پویاسامانه

تاریخ نمایش این آگهی : 1399/01/06 <br/> تعداد بازدید تاکنون : 21503149 تاریخ نمایش این آگهی : 1399/01/01 <br/> تعداد بازدید تاکنون : 19867702
کد خبر : 296695 تاریخ ثبت : 1398/9/11 10:51 نظرات تایید شده : 0

زنگنه زیر تیغ

خلیج فارس: افزایش قیمت بنزین و واکنش‌های شدید به آن برخی وزرای دولت حسن روحانی را در وضعیت سخت و پیچیده‌ای قرار داده است. بیژن نامدار زنگنه از جمله وزرایی است که پس از آغاز اعتراضات به سرعت در لیست سیاه نمایندگان مجلس قرار گرفت و طرح استیضاح او کلید خورد.

حمله به وزیر نفت؛ زنگنه را محاکمه کنیدزنگنه از باتجربه ترین وزرای دولت روحانی و پس از انقلاب است


به گزارش «خلیج فارس» به نقل از فرارو؛ حدود یک هفته پیش، پس از فروکش کردن اعتراضات بنزینی نمایندگان مجلس بحث استیضاح دو وزیر مرتبط با افزایش قیمت بنزنی یعنی وزرای نفت و کشور را مطرح کردند. نمایندگان میانه و اصلاح طلب بیشتر به دنبال استیضاح وزیر کشور رفتند و نمایندگان اصولگرا نیز پیگیر استیضاح وزیر نفت بودند.

در همان زمان احمد امیرآبادی نماینده قم از جمع آوری ۵۰ امضا برای استیضاح زنگنه خبر داد. محوره‌های استیضاح زنگنه به دو دسته تقسیم می‌شوند. بخشی مربوط به انتقادات دو سال اخیر از او است و بخشی هم مربوط به اصلاح قیمت بنزین است.

محور‌های اعلام شده برای این استیضاح عبارتند از: "علت حذف کارت سوخت و راه‌اندازی مجدد آن، افزایش قاچاق سوخت، ارائه اطلاعات غلط درباره افزایش قیمت بنزین، عدم صداقت درباره علت گران شدن نرخ بنزین، وجود دستگاه کارت‌خوان در دفتر وزارت نفت، نا کارآمدی در انعقاد قرارداد‌های میادین مشترک گازی و نفتی، اتخاذ برخی تصمیمات نادرست در واگذاری‌ها و همچنین عدم توجه به توسعه پالایشگاه‌ها و پتروشیمی‌ها و فرآورده‌های نفتی"

بسیاری از اصولگرایان معتقدند بزرگترین اشتباه دولت در بحث بنزین حذف کارت سوخت بود. حتی احمد توکلی این موضوع را "خیانت" دانسته است. این انتقاد از سوی برخی اصلاح طلبان نیز مطرح می‌شود. حذف کارت سوخت از جمله اولین سیاست‌های دولت حسن روحانی بود. اقدامی که با نظر وزارت نفت بیژن زنگنه انجام شد.

در زمینه افزایش قیمت بنزنی نیز انتقادی که به زنگنه وارد می‌شود این است که او در ماه‌های اخیر بار‌ها افزایش قیمت را تکذیب کرده و حتی گفته است که برنامه‌ای برای این کار وجود ندارد. به عقیده منتقدان زنگنه اجرای طرح اصلاح بنزین بدون اطلاع رسانی دقیق خواست او بوده تا مانع از تشکیل صف‌های بلند در پمپ بنزین‌ها و ذخیره سازی خانگی بنزین شود.

با این حال هنوز روشن نیست که وزیر نفت چقدر در طراحی و نحوه اجرا افزایش قیمت بنزین نقش داشته است. چیزی که روشن است زنگنه همیشه خواستار افزایش قیمت بنزین بوده است.

دولت با طرح استیضاح زنگنه مخالف است، علی ربیعی سخنگوی دولت در این رابطه گفته است: «استیضاح آقای زنگنه را هم به مصلحت نمی‌دانیم. امیدواریم مجلس در خرد دسته‌جمعی به این نتیجه برسد تا ما به آلام رسیدگی کنیم.»

وزارت نفت و بیژن زنگنه نیز تاکنون به طرح استیضاح واکنشی نشان نداده اند.

کمیسیون انرژی مجلس یک جلسه برای بررسی این طرح استیضاح و شنیدن سخنان زنگنه برگزار کرده قرار است جلسه دوم ۱۷ آذر ماه برگزار شود.

