پویاسامانه

تاریخ نمایش این آگهی : 1399/01/06 <br/> تعداد بازدید تاکنون : 21493021 تاریخ نمایش این آگهی : 1399/01/01 <br/> تعداد بازدید تاکنون : 19857604
کد خبر : 296645 تاریخ ثبت : 1398/9/11 11:24 نظرات تایید شده : 0

چگونه از سرفه خشک رهایی یابیم؟

خلیج فارس: چیزهای خیلی کمی وجود دارند که از سرفه خشک آزاردهنده تر هستند.سرفه خشک میتوانند اذیتتان کند و دیگران را در گروهها و مکانهای اجتماعی آزار دهد. هرچند مراحلی وجود دارد که می توانید برای کاهش یا از بین بردن سرفه هایتان انجام دهید تا راحتی را به خانه تان بازگردانید. می توانید به تنهایی تلاش کنید تا از سرفه خشک تان رهایی یابید اما در ذهن داشته باشید که اگر سرفه خشک شما برای ۳ هفته یا بیشتر ادامه پیدا کردند،با پزشک مشورت کنید.

چگونه از سرفه خشک رهایی یابیم؟

* روش اول
رسیدن آب کافی به بدن

۱)گلویتان را مرطوب نگه دارید.

چگونه از سرفه خشک رهایی یابیم؟

سرفه معمولا توسط ریزش آب پشت بینی ایجاد می شود که زمانی رخ میدهد که آب بینی تان پشت گلو چکیده می شود.این اتفاق معمولا زمانی رخ می دهد که سرماخورده اید یا ویرسی مثل آنفلونزا دارید. نوشیدن مایعات به کاهش مخاط ایجاد شده توسط سرماخوردگی کمک می کند.

۲)آب نمک گرم قرقره کنید.

چگونه از سرفه خشک رهایی یابیم؟

اینکار به رهایی از درد و کاهش التهاب کمک می کند.سعی کنید قبل از خواب و سایر مواقعی که در گلویتان احساس ناراحتی می کنید،قرقره کنید.

۳)آب گرم زیاد بنوشید.

چگونه از سرفه خشک رهایی یابیم؟

گرچه به نظر میرسد آب داغ بهترین درمان برای گلویتان است،آب گرم بهتر از آب داغ میتواند به بافت ها آبرسانی کند.آب داغ میتواند بافتهای از قبل ملتهب را تحریک کند.چای گرم یک راه عالی برای آبرسانی و همچنین ملایم و گرم کردن گلویتان است.

* چای تخم بادیان رومی نوعی چای است که به آرام کردن گلو و کاهش سرفه خشک شناخته شده است.برای تاثیر بیشتر،دارچین نیز اضافه کنید.
* همراه با برگ چای،زنجبیل دم کنید.کمی فلفل و چند برگ ریحان برای رهایی از گرفتگی گلو اضافه کنید.ترکیب این گیاهان گلویتان را نرم و آرام می کند و پس از سرفه های مداوم به بافت گلویتان اجازه می دهد آرام باشد.

۴)قبل از خواب،دارچین داغ به همراه شیر عسل بنوشید.

چگونه از سرفه خشک رهایی یابیم؟

زمانى که عسل و دارچین باهم ترکیب میشوند،میتوانند با عفونت مقابله کنند،تورم را کاهش دهند و براى درمان گلو درد آنتى اُکسیدان فراهم کنند.
براى تهیه این نوشیدنى،نصف قاشق چاى خورى دارچین و یک قاشق غذاخورى شکر را به ماهیتابه اضافه کنید.سپس

* ١/٨ قاشق چاى خورى جوش شیرین و ٨ اُنس شیر به را به مخلوط اضافه کنید و هم برنید. تا زمانى که نیم جوش شود اما نجوشد به آن حرارت دهید.بگذارید سرد شود و یک قاشق غذاخورى عسل به آن اضافه کنید و تازمانى که عسل حل شود هم بزنید.هنگامى که گرم است آن را بنوشید.

۵)آب آناناس بنوشید.

چگونه از سرفه خشک رهایی یابیم؟

در تحقیقى در سال ٢٠١٠ نشان داده شد که آب آناناس ۵ برابر شربت سرفه موثرتر است.این آبمیوه حنجره را نرم میکند و هیچ مخاطى که باعث سرفه تان شود، باقى نمیگذارد.بجاى آب پرتقال یا آبلیمو،آب آناناس را انتخاب کنید.

* آب انگور هم براى درمان سرفه خشک بسیار مفید است.یک قاشق چاى خورى عسل را با یک فنجان آب انگور مخلوط کنید.انگور به عنوان یک خلط آور عمل میکند.خلط آور ترشح بزاق و خلط در راههاى هوایى را افزایش میدهد که به از بین بردن سرفه خشک کمک میکند.

۶)از پونه ی کوهی برای کاهش شدت سرفه خشک استفاده کنید.

چگونه از سرفه خشک رهایی یابیم؟

یک قاشق غذاخوری برگ پونه ی کوهی را در یک فنجان آب بجوشانید.پس از جوشیدن آب،برگهای پونه ی کوهی را از آن خارج کنید و چای پونه ی کوهی را مزه مزه کنید.

* اگر افشانه ی چای دارید،برای راحتتر خارج کردن برگهای پونه ی کوهی میتوانید آنها را در افشانه قرار دهید.

* روش دوم
مصرف غذاهای آرام کننده ی گلو

۱)گلویتان را با عسل آرام کنید.

