پویاسامانه

تاریخ نمایش این آگهی : 1399/01/06 <br/> تعداد بازدید تاکنون : 19988739 تاریخ نمایش این آگهی : 1399/01/01 <br/> تعداد بازدید تاکنون : 18356170
کد خبر : 296705 تاریخ ثبت : 1398/9/11 11:05 نظرات تایید شده : 0

«مهندسی روانی» قلعه‌نویی

خلیج فارس: «بعد‌ها برای مردم مشخص خواهد شد که چه اتفاقاتی به صورت مهندسی‌شده افتاد که آقایان نتیجه را گرفتند. بار‌ها گفتم ۱۵ تیم یک طرف هستند و یک تیم در طرف دیگر. خیلی مثال‌ها هست که قانون برای خیلی‌ها یک مدل دیگر است». این‌ها فقط بخشی از صحبت‌های امیر قلعه‌نویی، سرمربی فعلی سپاهان اصفهان است که بعد از شکست یک بر صفر مقابل پرسپولیس در جام حذفی سال گذشته مطرح شد.

به گزارش «خلیج فارس» به نقل از فرارو؛ سپاهان در آن مسابقه با تصمیمات داور ۹ نفره شد، ولی با تصمیم همان داور؛ یعنی محمدحسین زاهدی‌فر، یک پنالتی پرحرف‌وحدیث نصیب شاگردان قلعه‌نویی شد که مهدی کیانی توپ را به آسمان کوبید... بااین‌حال بعد از بازی، «ژنرال» سعی کرد موفقیت سه فصل آخر پرسپولیس با برانکو را به دست‌های پشت‌پرده و نیروی خارج از زمین ربط دهد؛ اتفاقی که اصلا جدید نبود. در فصل جدید، اما قلعه‌نویی اگرچه نه به بی‌پروایی آخر فصل گذشته، بلکه در لفافه سعی کرده حرف‌ها و عقایدش مبنی‌بر دست‌های پشت‌پرده را بیان کند و دوباره از نیرویی حرف بزند که این‌بار علیه یک تیم «شهرستانی» به راه افتاده است؛ بازی هوشمندانه‌ای از سوی پرافتخارترین سرمربی لیگ که به نظر می‌رسد بدون حساب‌وکتاب نباشد.
 
تازه‌ترین دستاورد او از این «مهندسی روانی»، پنالتی واضح و آشکار برای استقلال مقابل سپاهان بود که از دید داور (دست‌برقضا همان زاهدی‌فر) پنهان ماند. قلعه‌نویی حالا به‌شدت تحت فشار است که با حرف‌ها، طعنه و کنایه‌هایی که زده، جو را به نفع تیم سپاهان کرده و در این فصل چندین‌بار اشتباهات داوری به سودش رقم خورده است.

حمایت نکردن وزیر و وکیل از سپاهان تا سودبردن از داوری
سرمربی سپاهان در نشست خبری پیش از آغاز مسابقه با استقلال با همان ترفند همیشگی سعی کرد تا با کددادن و استفاده از کلیدواژه‌های مشخص، تیمش را «تنها» و «مظلوم» نشان دهد تا به طور کاملا هوشمندانه جریانی را به راه بیندازد که «داوران» دوست ندارند سپاهان در این فصل موفق شود: «درخواستی از سازمان لیگ داشتیم که خداراشکر به درخواست‌های ما اهمیت نمی‌دهند. چون ما یک تیم شهرستانی هستیم و وزیر و وکیل پشت ما نیستند، چون بازی‌ها تعطیل بود، درخواست کردیم بازی ما در جام حذفی با یک روز تأخیر در روز دوشنبه برگزار شود، اما قبول نکردند».
 
تأکید قلعه‌نویی بر شهرستانی‌بودن تیمش و عدم حمایت مستقیم وزیر نشان می‌دهد که او از قصد چنین جملاتی را به زبان آورده تا دوباره به شایعه حمایت وزیر ورزش از دو تیم استقلال و پرسپولیس دامن بزند. این اظهارنظر‌ها در حالی است که به عقیده هواداران دو تیم تهرانی، این سپاهان است که از ارکان فوتبال ایران به نفع خودش استفاده می‌کند. هواداران سرخابی همواره با اشاره به «باند اصفهانی» فدراسیون، اعتقاد داشته‌اند این تیم و سرمربیانش حاشیه امنیت و البته مصونیت خاصی دارند.
 
مهدی تاج و محمدرضا ساکت به‌عنوان رئیس فدراسیون و دیگری دبیرکل سابق و در سایه این روز‌های فوتبال ایران، نفراتی هستند که پیش‌تر جزئی از باشگاه سپاهان بودند. ضمن اینکه سپاهان با پنج قهرمانی در لیگ برتر و سه قهرمانی در جام حذفی از پرافتخارترین تیم‌های فوتبال ایران است، اما اینکه چطور شده که یکی از پرافتخارترین تیم‌های باشگاهی در ایران، به گفته قلعه‌نویی حمایت وزیر و وکیل را ندارد محل سؤال است! با این دیدگاه، قلعه‌نویی درواقع یک گل‌به‌خودی هم به تیمش زده که این هشت قهرمانی در لیگ و جام حذفی با حمایت وزیر و وکیل به دست آمده و تا زمانی که حمایت این دو را نداشته باشد، دستش به جام نخواهد رسید.
 
