرده و از ماسک استفاده کنیم
  • شستن مرتب دست و صورت فراموش نشود. (استاندارد آن 20 بار در شبانه روز هر بار 20 ثانیه است)
  • درصورت داشتن علایم خفیف، در منزل استراحت کرده و با راهنمایی اورژانس و مراکز درمانی، تست کرونا دهید
کلمات کلیدی خبر : کرونا
-->