پویاسامانه

کد خبر : 309898 تاریخ ثبت : 1398/11/17 08:50 نظرات تایید شده : 8
گزارش «خلیج فارس» از کاهش سهم استان از درآمدهای صادرات نفت و گاز

وقتی نمایندگان و مسئولان استان خواب بودند... +فیلم

خلیج فارس: در شرایطی لایحه بودجه سال 1399 در انتظار بررسی مجلس است که سهم درآمدی استان بوشهر از نفت و گاز کاهش قابل توجهی یافته؛ آن هم با بخاطر اضافه شدن یک کلمه.

خلیج فارس: در شرایطی لایحه بودجه سال 1399 در انتظار بررسی مجلس است که سهم درآمدی استان بوشهر از نفت و گاز کاهش قابل توجهی یافته؛ آن هم با بخاطر اضافه شدن یک کلمه.

به گزارش «خلیج فارس»؛ اتفاقی که در جریان تصویب لایحه برنامه ششم توسعه، با غفلت نمایندگان بوشهر در مجلس و مسئولان استانی از سال 97 کلید خورد و حالا حالاها امیدی به اصلاح آن نیست.

از اواخر دولت اصلاحات با هدف کمک به استان های نفت و گازخیز کشور، اختصاص 2 صدم درصد درآمد صادراتی به این استان ها کلید خورد. در سال های بعد این میزان افزایش یافت و حالا به 3 درصد درآمدهای ناشی از صادرات نفت و گاز رسیده است.

در این بین، اضافه شدن کلمه "خالص" به این بند قانونی، فاصله خوزستان و بوشهر در برخورداری از این مزیت را زمین تا آسمان متفاوت کرد.

اما ماجرا دقیقا چگونه رقم خورد و چرا یک کلمه توانست سهم بوشهر از درآمدهای گازی را شدیدا کاهش دهد؟

هرچند بوشهر در تولید گاز کشور رکورددار است و باید بیشترین درآمد از این محل داشته باشد، ولی چون عمده این گاز مصرف داخلی می شود و صادرات چندانی ندارد.

واژه "خالص" که قبل از بند قانونی "صادارات نفت و گاز" آمده به ضرر بوشهر تمام شد، درحالی که این واژه برای خوزستان مشکل ساز نشد و حتی با افزایش پوشش گازرسانی کشور که تولید آن استان بوشهر است، مصارف داخلی نفت کمتر و امکان صادرات آن بیشتر شده است.

معادله ای که با اضافه شدن یک کلمه، تبعیض میان بوشهر و خوزستان را چند برابر کرد.

تا قبل از اضافه شدن کلمه "خالص" به این بند قانونی تفاوت بوشهر و خوزستان از درآمدهای نفت و گاز حداکثر 10 درصد بوده، اما از سال 97 که مصوبه مجلس اجرایی شد، تفاوت بین این دو استان بسیار معنادار شد. مثلا در بودجه سال 97، سهم خوزستان از این بند قانونی 1325 میلیاردتومان و بوشهر 408 میلیاردتومان بوده؛ یعنی تقریبا هزار میلیاردتومان اختلاف.

همچنین سالجاری، همین فاصله بین دو استان حفظ شده است.

در بودجه سال 99 هم که در انتظار بررسی مجلس است، هرچند بخاطر مشکلات کشور برای صادرات نفت و گاز، درآمدهای این بند قانونی کمتر شده، ولی فاصله 3 برابری دو استان همچنان وجود دارد. برآورد سهم خوزستان از این منبع درآمدی 757 میلیاردتومان و بوشهر 204 میلیاردتومان پیش بینی شده است.

تغییراتی که نتیجه توانمندی نمایندگان خوزستان در کمیسیون انرژی مجلس و غفلت نمایندگان و مسئولان بوشهر بوده است.

به هرحال هرچند استان بوشهر از سوی مسئولان با لقب پرطمطراق "پایتخت انرژی ایران" معرفی می شود و با درآمدهایش از میادین گازی، پایانه صادراتی و تاسیسات نفتی، بنادر و گمرکات، به گاوصندوق کشور مبدل شده اما سهمش از این درآمدها هم نسبت به گذشته کمتر شده است.

گزارش و گوینده: رقیه زیرک
 

کلمات کلیدی خبر : گزارش فیلم بودجه
-->