پویاسامانه

تاریخ نمایش این آگهی : 1399/01/06 <br/> تعداد بازدید تاکنون : 21976408 تاریخ نمایش این آگهی : 1399/01/01 <br/> تعداد بازدید تاکنون : 20340264
کد خبر : 304743 تاریخ ثبت : 1398/10/23 12:05 نظرات تایید شده : 32
در نشست علنی شورای شهر بوشهر مطرح شد؛

هاشم‌زاده: آبرویمان در خطر است؛ شهردار را باید پاسخگو کنیم/ توسلی: چرا تاکنون شورا سکوت کرده؟

خلیج فارس: این روزها انتقادات شورانشینان از شهردار بوشهر افزایش یافته، ضمن اینکه نورالدین امیری از سه هفته گذشته در عمارت امیریه آفتابی نشده است.

خلیج فارس: این روزها انتقادات شورانشینان از شهردار بوشهر افزایش یافته، ضمن اینکه نورالدین امیری از سه هفته گذشته در عمارت امیریه آفتابی نشده است، درست از زمانی که در حین خروج از جلسه شورا، شهروندی معترض خبرساز شد.به سمت وی بنزین ریخت و خبرساز شد.

به گزارش «خلیج فارس»؛ در جلسه هفته گذشته شورای شهر، عبدالخالق برزگرزاده از رها کردن تیم شاهین توسط شهردار انتقاد کرد، ندا عبدالله زاده نیز حرفهای وی را تایید نمود.

در جلسه یکشنبه شب نیز کیوان هاشم زاده دیگر عضو شورا با بیان اینکه "آبرویمان در میان مردم به خطر افتاده، باید شهردار را پاسخگو کنیم" نسبت به وضعیت شهرداری انتقاد کرد.

پیش از این اکبر توسلی و طاهره شمشیری دو عضو دیگر شورا نیز بارها از عملکرد شهردار درخصوص اجرا نشدن مصوبات شورا انتقاد کرده بودند.

به نظر می رسد شهردار بوشهر با شناختی که از تنزل جایگاه شورانشینان پیدا کرده، چندان آنها را در تصمیمات خود به بازی نمی گیرد، ضمن اینکه گفته می شود مصوبات اعضای شورا برای کمک های مردمی از محل ماده 16 و 17 مسکوت گذاشته شده، موضوعی که دلیل آن تحقق نیافتن بودجه شهرداری عنوان می شود.

با این حال نمی توان انکار کرد که جز دو، سه پروژه شاخص استانی مثل تقاطع مطهری یا پارک لیان، شهرداری مرکز استان از نظر فعالیت عمرانی توسط منابع داخلی یا فعالیت در حوزه اجرایی و خدمات شهری در رکود و سکون قرار گرفته و شهروندان تحرک قابل توجهی از شهرداری مشاهده نمی کنند.

البته کاهش شدید ساخت و ساز که منبع اصلی درآمد شهرداری است می تواند یکی از دلایل این شرایط باشد، ولی این اندازه دست و پا بسته شدن شهرداری مرکز استان که تعطیلی پروژه هایی که از منابع داخلی در حال اجراست، قابل تامل می باشد. هرچند نورالدین امیری از زمان عهده دار شدن شهرداری بوشهر برنامه مدون و مشخصی ارائه نکرده که بتوان براساس آن به ارزیابی دقیق تر عملکرد وی پرداخت.

قیمت منطقه ای زمین اجحاف به شهروندان است

روح الله نصرتی نایب رییس شورای شهر بوشهر که در غیاب "دهدار" رییس شورا اداره جلسه عصر یکشنبه را برعهده داشت، در پایان بخش نخست که مراجعات مردمی بود، در نطق خود، تعیین قیمت منطقه ای برای خرید ملک های در گذر را اجحاف به شهروندان دانست و خواستار اصلاح این روند شد.

وی ادامه داد: شهروندی که همه سرمایه زندگی اش چند متر زمین است و برای توسعه گذر، باید تملک شود، نرخی به عنوان قیمت منطقه ای زمین توسط شهرداری برایش پیشنهاد می شود که با قیمت واقعی در بازار بسیار تفاوت دارد. آیا ما اعضای شورا و مدیران شهرداری حاضریم اینگونه معامله کنیم که مردم را ناگزیر به این کار می کنیم. از این رو چنین شرایطی اجحاف به شهروندان است و باید تدبیری پیش گرفت که نرخ کارشناسی جایگزین قیمت منطقه ای برای تملک اراضی مردم شود.

