پویاسامانه

کد خبر : 296673 تاریخ ثبت : 1398/9/11 09:49 نظرات تایید شده : 23
بشیر علوی

جناب استاندار! چهره ادبی شهرستان دشتی را دریابید

بشیر علوی | مدرس دانشگاه فرهنگیان بوشهر

در دنیای پژوهش، مرارت کم نیست، این را کسانی می دانند که شب ها و روزها چشم کم سو کرده اند.

جناب استاندار محترم! نمی دانم چگونه و با چه روشی آغاز کنم که خدشه ای به اصالت احساسم در بیان این سیاهه وارد نشود.

بنده بشیر علوی دانش آموختة زبان و ادبیات فارسی و تا حدودی که حدودش هم اندک است به پژوهش و نوشتن، وقت و دل گذاشته ام. تمنا دارم در موازی کارها و تلاش های روزانه و مستمرتان برای بهبود اوضاع اقتصادی و اجتماعی و مبلمان شهری و... به این خواهش بنده، جامه عمل بپوشانید.

تمنای خود را ملتمسانه و با تمام عزتِ نفس بیان می دارم. در گوشه ای از این استان در شهر خورموج، پژوهشگری با وقار و با صلابت به نام سید کوچک هاشمی زاده 75 سالگی خود را می گذراند. در راه نوشتن  و پژوهش، آن هم علمی و پژوهشی و دقیق و سنجیده و موشکافانه، عمر و چشم و جان و روح گذاشته است. مردی با وقار و پرعزت، انسانی متین و خدادوست، که ساعت ها در کنارش به سر بردن، کم است و حظش وافر.

تمام هَمّ و غَمّ سالهای عمرش صرف پژوهش های عالمانه و دقیقی نظیرِ «فرهنگِ لغات متشابه در 60جلد»، «مجموعه یادداشت ها  در 17جلد»، «ضرب المثل های محلی»، «فرهنگ واژگان دشتی»، «هزار و یک معما با لغت نامه و شرح مشکلات معماها»، «جمع آوری 400نوحه»، «دفتر تعزیه به ترتیب اجرای نقش»، «سفرنامه آلمان» شده است. تاکنون فقط یک اثر با عنوان «بنیادهای دستور گویشی دشتی» آن هم با همت اداره ارشاد دشتی به مرحله چاپ رسیده است.

عنایت بفرمایید که از زمان وزارت عطاءالله مهاجرانی تاکنون چندین وزیر و وکیل و مدیر از جمله خودِ آقای مهاجرانی از کتابخانه و نسخه های پژوهشی وی دیدار کرده اند و قول و وعده برای چاپ آثار وی داده اند منتهی هنوز آثارش بر زمین مانده است.

جناب استاندار محترم! بنده دستانتان را می بوسم و سر ارادت در حضور شما خم می نمایم و به نمایندگی پژوهشگرانی که غم چاپ آثارشان بر دل گذاشته اند و مردمانی که چنین دغدغه ای دارند، تمنا دارم مثل دیگر نگاه های خوب و مفیدتان در دیگر مؤلفه های مختلف مدیریت، نظری و عزمی در چاپ آثار این استاد ِ بی هیاهو ولی فرزانه داشته باشید. بی شک برای فرهنگ این مرز و بوم چاپ آثار سید کوچک هاشمی زاده چیزی مانند افتتاح پروژه های عمرانی و اقتصادی و اجتماعی محسوب می شود.

جناب استاندار محترم! بیایید این بار نوشداروی قبل از مرگ سهراب باشیم تا خودِ سید کوچک در جریان چاپ آثارش قرار بگیرد و با چشمانی که دیگر با عینک هم سویی ندارد، نشر زحمت چند دهة عمر خود را لمس کند، ببیند، شاد شود و شاید هم به این و آن تقدیم کند.

نفس پاک این سید جلیل القدر و اجداد بزرگوار و مستجاب الدعوة ایشان که سالهای متمادیِ عمرش در کتابخانه گذشته، بی شک قرین و همراه مردانی خواهد گرفت که از دغدغة چگونگی چاپ آثارش بکاهند. آیندگان در مورد رفتارها و توانایی های بالقوه ما قضاوت خواهند کرد.

جناب استاندار محترم! خواهشمندم، مسیری و اندیشه ای در پیش بفرمایید که سالهای بعد وقتی به گوشه ای از این استان نظری افکندید در کنار افتتاح های خوب و بجایتان، ردپایی هم از چاپ آثار ایشان در کارنامه خوب خودتان مشاهده بفرمایید.

من شک ندارم، لطفاً شما نیز شک نفرمایید که نهاد یا فردی که دست و همت به چاپ آثار سید کوچک بزند، تا بوشهر و مِهرش پابرجاست، در دلهایشان مثل طراوت باران و رویش گل ها می ماند، موج می زند و پر از شادابی می شود.

این تمنا و عرض ارادت بنده به شما و استاد هاشمی زاده، صرفاً از بینشی پژوهانه و دغدغه ای شاگردصفتانه برخاسته است. هیچ کس و هیچ نهادی حق بهره برداری سیاسی و زد و بندهای آن را ندارد.

در پایان ضمن ارادت و آرزوی توفیق شما، آرزوی خود را با سخن سعدی به پایان می¬رسانم:

برآوردن کام امیدوار            به از قیدِ بَندی شکستن هزار   

-->