پویاسامانه

تاریخ نمایش این آگهی : 1399/01/06 <br/> تعداد بازدید تاکنون : 23815506 تاریخ نمایش این آگهی : 1399/05/04 <br/> تعداد بازدید تاکنون : 878738
کد خبر : 304349 تاریخ ثبت : 1398/10/21 17:12 نظرات تایید شده : 0

سقوط کش‌دار!

خلیج فارس: صبح امروز ستاد کل نیرو‌های مسلح اعلام کرد دلیل قطعی سقوط هواپیمیا بوئینگ ۷۳۷ سری ۸۰۰ خطوط هوایی اوکراین خطای انسانی و شلیک پدافند هوایی بوده است. این اعلام شوکی بزرگ به افکارعمومی ایران وارد کرد. غم حاصل از جانباختن مسافران هواپیما تبدیل به خشم شد. خشمی که از دو زاویه بروز پیدا کرده است. اول اینکه چگونه چنین خطایی رخ داده و دوم اینکه چرا در سه روز اخیر این موضوع پنهان شده بود و به مردم دروغ تحویل داده شد.


به گزارش«خلیج فارس» به نقل از فرارو؛ از صبح امروز و پس از بیانیه ستاد کل نیرو‌های مسلح کاربران زیادی درباره آن سخن گفته اند. موجی از شگفتی، ناراحتی و خشم در اظهار نظر‌های مردم و فعالان شبکه‌های اجتماعی وجود دارد.

ابهام‌ها درباره سخنان سردار حاجی زاده/ آیا دولت گول خورد؟!

هواپیمای اوکراینی صبح روز چهارشنبه هدف چدافند هوایی شهر تهران قرار گرفت


جدای از اینکه اتفاق رخ داده که نیازمند محاکمه خطارکاران است و افکار عمومی نیز خواستار برخورد با آن‌ها است. مهمترین موضوع مطرح شده، بحث "پنهان کاری" و "دروغ گویی" سه روزه است که ذهنیت مردم را به شدت جریحه دار کرده است.
 
در روز‌های گذشته که گمانه زنی درباره احتمال شلیک پدافند به سمت هواپیمای اوکراینی منتشر شده بود طیفی از فعالان رسانه‌ای داخل کشور به نقد ادعا‌ها در این باره پرداختند. برای آن‌ها باور پذیر نبود که سیستم پدافند دچار چنین خطایی شود. از طرف دیگر مقامات کشور قویا این سناریو را تکذیب کردند.

در چند روز گذشته دو قطبی بزرگی در شبکه‌های اجتماعی ایجاد شده بود، از یک طرف فعالان منتقد نظام که روایت کانادا و آمریکا را تائید می‌کردند و دلایل و نشانه‌های خود را ارائه می‌کردند و از طرف دیگر فعالانی بودند که این اتفاق را باور نمی‌کردند و دلایل خود را ارائه می‌کردند.

جنگ رسانه‌ای دو روز تمام ادامه داشت تا اینکه از شب گذشته زمزمه‌هایی مبنی بر پذیرش خطا از سوی ایران به گوش رسید و نهایتا امروز صبح بیانیه ستاد کل نیرو‌های مسلح منتشر گردید.
 
حالا از صبح امروز کسانی که به روایت‌ها مسئولان نظام استناد کرده بودند شرمنده از موضع گیری‌های خود هستند. اظهار نظر‌های زیادی در این باره وجود دارد.

پدارم الوندی معاون خبر خبرگزاری ایرنا در این باره نوشته است: "تمام منابعی که اخبار را در اختیار ما قرار می‌دادند با تأکید بسیار گفتند که موشکی در کار نبوده. برخی از آن‌ها بی‌خبر بودند و برخی لاپوشانی کردند. ما براساس شواهدی که به دستمان رسید محتوا تولید کردیم. بابت این خطا البته متأسفم و عذرخواه همه کسانی که آزرده خاطر شدند."

البته به عقیده برخی این توجیه قابل پذیرش نیست چرا که طیف مقابل دلایل زیادی برای طرح ادعا‌های خود داشت، اما به آن دلیل توجه‌ای نشده است.

کاربران زیادی در این باره نوشته اند که به اعتماد عمومی لطمه زیادی وارد شده است. رضا ساکی روزنامه نگار و طنز نویس معتقد است: "امروز به اعتماد عمومی آسیب وارد نشد. آن چه از اعتماد عمومی باقی مانده بود، رفت."