نایب رییس شورای شهر همچنین با اشاره به توقف آسفالت محلات خصوصا در جنوب شهر، خطاب به چارکی جانشین شهردار که در جلسه حضور داشت، خواستار ارائه گزارش مکتوب پروژه های عمرانی و وضعیت آسفالت معابر در جلسه آینده شد.

به شهروندان اجحاف نمی شود

با این حال پویا دولابی، رییس کمیسیون معماری و شهرسازی شورای شهر معتقد بود که قیمت منطقه ای زمین به معنای اجحاف به شهروندان نیست، چرا که امتیازات مضاعف مثل سطح اشغال، تراکم یا امتیاز تجاری بیشتر به آن فرد داده می شود و قطعا افرادی که بخشی از ملک شان در گذر قرار می گیرد منتفع خواهند شد.

به گفته وی، کنار گذاشتن قیمت منطقه ای و جایگزینی نرخ های بالاتر برای تملک زمین به نوعی ضایع کردن حق کل شهروندان بابت منافع گروه کوچک تر است، چون اعتباری که برای بازگشایی مسیرها وجود دارد، با نرخ های بالاتر پرداخت می گردد و مسیری هم در سطح شهر باز نمی شود.

با این حال برزگرزاده دیگر عضو شورا معتقد بود بخشی از سخنان دولابی صحیح است، اما اغلب مواردی که ملک های شهروندان برای توسعه گذر تملک می شود، برخلاف میل و رضایت آنهاست و خرید با قیمت منطقه ای هم به معنای کاهش سرمایه شان است، چیزی که اگر برای شخص ما یا شهرداری باشد زیربار آن نمی رویم. ضمن اینکه بخش عمده امتیازاتی که بایت عقب نشینی برای مالک متصور است، در کش و قوس کمیسیون ماده 5 نادیده گرفته می شود و فقط همان امتیاز سطح اشغال زمین که در اختیار شهرداری است به وی داده می شود.

آبرویمان در خطر است؛ شهردار را باید پاسخگو کنیم

کیوان هاشم زاده عضو شورای شهر بوشهر نیز در نطق خود با بیان اینکه بسیاری از پیمانکاران پروژه ها را رها کرده اند، گفت: ما در شورای شهر هم در این وضعیت مقصریم، هم افزایش اختیارات مالی شهردار اشتباه بوده، هم برخی اعتبارات که مصوب می کنیم و پول هایی که مشخص نیست چگونه هزینه می شود.

وی ادامه داد: بدون رودربایستی ما هر 9 عضو شورای شهر آبرویمان نزد مردم به خطر افتاده، از طرفی یک میلیاردتومان بابت میدان روبروی پارک شغاب هزینه می کنیم که ضرورت ندارد. با این حال شهردار هم پاسخگو نیست که باید وی را پاسخگو کنیم، چون آبروی ما نزد شهروندان بابت عملکرد شهرداری به خطر افتاده است.

اکبر توسلی نیز با انتقاد از ضعف نظارت شورا، خطاب به هاشم زاده پرسید: چرا شورا قبلا درباره شهرداری سکوت اختیار کرده و حالا که 80 درصد میدان روبروی پارک شغاب اجرا شده درحالی که در طرح جامع شهر، اینجا میدان نبوده و نیاز به مصوبه کمیسیون ماده 5 داشته که برای این میدان صورت نگرفته است.

هاشم زاده هم پاسخ داد: من در کلنگ زنی این طرح نبوده ام و الان هم هدفم پاسخگو کردن شهردار است.

وی با بیان اینکه ایده میدان روبروی پارک شغاب طبق اظهارات شهردار براساس پیشنهاد یک راننده تاکسی بوده و نمی دانیم چه ضرورتی غیر از این داشته، ادامه داد: از کارهای غیرضروری موارد دیگری هم داریم. اگر شهرداران قبلی در فعالیت خود مسائل شهرسازی و فنی را لحاظ نمی کردند توجیه اش این بود که متخصص نیستند، ولی درباره آقای امیری که دکترای شهرسازی است چه بگوییم.

عبدالخالق برزگرزاده نیز ایجاد میدان روبروی پارک شغاب را بدون بررسی همه جانبه دانست و از شهرداری خواست تا آمار تصادفات در اطراف این میدان بعد از شروع پروژه را از پلیس راهور استعلام کند، ضمن اینکه اکنون تردد در این نقطه را مختل شده و بررسی ها نشان می دهد بعد از اتمام پروژه هم مشکلات ترافیکی بیشتر خواهد بود.

با این حال، چارکی جانشین شهردار که در جلسه حضور داشت، خواستار آن شد که مواردی که نیاز به پاسخگویی شهردار دارد، در جلسه ای با حضور وی مطرح شود.