با همین پیش‌فرض بود که تقابل با استقلال در ورزشگاه نقش‌جهان اصفهان آغاز شد؛ دیداری که با اشتباه وحشتناک و باورنکردنی زاهدی‌فر، داور مسابقه، درخصوص عدم اعلام هند پنالتی کی‌روش استنلی در درون محوطه جریمه به سود استقلال، جنجال بزرگی را در این مسابقه به راه انداخت که باعث شد شش دقیقه از زمان مسابقه متوقف شود. استقلالی‌ها حالا مدعی هستند اگر آن اشتباه رخ نمی‌داد، تیمشان می‌توانست برنده از زمین خارج شود و بعد از چهار سال، صدرنشین می‌شدند.
 
در این فصل، اما اشتباهات دیگری به سود سپاهان رقم خورده که شکایت سایر تیم‌‎ها را نیز دربر داشته است. در هفته سوم و در دقیقه ۷۷ مدافع سپاهان مشابه خطای هند کی‌روش استنلی در درون محوطه جریمه توپ را با دست کنترل کرد و داور در چندقدمی صحنه، خطای پنالتی اعلام نکرد تا جواد نکونام در پایان مسابقه به‌شدت نسبت به تصمیم داور معترض شود.
 
یکی دیگر از تصمیمات عجیب و بحث‌برانگیز داوری برای سپاهان، دربی اصفهان بین زردپوشان این شهر و ذوب‌آهن بود. شاگردان منصوریان که برای فرار از بحران به دنبال سه امتیاز دیدار بودند، با تصمیمات اشتباه داوری امتیازی از این تقابل نگرفتند و با شکست به خانه برگشتند. در این مسابقه گل سالم ذوب‌آهن به اشتباه آفساید گرفته شد و این در حالی بود که پاس‌دهنده، بازیکن سپاهان بود نه ذوب‌آهن. اما کم‌انصافی است اگر از چند اشتباه داوری علیه سپاهان نیز به سادگی گذشت. در دیدار شاگردان قلعه‌نویی و پارس جنوبی در شهر جم داور به اشتباه یک ضربه پنالتی برای پارسی‌ها اعلام کرد تا محمد نوری با گل‌کردن این توپ، رکورد کلین‌شیت پیام نیازمند را بشکند.

احضار صوری قلعه‌نویی به کمیته اخلاق
خالق کلمه «دست‌های پشت‌پرده» به‌واقع تنها مربی‌ای است که به صورت علنی از آلودگی‌های فوتبال و مهندسی‌شدن نتایج بیرون از زمین مسابقه می‌گوید و به صراحت اعلام می‌کند که اسناد این اتفاقات را دارد: «الان هم می‌گویم ما یک‌سری مدارک و اسناد داریم و اتفاقا دوست دارم درباره زمانی که مربی تراکتورسازی بودم و اتفاقاتی که رخ داد صحبت کنم. آقایان حرف بزنند تا من هم صحبت کنم و ببینیم در آینده چه اتفاقی می‌افتد. به‌موقع در این مورد صحبت می‌کنم. اینکه بخواهیم منابع اطلاعاتی‌مان را بیان کنیم، کار درستی نیست».
 
قلعه‌نویی بعد از بازی هفته هشتم لیگ امسال؛ سپاهان مقابل سایپا، در نشست خبری پس از پایان بازی با الفاظی عجیب به انتقاد از جو ملتهب سکو‌ها پرداخت و راجع به کسانی که علیه او در این مدت شعار داده‌اند از الفاظ به‌شدت رکیکی استفاده کرد. سرانجام کمیته اخلاق تصمیم گرفت بابت توهین‌هایی که سرمربی سپاهان در نشست خبری بعد از آن مسابقه کرده بود، او را احضار کند، اما در کمال شگفتی بعد از گذشت بیش از دو ماه هیچ رأیی درخصوص صحبت‌های «امیر» صادر نشد تا درواقع این‌طور به نظر برسد که احضاریه بیشتر صوری است تا رسمی.
 
قلعه‌نویی در حالی بیش از ۱۴ سال است که درخصوص ناپاکی و فساد و دست‌‎های پشت‌پرده صحبت می‌کند که خودش پرافتخارترین مربی ایرانی در همین فوتبال است و حالا به نظر می‌رسد تصمیم تازه‌تری هم اتخاذ کرده است: او برخلاف گذشته که تلاش می‌کرد اعتراضاتش را مستقیم بیان کند، تصمیم گرفته جوی روانی به راه بیندازد تا از این طریق فضا را به نفع خودش کند.
کلمات کلیدی خبر : امیر قلعه‌نویی
-->