حمله به وزیر نفت؛ زنگنه را محاکمه کنیدگزارش روزنامه وطن امروز علیه زنگنه

زنگنه مقصر یا قربانی؟

انتقادات از زنگنه آنقدر بالاست که در شبکه‌های اجتماعی برخی اصولگرایان در رد بیانیه میرحسین موسوی می‌گویند وضعیت کنونی حاصل عملکرد زنگنه است. وزیری که از اعضای اصلی ستاد میرحسین موسوی بوده است. آن‌ها می‌گویند موسوی باید یقه عضو ستادش را بگیرد.

بیژن زنگنه از ابتدای دولت حسن روحانی منتقدان جدی و فراوانی داشته است. این منتقدان سال گذشته و تابستان امسال در مجلس تلاش‌های وسیعی را برای استیضاح و یا وادار کردن زنگنه به استعفا انجام دادند.

منتقدان زنگنه می‌گویند او مسئول اتفاقات رخ داده در کشور است. حتی برخی از آن‌ها مسئول خون‌های ریخته شده را هم زنگنه می‌دانند و می‌گویند باید دستگاه قضایی او را محاکمه کند.

روزنامه وطن امروز توپ فاجعه را در زمین زنگنه انداخته و در این باره نوشته است: "در بین مسببان اصلی گرانی یک شبه بنزین، نام یک نفر، اما در هیاهوی رسانه‌ای گم شد؛ کسی که می‌توان او را اصلی‌ترین عامل تمام اتفاقات روی داده دانست؛ شخصی که به بهانه‌های واهی در سال ۹۴ کارت سوخت را به‌عنوان اصلی‌ترین ابزار کنترل مصرف بنزین حذف کرد. مقام دولتی که در تمام ۴ دوره صدارتش در وزارت نفت، یک پالایشگاه هم برای تولید بنزین نساخته، چون تصور می‌کند پالایشگاه سودده نیست. علاوه بر این وی اعتقادی هم به انرژی‌های جایگزین بنزین ندارد و با تصمیمات خود توسعه زیر‌ساخت‌های «سی‌ان‌جی» را متوقف کرد. این شخص کسی نیست جز بیژن نامدار زنگنه، ژنرال خود‌خوانده صنعت نفت."

اما از سوی دیگر عده‌ای معتقدند شاید زنگنه در اجرای طرح افزایش قیمت بنزنی دچار خطا‌هایی شده باشد، اما این حملات بیشتر به اختلافات قبلی اصولگرایان با زنگنه باز می‌گردد. از سوی دیگر آن‌ها می‌گویند منتقدان زنگنه می‌خواهند با قربانی کردن او از زیر بار مسئولیت شانه خالی کنند.

از نکات جالب توجه این است که اصولگرایان و منتقدان زنگنه هیچ انتقادی از عملکرد وزارت کشور و شورای امنیت کشور که بنا به گفته رییس جمهور مسئول اصلی اجرا طرح افزایش قیمت بنزنی بوده، نمی‌کنند.
 

حمله به وزیر نفت؛ زنگنه را محاکمه کنید

زنگنه کجاست؟

بیژن نامدار زنگنه وزیر ۶۷ ساله نفت که عنوان با تجربه‌ترین وزیر دولت را یدک می‌کشد، تاکنون اظهار نظری درباره انتقادات انجام نداده است او در روز‌های اخیر فقط دوبار سخن گفت: است. او در روز اول اجرای طرح توضیحاتی درباره جزییات آن داد و تاکید کرد که " برآورد کردیم با اجرای طرح مدیریت مصرف بنزین ۳۱ هزار میلیارد تومان در سال افزایش درآمد داشته باشیم که همه به اقشار کم درآمد تعلق خواهد گرفت."

همچنین در آخرین جلسه هیات دولت زنگنه در مورد اینکه از زمان اجرای طرح سهمیه‌بندی چه میزان کاهش مصرف سوخت به صورت روزانه در کشور اتفاق افتاده است، گفت: "حدود ۲۰ میلیون روزانه کاهش مصرف بنزین داشتیم."

غیر از این دو مورد او ترجیح داده که سکوت کند و درباره اتفاقات رخ داده و انتقادات شدید از او سخنی نگوید. با این حال می‌توان گفت، حالا پس از شش سال وزارت زنگنه او بدترین روز‌های خود را سپری می‌کند. اگر طرح استیضاح او در مجلس مطرح شود، احتمال رای آوردن آن بسیار زیاد است.
 
به نظر می رسد که بهتر است زنگنه نیز مانند دیگر اعضای مسئول دولت از رییس جمهور گرفته تا رحمانی فضلی وزیر کشور و  محمدباقر نوبخت شفاف و صریح درباره اتفاقات رخ داده در کشور با مردم سخن بگویند.
کلمات کلیدی خبر : بیژن نامدار زنگنه
-->