پویاسامانه

تاریخ نمایش این آگهی : 1399/01/06 <br/> تعداد بازدید تاکنون : 21770577 تاریخ نمایش این آگهی : 1399/01/01 <br/> تعداد بازدید تاکنون : 20134734
کد خبر : 310049 تاریخ ثبت : 1398/11/17 19:51 نظرات تایید شده : 8
نگاهی به نمایندگان ادوار استان در مجلس شورای اسلامی (6)

مجلس ششم؛ از افزایش شمار نمایندگان استان تا شگفتی دشتستانی‎ها+ تصاویر

خلیج فارس: در این دوره 20 نماینده به مجلس اضافه گردید که یک نفر هم سهم جنوب استان بوشهر شد، اتفاقی که شمار نمایندگان بوشهر را به عدد چهار رساند.

خلیج فارس: در آستانه یازدهمین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی، پایگاه اطلاع رسانی «خلیج فارس» طی سلسه گزارش هایی، نگاهی به سوابق مجالس پس از انقلاب و نمایندگان استان بوشهر در این دوره ها دارد که بخش ششم آن در ادامه از نظر گرامیتان می گذرد.

مجلس اول؛ بوشهر و 5 نماینده‌اش + تصاویر

مجلس دوم؛ بوشهر با 3 نماینده روحانی‌‎اش+ تصاویر

مجلس سوم؛ رقابت سنگین برای انتخاب 3 نماینده استان+ تصاویر

مجلس چهارم؛ تنها دوره‎ای که بوشهر نماینده روحانی نداشت+ تصاویر

مجلس پنجم؛ آخرین دوره‎ای که بوشهر 3 نماینده داشت+ تصاویر

نگاهی گذرا به مجلس ششم

انتخابات مجلس ششم در تاریخ 30 بهمن 1378 در میانه حاکمیت دولت اصلاحات برگزار شد. در این دوره از انتخابات، جبهه دوم خرداد توانست که اکثریت مطلق مجلس را به دست آورد. در تهران، فهرست نامزدهای پیشنهادی حزب جبهه مشارکت ایران اسلامی، ۹۰٪ کرسی‌های این حوزه را کسب کردند. همچنین اصول گرایان به رهبری غلامعلی حدادعادل، اقلیت مجلس ششم را تشکیل دادند. 

نخستین جلسه مجلس ششم در هفتم خرداد سال بعد برگزار شد. مهدی کروبی رئیس مجلس ششم شد و بهزاد نبوی و محمدرضا خاتمی نواب رئیس.

همچنین ناصر خالقی، شهربانو امانی، سهیلا جلودارزاده، علی شکوری راد، اسماعیل جبارزاده، محمد قمی، محمد نعیمی پور و محمدرضا تابش سایر اعضای هیات رئیسه بودند.

مجلس ششم در زمان فعالیت خود با حوادث مهمی از جمله قضیه کوی دانشگاه، قتل‌های زنجیره‌ای و کنفرانس جنجالی برلین مواجه شد. در این دوره مصونیت نمایندگان برای اولین بار برداشته شد و حسین لقمانیان نماینده همدان به دلیل نطق پیش از دستوری که در اعتراض به بازداشت فعالین ملی مذهبی بود دستگیر شد و به زندان رفت. طی این ماجرا، رییس مجلس به منزلش رفت و گفت تا وقتی نمایندگان مصونیت نداشته باشند به مجلس بازنخواهد گشت. این اقدام منجر به آزادی نماینده همدان شد.

تحصن و استعفای دسته جمعی نمایندگان از دیگر حاشیه‌های مجلس ششم بود. تعداد 139 نفر از نمایندگان برای اعتراض به رد صلاحیت‌های انجام شده در مورد کاندیداهای مجلس هفتم در مجلس بست نشستند. اعتصاب نمایندگان با برگزاری انتخابات مجلس هفتم و استعفای دسته جمعی آنها به پایان رسید.

4 نماینده استان بوشهر در مجلس ششم

در این دوره 20 نماینده به مجلس اضافه گردید که یک نفر هم سهم جنوب استان بوشهر شد، اتفاقی که شمار نمایندگان بوشهر در مجلس را به عدد چهار رساند.

همچنین در این دوره کاندیدای اصلی جبهه دوم خرداد در سه حوزه انتخابیه استان راهی مجلس شدند، (دادفر، عدالت و پورفاطمی) یک نماینده نیز اگرچه گزینه مورد حمایت جناح راست بود، (عبدالله حاجیانی) ولی رویه متعادلی در مجلس ششم داشت و بعدها نیز به دیدگاههای آیت الله هاشمی رفسنجانی نزدیکی نشان داد.

