پویاسامانه

کد خبر : 308715 تاریخ ثبت : 1398/11/12 11:56 نظرات تایید شده : 3

نامه احمد توکلی به شورای نگهبان؛ انتقاد شدید اصول‌گرایان و استقبال اصلاح‌طلبان

خلیج فارس: بعد از رد صلاحیت گسترده نامزد‌های اصلاح‌طلب، این جناح سیاسی نسبت به این رویکرد شورای نگهبان معترض بود و اعلام کرد بسیاری از این رد صلاحیت‌ها مبنای قانونی ندارد، این عدم تائید صلاحیت‌ها حتی صدای اصول‌گریان مطرح از جمله محمدرضا باهنر، احمد توکلی و عزت الله ضرغامی را درآورد و آن‌ها خواستار تغییر رویه شورای نگهبان شدند.

به گزارش فرارو، احمدتوکلی عضو مجمع تشخیص مصلجت نظام طی نامه‌ای به اعضای شورای نگهبان در خصوص رد صلاحیت تعدادی از کاندیدا‌های اصلاح طلب یازدهمین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی واکنش نشان داد و این نوع برخورد را نیازمند اصلاح دانست.
 
نامه احمد توکلی به شورای نگهبان؛ انتقاد شدید اصول‌گرایان و استقبال اصلاح‌طلبان

در نامه احمد توکلی خطاب به اعضای شورای نگهبان آمده است: طرز برخورد با اکثر داوطلبان اصلاح‌طلب از چند جهت نیازمند اصلاح است: این برادران و خواهران به دلیل فقدان شرایط مذکور در بند ۱، ۲ و ۴ رد صلاحیت شده‌اند. شرایط مذکور از این قرارند: اعتقاد به اسلام، التزام عملی به اسلام، التزام عملی به نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران و ابراز وفاداری به قانون اساسی و اصل مترقی ولایت مطلقه فقیه. شرط نخست اعتقاد به اسلام صفتی نیست که به راحتی بتوان کسی را که مدعی مسلمانی است فاقد آن اعلام کرد.

علی تاجرنیا فعال سیاسی اصلاح‌طلب و نماینده اسبق مجلس ششم با اشاره به اینکه باید از اقدام اخیر احمد توکلی به عنوان یک اصول‌گرا برای تائید صلاحیت نمایندگان اصلاح‌طلب استقبال کرد، اظهار داشت: به هر حال با توجه به شرایطی که کشور هم در داخل و هم در خارج با آن روبرو است، نیار به برگزاری یک انتخابات رقابتی را هم خود اصول‌گرایان نیز درک کرده‌اند و نامه توکلی به عنوان عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام را باید در همین راستا ارزیابی کرد.
 
نامه احمد توکلی به شورای نگهبان؛ انتقاد شدید اصول‌گرایان و استقبال اصلاح‌طلبان
علی تاجرنیا 

وی افزود: این نامه به هر نیتی که نوشته شده، یک قدم رو به جلو است، یا توکلی دچار تحول در باور‌های خود شده که چنین نامه‌ای را به شورای نگهبان نوشته و به این نامه لیستی را ضمیمه کرده از افراد اصلاح‌طلبی که مورد قضاوت نادرست شورای نگهبان قرار گرفته‌اند، یا اینکه بر اساس مصلحت اندیشی‌هایی در حال حاضر وجود دارد، با این اقدام می‌خواهد مقدمات حضور بیشتر اصلاح‌طلبان را فراهم آورد تا انتخابات رقابتی برگزار شود، در قیاس با حالتی که الان وجود دارد که باید گفت، هیچ رقابتی وجود ندارد و تنها اصول‌گرایان بین خود رقابت خواهند کرد.

تاجرنیا با تاکید بر اینکه نامه احمد توکلی یک نکته و پیام مهم به همراه خود دارد، گفت: این نامه موید آن است، هرکس که به وضعیت موجود انتقاد دارد و منتقد است، خائن به کشور نیست و نظام را قبول دارد و تبلیغ بر علیه نظام نیز انجام نمی‌دهد، از سوی دیگر این بسته عمل کردن شورای نگهبان به اعتقاد بنده که در چند دوره اخیر بی سابقه بوده، حتی صدای اصول‌گرایان را نیز درآورده است، به بیان دیگر الان هر دوجناح سیاسی نسبت به عملکرد شورای نگهبان در قبال رد صلاحیت نامزد‌های انتخابات مجلس اعتراض دارند.

