پویاسامانه

تاریخ نمایش این آگهی : 1399/01/06 <br/> تعداد بازدید تاکنون : 21203000 تاریخ نمایش این آگهی : 1399/01/01 <br/> تعداد بازدید تاکنون : 19568086
کد خبر : 296718 تاریخ ثبت : 1398/9/11 12:47 نظرات تایید شده : 0

تصاویر/ رودخانه‌ای که حقوق انسانی دارد!

خلیج فارس: رودخانه وانگانوی در نیوزیلند به موجب قانونی که سال 2017 در پارلمان نیوزیلند به تصویب رسید دارای حقوق انسانی شده است اما پس از دو سال با چالش های کشاورزی، جنگلداری و توسعه روبروست.

به گزارش «خلیج فارس» به نقل از فرارو؛ رودخانه وانگانوی با 290 کیلومتر طول سومین رود طولانی نیوزلند است که به اقیانوس آرام می‌ریزد. رودخانه وانگانوی در زبان محلی مردم مائوری با نام تی آوا توپوا از آن یاد می‌شود، در جزیره شمالی اقیانوس آرام جریان دارد.

طبق قانون به تصویب رسیده در پارلمان نیوزیلند رودها همچون یک انسان می‌توانند در دادگاه‌ علیه کسانی که به رود آسیب‌زده‌اند، اقامه دعوی کنند.

براساس قوانین جدید، برای حمایت از رودها، هیاتی دونفره متشکل از یک نماینده دولت و یک نماینده مردم بومی وظیفه مراقبت از حقوق رودخانه‌ها را بر عهده خواهند داشت. این هیات می‌تواند به نمایندگی از رودخانه‌ها در محاکم قضایی حاضر شده و حقوق تضییع شده رود را مطالبه و استیفا کند.

 مردم مائوری برای اولین بار در دهه هفتاد قرن نوزدهم میلادی، وانگانوی را به عنوان یک موجود زنده به رسمیت شناختند. برای مردم مائوری، مراقبت از رودها یک امر ویژه و حیاتی به شمار می‌رود. یک ضرب‌المثل مائوری می‌گوید: من رود هستم و رود من است.

(تصاویر)

(تصاویر)(تصاویر)

(تصاویر)

(تصاویر)

(تصاویر)

(تصاویر)

(تصاویر)

(تصاویر)

(تصاویر)

(تصاویر)

(تصاویر)

(تصاویر)

(تصاویر)

کلمات کلیدی خبر : رودخانه
-->