در این انتخابات، تنها پورفاطمی در همان مرحله نخست توانست اکثریت لازم (یک چهارم آرا) را کسب کند و به مجلس راه یابد، اما سه نماینده دیگر در مرحله دوم انتخابات که اردیبهشت سال بعد برگزار شد، به پارلمان رسیدند.

در ادامه میزان آراء نمایندگان استان در مجلس چهارم را به صورت گذرا مرور کرده ایم:

محمد دادفر/ نماینده بوشهر، گناوه و دیلم

در این دوره از انتخابات، 14 نفر کاندیدای حوزه انتخابیه بوشهر، گناوه و دیلم بودند که هیچکدام نتوانستند اکثریت لازم (یک چهارم) را کسب کنند و ابراهیم میگلی نژاد و محمد دادفر به دور دوم رفتند. میگلی نژاد در انتخابات مجلس پنجم سوم شده بود، دادفر نیز فرهنگی تنگستانی بود که به اعتبار انتشار "آئینه جنوب" به عنوان اولین نشریه استان بوشهر پس از انقلاب وارد صحنه شد.

در شرایطی که در مرحله اول انتخابات اختلاف این دو نفر حدود 15 هزار رای بود، در مرحله بعدی دادفر توانست با اختلاف بیش از 10 هزار رای راهی مجلس ششم شود.

یکی از اتفاقات جالب توجه این دوره، پیرامون کاندیدای جبهه دوم خرداد و حزب مشارکت بود، چرا که در مرحله اول ابراهیم میگلی نژاد در لیست مورد حمایت آنها قرار داشت، اما مرحله دوم دادفر به عنوان کاندیدای موردحمایت معرفی شد، اگرچه کاندیدای دیگر هم بالسویه و در همان حد از نشانه های حمایت جبهه دوم خرداد بهره برد.

طولانی شدن فرآیند حضور دادفر در مجلس و تصویب اعتبارنامه وی در میان آخرین نمایندگان مرحله دوم، باعث شد تا تنها کمیسیون اصل 90 مجلس برای عضویت وی باقی ماند، کمیسیونی که وظیفه آن اجرای اصل 90 قانون اساسی یعنی رسیدگی به شکایت ها از سه قوه مجریه، قضائیه و مقننه است. فعال ترین کمیسیون اصل 90 مربوط به مجلس ششم بود که محمد دادفر نیز به عنوان سخنگو در هیات رئیسه اش حضور داشت.

از اتفاقات دیگر برای محمد دادفر در مجلس ششم، تشکیل پرونده و محکومیتی برای وی بود که ناشی از استناد «گزارش افسر نيروي انتظامي شهرستان ديلم»، «انتشار مقاله‌‏اي تحت عنوان "العاذر نباشيم" در روزنامه همبستگي» و «انتساب كم‌‏كاري به قوه قضاييه در رسيدگي به حوادث كوي دانشگاه» به تحمل هفت ماه حبس تعزيري و جزاي نقدي محكوم شد.

یکی از احکام صادره نیز توسط سعید مرتضوی دادستان وقت تهران بود که نهایتا در سال 85 به دلیل اشکالاتی که در نحوه رسیدگی به آن وارد دانسته شد، با دستور رییس اسبق قوه قضائیه دستور توقف آن صادر شد.

همچنین در این دوره، دادفر توانست انتشار "آئینه جنوب" را به صورت روزنامه در بوشهر کلید بزند، هرچند انتشار روزانه به دلیل مشکلات فنی و چاپ در آن ایام چندان دوام نیاورد و وی انتشار روزنامه را به صورت سراسری تجربه کرد که کمتر از یک هفته دوام نیاورد و با حکم قاضی مرتضوی دادستان وقت تهران توقیف شد.

نهایتا اینکه دادفر در انتخابات مجلس هفتم، هشتم و دهم از همین حوزه کاندیدا شد، اما هرچند بعضا از سوی هیات اجرایی تایید می شد، ولی با سد شورای نگهبان مواجه گردید.

از مهمترین اولویت ها و اقدامات دادفر در دوره چهارساله نمایندگی اش، کسب مجوز برای توسعه بندر بوشهر و همچنین اعمال تخفیف 20 درصدی سود بازرگانی بود که توانست پس از چند دهه، رنگ و روی رونق را به تجارت بوشهر بازگرداند.

شایان ذکر است در انتخابات مجلس ششم در حوزه بوشهر، گناوه و دیلم، علی پولادی ریشهری که از عضویت در اولین دوره شورای شهر بوشهر استعفا کرده بود نفر سوم انتخابات شد. همچنین پس از وی نیز سید عبدالله رضوی دشتی قرار گرفت و رتبه پنجم نیز به محمد خواجه پور نماینده دوره های چهارم و پنجم این حوزه انتخابیه رسید.

