پویاسامانه

کد خبر : 307644 تاریخ ثبت : 1398/11/6 12:33 نظرات تایید شده : 3
نگاهی به نمایندگان ادوار استان در مجلس شورای اسلامی (3)

مجلس سوم؛ رقابت سنگین برای انتخاب 3 نماینده استان+ تصاویر

خلیج فارس: در این دوره، نام حوزه انتخابیه رودباران به "دشتی، تنگستان، دیر و کنگان" تغییر یافت، ضمن اینکه "گناوه" نیز به نام حوزه انتخابیه بوشهر اضافه شد. نهایتا یک روحانی و دو غیر روحانی روانه مجلس شدند.

خلیج فارس: در آستانه یازدهمین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی، پایگاه اطلاع رسانی «خلیج فارس» طی سلسه گزارش هایی، نگاهی به سوابق مجالس پس از انقلاب و نمایندگان استان بوشهر در این دوره ها دارد که بخش سوم آن در ادامه از نظر گرامیتان می گذرد.

مجلس اول؛ بوشهر و 5 نماینده‌اش + تصاویر

مجلس دوم؛ بوشهر با 3 نماینده روحانی‌‎اش+ تصاویر

نگاهی گذرا به مجلس سوم

انتخابات مجلس سوم با شائبه‌هایی در شمارش آراء شهر تهران و برخی دیگر از حوزه‌های انتخابیه همراه بود. این مساله نمود روشنی در پیام امام خمینی(ره)، به مناسبت شروع کار مجلس داشت: "به رغم بدخواهان، انتخابات سومین دوره مجلس مشورتی اسلامی با صحت و سلامت و در موعد برگزار گردید، .... و من ضرورتی به ذکر حوادث زمان انتخابات و نیز حماسه‌های مردم عزیزمان در این مورد نمی‌بینم".

انتخابات این دوره از مجلس در روز ۱۹ فروردین ۱۳۶۷ برگزار شد و در تاریخ ۷ خرداد ۱۳۶۷ اولین جلسه مجلس تشکیل شد.

مدتی پیش از برگزاری انتخابات، حزب جمهوری اسلامی منحل شده و مجمع روحانیون مبارز از جامعه روحانیت مبارز منفک شده بود. بیشتر منتخبان از تهران و شهرستانها از لیست‌های ارائه شده توسط مجمع روحانیون مبارز، دفتر تحکیم وحدت، انجمن اسلامی معلمان ایران، انجمن اسلامی مدرسین دانشگاه‌ها و خانه کارگر بودند. کاندیداهای معرفی شده توسط جامعه روحانیت مبارز رأی کمتری آوردند و تعدادی از چهره‌های شاخص آنها به دور دوم کشیده شدند.

رییس مجلس سوم، اکبر هاشمی رفسنجانی بود که پس از انتخاب به عنوان رییس جمهور، مهدی کروبی جایگزین وی شد. حسین هاشمیان و اسدالله بیات هم نواب رییس بودند. در این دوره بود که پس از بازنگری در قانون اساسی جمهوری اسلامی، نام مجلس شورای ملی رسماً به مجلس شورای اسلامی تغییر کرد.

3 نماینده استان بوشهر در مجلس سوم

در این دوره، نام حوزه انتخابیه رودباران به "دشتی، تنگستان، دیر و کنگان" تغییر یافت، ضمن اینکه "گناوه" نیز به نام حوزه انتخابیه بوشهر اضافه شد.

نهایتا در میان منتخبان، یک روحانی و دو مکلا روانه مجلس شدند، ضمن اینکه غیر از دشتی، در دو حوزه دیگر رقابت کاندیداها فشرده تر بود.

همچنین دو نماینده در مرحله اول و یک نماینده هم در مرحله دوم راهی مجلس شدند.

در ادامه نگاهی به میزان رای هرکدامیک از نمایندگان استان در مجلس سوم داریم:

محمدحسن نبوی/ نماینده بوشهر و گناوه

مجلس سوم در این حوزه انتخابیه به رقابت جدی دو روحانی اهل شهرستان دشتی مبدل شد، سیدمحمدحسن نبوی با سابقه نمایندگی این حوزه در مجلس اول (میاندوره ای) و مجلس دوم.

چهره دیگر حجت الاسلام میرزا ابراهیم دشتی نماینده رودباران در مجلس دوم بود که همزمان نماینده استان در اولین دوره مجلس خبرگان بود و خواست شانس خود را از حوزه مرکز استان بیازماید.

نهایتا هرچند رای میرزا ابراهیم دشتی در شهرستان بوشهر از نماینده وقت پیشی گرفت، ولی رای مناطق شمالی استان توانست برای سومین و آخرین بار نبوی را راهی مجلس کند، چرا که ایشان از دوره بعد قید کاندیداتوری مجلس را زد و در بوشهر به تاسیس بنیاد ایرانشناسی پرداخت. حجت الاسلام نبوی در سال 81 چشم از جهان فروبست.

