پویاسامانه

کد خبر : 310970 تاریخ ثبت : 1398/11/22 14:43 نظرات تایید شده : 10
دکتر غلامرضا هوایی

مسئله‌های حل نشده و قانون اساسی کشور

دکتر غلامرضا هوایی | استاد دانشگاه صنعتی امیرکبیر تهران

کارل پوپر فیلسوف نامدار قرن گذشته، می‌گوید زندگی سراسر حل مسئله است. زندگی با مسئله‌ها آغاز می‌شود: مسئله یا مشکل زمانی پدید می‌آید که نوعی اختلال در پیش روی فرد قرار می‌گیرد. در این حالت جامعه به دنبال راه حل می‌گردد که همواره یکی از ابزارش «شیوۀ آزمون و خطاست». پوپر می‌گوید: «این همان روش آزمودن راه حل در مورد مسئلۀ خود و آنگاه کنار گذاشتن راه حل‌های غیر واقعی به مثابۀ راه حل‌های اشتباه است. راه حل‌ها یکی پس از دیگری به کار گرفته شده و سپس کنار گذاشته می‌شود».
امروز جامعه در کشور ما مسئله های متعددی وجود دارد. مسئله و بلکه مسئله هایی که بی‌تردید راه حل می‌خواهند. امروز آنچه بیش از هر زمان دیگری خود را نشان می‌دهد راه حل‌های متفاوت و بلکه متضاد است که در سپهر سیاست تولید و عرضه می‌شوند و در بسیاری از موارد نه تنها به حل مسئله منجر نمی‌گردد بلکه در نوع خود به نزاع و کشاکش دامن می‌زند.
حدی از نارضایتی ها طبیعت زندگی جمعی بشری در جوامع متکثر امروزی است. این دست از مسائل منجر به پیشرفت و تداوم رشد یک جامعه می‌گردد. اما هنگامی که سطح تنش‌ها و منازعات به درجه‌ای ارتقا یابد که اختلاف سلیقه‌ها و ذائقه‌ها به اختلال زندگی جمعی بیانجامد نه تنها مددی به پیشرفت نمی‌رساند که می‌تواند منجر به انحطاط شود. جامعه امروز ما به دلیل عدم حل بخشی از مسئله‌هایش مضطرب و بی‌قرار است.
شاید یکی از مهمترین مشکلاتی که بر سر راه حل «مسئله» وجود دارد و به این خشم عمومی دامن می‌زند، تداوم سنت آزمون و خطا به دور از منطق علمی و توجه به تخصص است که فرایند حل مسئله در ایران را بسیار پر هزینه، پر مناقشه و طولانی کرده است. در این میان تأکید مداوم بر راه حل هایی که غلط بودن آنها در مسائل اجتماعی، اقتصادی، فرهنگی و...به اثبات رسیده، خود حکایت پر درد دیگری است. 


قانون اساسی به مثابه راه حل
راه حل‌ها بر بستری از آرامش، منطق و گفتگو شکل می‌گیرد. به عنوان کسی که سال‌ها در دانشگاه دروس مهندسی تدریس کرده، «منطق علمی حل مسئله» را فراتر از هر علاقه و سلیقه و ایدئولوژی می‌دانم. منطق محکم و استوار علم که زور هیچ منفعت جویی و سلیقه گرایی به آن نمی‌رسد و اگر به ندا و نوای آن گوش سپرده نشود عملاً هر عمارتی بالا رود را در نهایت به گور سازنده اش تبدیل می‌کند. اما این منطق علمی بر بستری از «تعامل و تفاهم» به «تصمیم و عمل» ختم می‌شود.
در بستر پر تنش امروز باید آرامش را ابتدا پدید آورد. آرامشی که مقدمۀ شنیده شدن صدای علم است. در هنگام شلوغی صدای علم شنیده نمی‌شود. یکی از مهمترین ابزارهایی که با استفاده از آن می‌توان «آرامش مردم» را پدید آورد و «بی قراری و اضطراب و پرخاش» را از بخش‌های بزرگی از جامعه دور کرد، پاس داشت حقوق آنان است.
جمهوری اسلامی ایران به عنوان الگویی متفاوت از نظام های غربی و شرقی دشمنان زیادی دارد و در عین حال چشم امید بسیاری از ملت های محروم و مظلوم عالم به آن است. پر واضح است بخشی از مشکلات موجود ناشی از چشم ابر قدرت ها به خصوص سیاست های خصمانۀ ایالات متحده است.
ما ملتی تسلیم پذیر و سر سپرده در مقابل ابرقدرت ها نیستیم و انقلابمان نیز برای همین بود. اما به گمان من بخش اعظم مشکلاتت ما داخلی است؛ ضعف مدیریت، ضعف ساختارها، هدردادن سرمایه ها و امکانات. اینها هم اصلاح می خواهد. با فکر ایران و دست جوان و نخبه و همۀ مردم شهر و دیار من و شما. من به نمایندگی همۀ این مردم زجر کشیده که خود یکی از همین زجر کشیده ها هستم شرفم را به همه شما برای پیمودن همین مسیر هدیه می دهم و عهد می بندم که در این راه گام بردارم.

درج این یادداشت به معنی حمایت از شخص و یا گروه خاصی نیست و صرفا جهت آشنایی مخاطبین با دیدگاه های مختلف می باشد . 

 

 

-->