پویاسامانه

تاریخ نمایش این آگهی : 1399/01/06 <br/> تعداد بازدید تاکنون : 21549353 تاریخ نمایش این آگهی : 1399/01/01 <br/> تعداد بازدید تاکنون : 19913850
کد خبر : 296824 تاریخ ثبت : 1398/9/11 20:59 نظرات تایید شده : 0

شناسایی ۵۷۹ بیمار مبتلا به ایدز در استان

خلیج فارس: معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی استان بوشهر گفت: از سال ۱۳۷۲ تاکنون ۵۷۹ بیمار آلوده به ویروس اچ آی وی (ایدز) در این استان شناسایی شده‌است.

به گزارش «خلیج فارس»؛ عبدالمحمد خواجه‌ئیان روز دوشنبه همزمان با سومین روز از هفته اطلاع‌رسانی ایدز که با عنوان " اچ آی وی و مسئولیت اجتماعی" نام‌گذاری شده‌است در جمع خبرنگاران افزود: از این جمعیت ۸۲ درصد مرد و ۱۸ درصد زن هستند.

وی بیان کرد:  در اجرای سیاست‌های کلان نظام سلامت و باهدف به صفر رساندن موارد جدید ابتلا به عفونت اچ آی وی و مرگ ناشی از آن، همه سازمان‌های متصدی اعم از دولتی و غیردولتی با مشارکت و همکاری نهادهای ملی و بین‌المللی تلاش می‌کنند تا ضمن برطرف کردن کامل تبعیض و کاهش انگ ناشی از بیماری شرایطی را فراهم آورند تا امکان دسترسی عادلانه و یکسان برای همه اقشار جامعه اعم از زن، مرد و کودک صرف‌نظر از نژاد، آئین و مذهب به خدمات پیشگیری، مراقبت و درمان فراهم آید.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی استان بوشهر گفت: در زمان حاضر ۲۵۰ نفر در این استان زیر پوشش خدمات رایگان مراقبت و درمان مراکز مشاوره بیماری‌های رفتاری قرار دارند و داروهای لازم برای بیش از ۸۰ درصد آنان به‌طور رایگان ارائه می‌شود.

خواجه‌ئیان افزود: یکی از مهم‌ترین استراتژی‌های کنترل اچ آی وی درمان مبتلایان به این بیماری با وجود دسترسی مطلوب به داروهای ضد رتروویروسی است.

وی ادامه داد: از ابتدای شناسایی افراد مبتلا به ویروس اچ آی وی در استان بوشهر تاکنون تعداد ۱۹۴ نفر فوت‌ شده‌اند که بیشتر این افراد دیر شناسایی‌شده بودند یا در استفاده صحیح از داروهای تجویز شده سهل‌انگاری داشتند.

این مقام مسئول بهداشتی استان بوشهر بیان کرد: با تامین و توزیع داروهای ضد رتروویروسی به‌صورت رایگان در مراکز مشاوره بیماری‌های رفتاری در استان‌ها شرایطی فراهم‌شده‌است که افراد مبتلا به ایدز در کوتاه ترین زمان تحت درمان استاندارد ضد رتروویروسی قرار گیرند، این شیوه درمان کمک می‌کند تا با کاهش تعداد ویروس در خون و ترشحات بدن عوارض بیماری بسیار کاهش‌ یافته و افراد بتوانند زندگی سالم‌تری داشته باشند همچنین احتمال انتقال بیماری به سایر افراد نیز به حداقل ممکن می‌رسد.

خواجه‌ئیان یکی از چالش‌های کشور را در دستیابی به شناسایی بیشتر بیماران عنوان کرد و گفت: درصد بالایی از موارد مبتلا از بیماری مطلع نیستند که برای حل این معضل می‌بایست افراد دارای سابقه رفتارهای پرخطر از قبیل تماس جنسی محافظت نشده و مصرف مواد مخدر (تزریقی، تدخینی) و ترکیبات آمفتامینی را ترغیب به انجام داوطلبانه آزمایش کرد.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی استان بوشهر گفت: پس از بررسی موارد شناسایی‌شده بیماران مبتلا به ایدز در استان بوشهر، اعتیاد تزریقی و روابط جنسی محافظت نشده به‌عنوان ۲ عامل اصلی انتقال این ویروس شناخته شده‌است.

وی با اشاره به افزایش نقش انتقال جنسی اچ آی وی در ایران و استان بوشهر بر اساس آمارهای جدید گفت: یکی از دلایل افزایش انتقال جنسی ویروس ایدز افزایش شیوع مصرف ترکیبات آمفتامینی است که افزایش رفتارهای جنسی پرخطر بعد از مصرف این ترکیبات را به همراه داشته و موجب بروز نگرانی‌های جدی شده‌است.

خواجه‌ئیان ادامه داد: در استان بوشهر نیز مانند کشور بیشترین گروه سنی درگیر بیماری ایدز افراد ۲۵ تا ۳۴ سال هستند.

وی تأکید کرد: تشخیص سریع اچ آی وی در کمتر از ۲۰ دقیقه تنها با یک قطره خون از انگشت دست انجام می‌شود و به فرد این امکان را می‌دهد تا از وضعیت خود آگاهی پیدا کند، این خدمت در تمام مراکز خدمات جامع سلامت، پایگاه‌های سلامت و مراکز مشاوره بیماری‌های رفتاری به‌صورت کامل محرمانه و رایگان فراهم است.

خواجه‌ئیان گفت: چالش دیگر برای درمان و مراقبت از بیماران شناسایی‌شده‌ای است که برای دریافت خدمات مراقبت و درمان تمایلی نشان نمی‌دهند و این موضوع نیز باید با تشویق بیماران برای مراجعه به مراکز مشاوره بیماری‌های رفتاری در استان بوشهر و دریافت خدمات رایگان و محرمانه به نتیجه برسد.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی بوشهر افزود: عامل ایجاد بیماری ایدز یک نوع ویروس است به نام اچ آی وی (ویروس نقص ایمنی انسان ) که به گلبول‌های سفید خون علاقه داشته و تنها درون

آنها قادر به ادامه حیات است و از آنجا که گلبول‌های سفید در خارج از بدن مدت کوتاهی زنده می‌مانند پس این ویروس هم در خارج از بدن در مدت کوتاهی از بین می‌رود و حرارت، الکل و مواد ضدعفونی‌کننده براحتی می‌توانند باعث از بین رفتن ویروس شوند.

 خواجه‌ئیان افزود: این ویروس نسبت به سایر عفونت‌ها براحتی انتقال نمی‌یابد و در روابط معمول بین انسان‌ها منتقل نمی‌شود.

وی اضافه کرد: فاصله زمانی از زمان ورود ویروس به بدن تا زمانی که گلبول‌های سفید کار آیی خود را از دست دهند بین ۵ تا ۳۰ سال گزارش‌شده است، این مدت به دو عامل مهم قدرت سیستم ایمنی و تعداد ویروس‌های واردشده به بدن فرد بستگی دارد.

خواجه‌ئیان بیان کرد: در ۵ تا ۲۰ سال اول، بیماری بدون هیچ علامتی است و بعد از آنها خود بیماری علامتی ندارد بلکه علامت مربوط به بیماری‌های دیگری است که به دلیل نقص سیستم ایمنی ایجاد شده‌اند.

-->