صادق زیباکلام استاد دانشگاه نیز در این باره گفته است: «شرایطی که هواپیمای اوکراین مورد هدف قرار گرفت با وضعیتی که ایرباس ما سرنگون گردید چندان بی‌شباهت نبود. با این تفاوت که آمریکایی‌ها بلافاصله که متوجه شدند چه خطای فاحشی انجام داده‌اند اعتراف نمودند، اما ما سه روز به عالم و آدم دروغ گفتیم و سعی کردیم شواهد را هم پاکسازی کنیم.»
 
با این حال اصل ماجرا بیش از همه مورد بحث و جدل است، یکی از موضوعات بسیار مهمی که مورد توجه کاربران و افکار عمومی قرار دارد این است که مقامات مسئول نظامی و دولتی باید به سرعت برکنار شوند. حسین دهباشی در این باره نوشته است: "بابت اشتباه در شناسایی هواپیما و شلیک به آن، افسر پدافند باید بازخواست شود و قطعا می‌شود. اما بابت نشر اکاذیب و تشویش اذهان عمومی، واقعا منصفانه نیست که هیچ مقام نظامی یا دولتی مثلا استعفا دهد. بلکه کمترین توقع، اخراج همه‌ی آن‌ها و محرومیت مادام‌العمر از کلیه‌ی مناصب حکومتی است."

برخی هم می‌گویند خطاکاران در حوزه اطلاع رسانی و کسانی که مرتکب این پنهانکاری عجیب شده اند باید محاکمه شوند. این دسته معتقدند "خطای" شلیک سهوی بوده، اما پنهانکاری "عمدی" بوده است و پنهانکاران باید محاکمه شوند.

ابهام‌ها درباره سخنان سردار حاجی زاده/ آیا دولت گول خورد؟!سردار حاجی زاده صبح امروز در نشست خبری درباره ماجرا توضیح داد

در همین راستا سخنان سردار حاجی زاده فرمانده نیروی هوافضای سپاه پاسداران از ظهر امروز که خطای نابخشودنی در زیر مجموعه او صورت پذیرفته بحث‌های زیادی را برانگیخته است.

عده‌ای معتقدند توضیحات حاجی زاده نه تنها قانع کننده نیست بلکه ابهام زاست.

انتقادات از مقامات دولتی؛ دولت گول خورد؟!

اما از مقامات دولتی نیز انتقادات زیادی شده است. اطلاعیه حسن روحانی حاوی این نکته بود که رییس جمهور ساعاتی قبل از از اصل ماجرا خبر دار شده است. در همین رابطه کاربری نوشته است: "آقای روحانی به شما رای ندادیم که همزمان با ما با خبر شوید. ما هم ساعاتی قبل فهمیدیم مثل شما. بیانیه دادن و اظهار تاسف و دستور دادن به ستاد و نیرویی که شما از تصمیمات و اقداماتشون حتی مطلع نمیشی یه کم خنده دار نیست؟ "
 
یا سارا معصومی خبرنگار روزنامه اعتماد نوشته است: «جناب رییس جمهور چه زمانی قراراست با مردم به شکل زنده سخن بگویند؟ بالاترین مقامی که باید الان در این رابطه نشست خبری بگذارد، کجاست؟ احتمالا هیچ خبری هم از استعفا در هیج سطحی از مسئولان نخواهد بود؟ برای کرمان چه کسی استعفا داد یا برکنار شد؟»

پس از بیانیه سازمان نیرو‌های مسلح حسام الدین آشنا مشاور رییس جمهور که در دو روز پیش با توئیت‌های خود به شدت از ادعای سقوط هواپیما با شلیک پدافند انتقاد حتی خبرنگاران را تهدید کرده بود، در توئیتر آفتابی شد و نوشت: "آنچه خبر می‌پنداشتند دروغ بود. آنچه دروغ می‌پنداشتند خبر بود. ما -را - گول خوردیم. امان از پنهانکاری."

این توئیت با واکنش‌های تندی روبه رو شد. کاربری در پاسخ به آشنا نوشت: "شعر فرانو میگی تو این اوضاع؟! تو مشاور رئیس جمهوری مملکتی ...؟! یعنی چی؟ گولت زدن دست به توییترت زدن؟"

آشنا نظرسنجی توئیتری هم منتشر کرده و از مخاطبان پرسیده که آیا از توضیحات سردار حاجی زاده قانع شده اند که در این نظر سنجی بیشتر کاربران گفته اند با سخنان حاجی زاده بر ابهاماتشان افزوده شده است.
 
واکنش های زیاد دیگری در فضای مجازی وجود دارد که این اتفاق تلخ را از زوایای مختلف مورد بررسی قرار می دهند.
-->