حجت الاسلام میرزا ابراهیم دشتی درباره دلیل واگذاری نتیجه انتخابات به حجت الاسلام نبوی در گفتگویی با «خلیج فارس» معتقد است: «در زمان تصدی نمایندگی استان در مجلس خبرگان، اغتشاش و ناآرامی هایی در دیلم بروز کرده بود، اما وقتی برای وساطت سراغ من آمدند، ترجیح دادم چون آن زمان نماینده رودباران در مجلس بودم، در حوزه انتخابیه همکارم (نبوی) دخالت نکنم و آنها را به طرف حجت الاسلام نبوی ارجاع دادم، همین موضوع باعث دلگیری اهالی دیلم و بندر ریگ شد و در انتخابات مجلس سوم خود را نشان داد.»

گفتنی است سومین نفر آن انتخابات عباس جهاندیده شهردار سابق بوشهر بود و پس از وی نیز حجت الاسلام محمدکاظم نجفی امام جمعه وقت گناوه قرار گرفت.

سید کمال الدین شهریاری/ نماینده دشتی، تنگستان، کنگان و دیر

سیدکمال الدین شهریاری که در انتخابات دوره قبل در رتبه دوم و بعد از حجت الاسلام میرزا ابراهیم دشتی قرار گرفته بود، این دوره نیز رقابت فشرده ای با علی آل بویه داشت و نهایتا در مرحله دوم راهی مجلس شد.

نماینده ای که در دوره بعد هم ابقا شد و در دوره دهم نیز برای از همین حوزه سومین حضور در بهارستان را تجربه کرد و البته در انتخابات اسفند امسال کاندیدا نشد.

حجت الاسلام علی آل بویه نفر دوم آن انتخابات در سالهای اخیر برای مقطعی رییس دانشگاه آزاد یاسوج بود و در دوره قبل از حوزه بوشهر صلاحیتش از سوی شورای نگهبان احراز نگردید، آل بویه در انتخابات مجلس سوم 13 هزار رای کسب کرد و به مرحله دوم راه یافت.

کاندیداهای این دوره 7 نفر بودند که یکی از چهره های شاخص در میان آنها مرحوم حسین حق شناس پدر دکتر محمدجواد حق شناس بود که نفر سوم آن رقابت شد.

خدانظر قاسمی/ نماینده دشتستان

در این دوره خدانظر قاسمی فرمانده سپاه دشتستان که به عنوان چهره ای رزمنده شناخته می شد، توانست در زمان جنگ نماینده دشتستان شود.

قاسمی جوانترین نماینده دشتستان در ادوار انتخابات مجلس شورای اسلامی محسوب می گردد که توانست با مدرک دیپلم و در سن 33 سالگی با کسب 26262 رای به مجلس راه یابد.

سایت اینترنتی متعلق به حجت الاسلام رحیمی نماینده دشتستان در مجلس دوم و امام جمعه متوفی خمینی شهر روایت جالبی از عدم کاندیداتوری اش و معرفی خدانظر قاسمی دارد.

در سایت وی آمده: «از آنجا كه در مجلس خوب نمی شد كار كرد وخوشش نمی آمد، (حجت الاسلام رحیمی) با مجلس خداحافظی كرد و بيش از يك دوره نپذيرفت و ديگر توجه به اصرار مردم و حتی اشك جوانان كه اصرار داشتند تا بار ديگر قبول كنند نكرد، حتی خود را هنگام ثبت نام مخفی کرد که مردم او را پیدا نکنند و مجبورش نکنند که ثبت نام کند. چون هدف ایشان در هر حال خدمت بود، احساس می کرد در مجلس نمی تواند زیاد خدمت کند به ویژه وقتی جنگ به اوج فرسایشی بودن و مشکلات رسیده بود و احساس می کرد کس دیگری که بتواند برای جنگ فکری کند به مجلس بیاید. لذا فرمانده سپاه همان شهر را خودش کاندید کرد و اتفاقا انتخاب شد.»

نفر دوم آن انتخابات ناصر محمدی شد که گویا اکنون در تهران سکونت دارد.

عکس دسته جمعی مجلس سوم

در تنظیم این گزارش از کتاب خاطرات علیرضا مظفری زاده مبارز انقلابی بوشهر، کتاب "تاریخ سیاسی و مبارزات مردم برازجان" تالیف اکبر صابری و همچنین مصاحبه با هادی اخلاقی و الله کرم مشتاقی که در دشتی و دشتستان مطالعاتی درباره انتخابات ادوار مجلس داشته اند، کمک گرفته شده است که بدین وسیله از آنها تشکر می شود.

-->