وی بیان کرد: قطعا میدان روبروی شغاب مجوز شورای ترافیک و کمیسیون ماده 5 را دارد.

ندا عبدالله زاده عضو شورا نیز خطاب به همکارانش گفت: شک نکنید شهردار همه مجوزها را می گیرد، چون جرات کار بدون مجوز ندارد.

در همین حال دولابی عضو شورا خطاب به هاشم زاده گفت: هرچند ایده میدان روبروی شغاب را یک راننده تاکسی به شهردار داد تا ترافیک ساماندهی شود، ولی قطعا مراحل بعد کارشناسی و مجوز کارگروه ترافیک گرفته شد.

چارکی همچنین درباره تذکر نصرتی پیرامون آسفالت نیز اظهار داشت: شهرداری سهم 10 درصدی اش برای خرید قیر از بورس را در حساب مشترک قرار داد که همزمان حساب مذکور به دلیل بدهی تامین اجتماعی توقیف شد و امتیاز خرید قیر شهرداری نیز سوخت گردید.

بودجه 99 شهرداری واقعی شود

مهرزاد آسایش عضو شورا نیز در نطق خود خواستار آن شد که در بودجه 99 که در شهرداری در دست بررسی است، پروژه هایی که سالهاست فقط ردیف بودجه می گیرند و اجرایی نمی شوند حذف گردد، چون اراده ای در شهرداری برای اجرای آنها نیست، مثل ساختمان شهرداری مناطق یا تالار شهر که به ابزاری برای جابجایی بودجه آن به ردیف های دیگر مبدل شده است.

وی همچنین با اشاره به درپیش بودن انتخابات مجلس، خواستار ابلاغ شهرداری به کارکنان مبنی بر عدم استفاده از امکانات و فضاهای شهرداری به سود کاندیدایی خاص شد. به گفته وی درخصوص یکی از سازمان های تابعه شهرداری بحث هایی مطرح شده که نیاز به مداخله شهردار است تا تمرکز مدیریت شهری قربانی فعالیت تبلیغاتی برای برخی کاندیداها نشود.

گودال های رها در شهر

اکبر توسلی هم در نطق خود خواستار توجه شهرداری به رفاه کارکنان و ارسال لایحه ای به این منظور شد.

وی همچنین از رها شدن طولانی مدت گودال های ساخت و ساز در نقاط مختلف شهر انتقاد کرده و خواستار تعیین تکلیف آنها توسط شهرداری شد، چرا که در زمان بارندگی موجب جمع شدن آب و خسارت به ملک های مجاور می شوند و در سایر فصول سایر محل جمع شدن حشرات موذی و حیوانات می شود.

3 درخواست دولابی از شهرداری

پویا دولابی رییس کمیسیون شهرسازی و معماری شورای شهر نیز خطاب به چارکی نماینده شهردار خواست تا موضوعات مطرح شده به مجموعه انتقال یابد.

وی اظهار داشت: درخواست تغییر کاربری ها بدون کسب نظر شورا به کمیسیون ماده 5 می رود که این فرایند باید اصلاح شود، همچنین رقم حق مشرفیت املاک در گذر اصلاح گردد، چون بازگشایی معابر باعث حق مرغوبیت می شود، ضمن اینکه کمیسیون ماده 100 بیشتر بر متراژ تمرکز دارد و به مواردی که در متراژ مشخص، واحدهای تجاری بیشتر شده و موجب ترافیک می شود، توجه نمی شود. موضوعی که با ریزدانگی املاک تجاری در خیابان عاشوری شاهدیم و منجر به مشکلات ترافیکی می شود.

نطق هایی در غیاب شهردار

گزارش «خلیج فارس» می افزاید: سوابق نشان داده تذکرات و نطق های شفاهی اعضای شورا حتی در حضور شهردار چندان مورد توجه قرار نمی گیرد، حال اگر مانند جلسات اخیر شهردار غایب عمارت امیریه باشد، همین میزان توجه نیز رخ نمی دهد و نطق های اعضای شورا در همان صحن می ماند و بیشتر کارکرد تبلیغاتی می یابد. موضوعی که نشان می دهد اگر شورانشینان به فکر تحقق تذکرات خود هستند، باید آنها را مکتوب کنند تا طبق قانون، پاسخگویی شهردار به آن دارای زمان مشخص باشد.

به نظر می رسد با ادامه این وضعیت، ضمن اینکه به اصطلاح سکه اعضای شورا نزد شهروندان خریدار ندارد، شهردار منتخب شان نیز بیش از گذشته آنها را به بازی نمی گیرد.

-->