سیدمحمدمهدی پورفاطمی/ نماینده دشتی و تنگستان

در این دوره از انتخابات، شهرستان های دشتی و تنگستان یک حوزه انتخابیه جدا از جنوب استان شدند تا اینبار یکی از سادات مورد احترام اهالی منطقه راهی پارلمان شود.

سید محمدمهدی پورفاطمی البته توانسته به صورت متوالی در دوره های هفتم، هشتم و نهم نیز نماینده همین حوزه انتخابیه باشد، هرچند از دوره قبل و این دوره با وجود نام نویسی، ولی توسط شورای نگهبان ردصلاحیت شده و مجوز ورود به صحنه را نیافت.

در آن انتخابات سید کمال الدین شهریاری (نماینده دوره های سوم، چهارم و دهم) که در انتخابات قبل مقابل حجت الاسلام عبدالله حاجیانی شکست خورده بود، اینبار دومین شکست خود را مقابل پورفاطمی تجربه کرد و با حدود 13 هزار رای در رتبه دوم ایستاد. میزان اختلاف وی با منتخب دشتی و تنگستان حدود 23 هزار رای بود.

در آن دوره غلامحسین کرمی که بعدها معاون پشتیبانی استانداری بوشهر در دولت احمدی نژاد شد و این دوره نیز در همین حوزه کاندیداست، با کسب بیش از 11 هزار رای نفر سوم شد و رتبه چهارم نیز به عبدالرحیم ارشاد رسید.

حمیده عدالت/ نماینده دشتستان

انتخابات مجلس ششم در دشتستان با حضور 14 کاندیدا برگزار شد که اهالی این خطه دست به یک شگفتی زده و برای اولین بار در ادوار مختلف انتخابات مجلس در استان بوشهر، بانویی را روانه پارلمان کردند.

در مرحله نخست، هیچ کدام از کاندیداها نتوانستند اکثریت لازم (یک چهارم آراء) را کسب کنند و به این ترتیب جوانشیر کدخداپور با کسب 20.428 رای به همراه حمیده عدالت با کسب 17.978 رای به مرحله دوم راه یافتند. نهایتا عدالت که کاندیدای مورد حمایت جبهه دوم خرداد بود، توانست در مرحله دوم راهی مجلس شود.

البته عدالت در انتخابات دو دوره دیگر پس از آن هم نام نویسی کرد که صلاحیتش توسط شورای نگهبان رد شد.

در آن انتخابات، حجت الاسلام حسین رزمجو با کسب 14.498 رای نفر سوم شد.

عبدالله حاجیانی/ نماینده دیر و کنگان

مرحوم حجت الاسلام حاجیانی که در مجلس پنجم هم سابقه نمایندگی از حوزه دشتی و تنگستان داشت، برای مجلس ششم از حوزه دیر و کنگان کاندیدا شد، جایی که نطق تاثیرگذارش در صحن علنی توانست رای مجلس را جهت اختصاص یکی از سهمیه های افزایش نمایندگان را به شهرستان های جنوبی استان بگیرد.

از نکات جالب آن انتخابات، فعالیت پر رنگ محمد احمدی اهل لامرد فارس در حوزه انتخابیه جنوب استان بود که با توجه به جدیت فارسی ها در آن مفطع جهت انتزاع عسلویه از استان بوشهر، نگرانی هایی را در پی آورد. احمدی که در دولت یازدهم نیز به مدت دو سال استاندار فارس شد و پس از ماجرای حمله به علی مطهری در شیراز پایه های استانداری اش متزلزل گردید تا نهایتا به برکناری کشیده شد، در انتخابات مجلس ششم با حاجیانی به مرحله دوم رسید، ولی شیخ با سخنان تاثیرگذارش درباره احتمال جدایی عسلویه از استان بوشهر، توانست حساسیت جنوب استان را برانگیخت و برای دومین بار راهی بهارستان شود.

مرحوم حجت الاسلام حاجیانی در دوره های بعد نیز برای همین حوزه نام نویسی کرده بود، اما گرفتار تیغ ردصلاحیت شورای نگهبان شد.

در انتخابات مجلس ششم، کاندیدای جبهه دوم خرداد در حوزه جنوب استان حجت الاسلام محمد فولادی بود که نفر سوم انتخابات شد و پس از آن حجت الاسلام غلامحسین عاشوری قرار گرفت که اکنون به وکالت اشتغال دارد.

عکس دسته جمعی مجلس ششم

در تنظیم این گزارش از علیرضا مظفری زاده مبارز انقلابی بوشهر، کتاب "تاریخ سیاسی و مبارزات مردم برازجان" تالیف اکبر صابری و همچنین مصاحبه با هادی اخلاقی که در دشتی مطالعاتی درباره انتخابات ادوار مجلس داشته، کمک گرفته شده است که بدین وسیله از آنها تشکر می شود.

-->