این فعال سیاسی اصلاح‌طلب با اشاره به اینکه عملا با این رد صلاحیت گسترده امید در بین کسانی که می‌خواستند به غیر از اصول‌گرایان رای بدهند، از بین رفته است، بیان داشت: در حال حاضر اکثریت صندلی‌های مجلس آینده در تصاحب اصول‌گرایان است و با توجه به این اعتراضات نیز نسبت به عملکرد شورای نگهبان، به اعتقاد بنده تائبد صلاحیت‌ها قطره چکانی خواهد بود، تا هم افراد منتقد از جمله احمد توکلی راضی شوند و هم شورای نگهبان از زیر فشار شدید افکار عمومی خارج شود.

وی ادامه داد: اما باز هم علیرغم این تائید صلاحیت‌هایی که شاید انجام شود، بازهم به دلیل رد صلاحیت گسترده، اگر تمامی نامزد‌های اصلاح طلب نیز رای بیاورند، باز هم اکثریت مجلس آینده در درست اصول‌گرایان خواهد بود و این امر ماحصل اقدامات شورای نگهبان است، به بیان دیگر از حالا برنده انتخابات معلوم است و اصول‌گرایان باید خوشحال باشند که به راحتی پیروز می‌شوند.
 
نامه احمد توکلی به شورای نگهبان؛ انتقاد شدید اصول‌گرایان و استقبال اصلاح‌طلبان
حسین کنعانی‌مقدم
نگاه اصولگرایان به نامه توکلی به شورای نگهبان
حسین کنعانی‌مقدم عضو شورای ائتلاف نیرو‌های انقلاب «ائتلاف اصول‌گرایان» با انتقاد از نامه اخیر احمد توکلی به شورای نگهبان برای تائید برخی از چهره‌های اصلاح‌طلب، اظهار داشت: دلسوزی آقای توکلی نباید زمینه‌ای را فراهم آورد تا موجبات تضعیف شورای نگهبان فراهم شود، بلکه باید به رسالتی که این شورا دارد، ایمان داشت و به فرموده امام خمینی اگر کسی علیه شورای نگهبان حرفی بزند دچار خطا شده، بنابراین نباید فضایی را ایجاد کرد تا زمینه زیر سوال رفتن تصمیمات شورای نگهبان ایجاد شود.

وی افزود: اینکه انتخابات رقابتی برگزار شود، نکته‌ای است که کسی شکی در بیان و اجرای آن ندارد، اما اینکه ما بخواهیم با بیان حرف‌هایی رای اصلاح‌طلبان را برای اصول‌گرایان به دست آوریم، اقدام درستی نیست، از سوی دیگر اصلاح طلبان با توجه به پایگاه و سبد رایی که دارند، طرفدارانشان مشخص است و اصلاح‌طلبان نیازی به دلسوزی ندارند.

این فعال سیاسی گفت: اصلاح‌طلبان در حال حاضر دارای نامزد‌های متعددی هستند که صلاحیت آن‌ها تائید شده و در عرضه رقایت حضور دارند، صرف اینکه چند سلبریتی سیاسی اصلاح‌طلب بنا به موضع‌گیری‌ها و اقداماتی که انجام داده‌اند، رد صلاحیت شدند، دلیل نمی‌شود که این هجمه‌ها علیه شورای نگهبان راه بیفتد، اگر از اصلاح‌طلبان نفرات شاخص رد صلاحیت شدند، از اصول‌گرایان نیز چندین فرد مشهور هم تائید نشدند، اما آن‌ها دیگر اعتراضی نکردند و به رای شورای نگهبان تمکین کردند.

کنعانی‌مقدم با تاکید بر اینکه اقدام احمد توکلی تشویش اذهان عمومی است، بیان داشت: اگر بنا بود توکلی سنگ کسی را به سینه بزند، آن عده اصلاح‌طلبان نیستند، بلکه اصول‌گرایان هستند، از نامزد‌های اصول‌گرا نیز تعدادی رد صلاحیت شده‌اند چرا توکلی برای آن‌ها نامه ننوشته و لیست افراد مورد نظر برای تائید صلاحیت از زعم خود را ضمیمه نامه نکرده است.

عضو شورای ائتلاف نیرو‌های انقلاب با اشاره به اینکه نامه توکلی همنوا شدن با صحبت‌های حسن روحانی است که انتخابات فعلی را انتصابات می‌داند، نه انتخابات، اضافه کرد: با توجه به شرایطی که کشور در آن حضور دارد نباید به فضایی دامن بزنیم که انتخابات غیر رقابتی است و اصلاح‌طلبان به هیچ وجه در صحنه حضور ندارند، این عده از این جناح سیاسی که تائید شده‌اند، نماینده این جریان هستند و نباید برای حضور آن‌ها نگران بود، چرا که آن‌ها در انتخابات شرکت خواهند کرد.
کلمات کلیدی خبر : احمد توکلی
-->