چگونه از سرفه خشک رهایی یابیم؟

ساختار موم مانند عسل لوزه هایتان را مرطوب می کند که حساسیت گلویتان را کاهش می دهد(و میل به سرفه). عسل خوب میتواند به اندازه ی داروهای سرفه موثر باشد!

* دمنوش برگ گل رز گزینه ی دیگری به جای عسل است.اسانس رز به خوبی مخاط را ار بین میبرد.

۲)از روغنهای ضروری برای آرام کردن سرفه خشک تان استفاده کنید.

چگونه از سرفه خشک رهایی یابیم؟

روغنهای ضروری روغنهای قوی ای هستند که می توانند در خانه به عنوان درمان طیف وسیعی از بیماریهای مزمن استفاده شوند. روغنهای ضروری مختلفی می توانند در کاهش سرفه های مزمن مفید باشند.

* اُکالیپتوس، نعنای بیابانی، رزماری، مریم گلی،برگ درخت،چوب صندل،چوب سدر،کندر هندی و زوفا،بهترین روغن های گیاهی برای رفع گرفتگی گلو هستند.
* برای کمک به گرفتگی گلو،۲-۱ قطره از این روغن ها روی دست هایتان بریزید و آنها را بهم بمالید.روی بینی تان نگه دارید و ۶-۴ نفس عمیق بکشید. همچنین میتوانید ۴-۲ قطره از آنها روی یک پنبه بریزید و داخل یک کیسه ی زیپ دار نگه داری و با خود حمل کنید.

یک قاشق چای خوری عسل و یک چهارم یک تکه زنجبیل را مخلوط کنید.خوردن آن به آرام کردن سرفه خشک کمک می کند.
۱

برگ درخت،مریم گلی،اکالیپتوس،نعنای بیابانی،رزماری،لیمو، سیر و زنجبیل بهترین روغن های ضروری برای گلودرد هستند.

* برای استفاده از روغنهای ضروری برای آرام کردن گلو،۲-۱ قطره از آنها را به نصف لیوان آب ولرم اضافه کنید و برای چند دقیقه قرقره و سپس تف کنید.مطمئن شوید که این مخلوط را قورت نمی دهید.

۲

شربت سرفه ی خانگی درست کنید. شربت سرفه های خانگی بسیاری وجود دارند که می توانند بسیار موثر تر از شربت سرفه های بازار باشند.

چگونه از سرفه خشک رهایی یابیم؟

* یک شربت سرفه ی گیاهی درست کنید.۲ انس از مخلوط گیاهی را به یک لیتر آب اضافه کنید.گیاهانی مانند رازیانه، شیرین بیان، پوست نارون قرمز لیز، دارچین، ریشه ی زنجبیل و پوست پرتغال به خوبی عمل می کنند. آب و گیاه را بجوشانید تا حجم آن نصف شود(تقریبا یک هشتم گالن). گیاه را خارج کنید و به مایع باقی مانده یک پیمانه عسل اضافه کنید.تا زمانی که عسل به خوبی مخلوط شود،هم بزنید.
* یک شربت سرفه با پیاز درست کنید. پیاز خاصیتی دارد که میتواند خلط را که سبب سرفه خشک می شود، از بین ببرد.یک پیاز را تکه کنید و عصاره ی آن را بگیرید.به مقدار مساوی عصاره ی پیاز و عسل را با یکدیگر مخلوط کنید.برای ۵-۴ ساعت بگذارید باقی بماند. زمانی که مخلوط ته نشین شد،یک شربت سرفه دارید که میتوانید ۲ بار در روز استفاده کنید.
* شربت میوه ی اقطی درست کنید.شربت میوه ی اقطی عالی است زیرا سرفه خشک را آرام می کند ولی معده را نیز آرام میکند.اگر معده ی حساسی دارید، این شربت را امتحان کنید. یک لیتر آب میوه ی اقطی با ۲ پیمانه عسل و ۲ تکه دارچین را باهم در یک قابلمه مخلوط کنید. مخلوط را برای ۱۰ دقیقه بجوشانید.این عمل ۸/۳ گالن شربت برایتام فراهم می کند.
* اگر دوست دارید آب میوه ی اقطی برای شربتتان را خودتان درست کنید، می توانید اقطی خشک شده یا تازه را در یک لیتر آب به مدت ۴۵ دقیقه بجوشانید، سپس میوه ها را خارج و دستور عمل بالا را دنبال کنید.

۳)سوپ مرغ گرم بخورید.

چگونه از سرفه خشک رهایی یابیم؟

بخار سوپ به باز کردن مجراهای تنفسی و گرمای آن به آرام کردن گلویتان کمک می کند و شمارا از ضعیف شدن محافظت می کند زیرا سوپ مرغ سرشار از پروتئین است. بعلاوه،چه چیزی راحت تر از یک کاسه سوپ گرم است؟

۴)یک لازنج تهیه کنید که در آن منتول داشته باشد.

چگونه از سرفه خشک رهایی یابیم؟

منتول پشت گلویتان را بی حس می کند و شما را از سرفه خشک رهایی می دهد. منتول از ترکیب گیاه نعنای بیابانی تشکیل شده است که خاصیت بی حس کننده دارد و گلو درد را آرام می کند. لازنج برای زمانی که میخواهید بیرون مثل سینما یا کلاس بروید اما دیگران را با سرفه هایتان آزار ندهید،بسیار خوب است.

* اگر لازنج ندارید، یک تکه آبنبات سفت بمکید. مکیدن یک تکه آبنبات یا لیسک به سادگی بزاقتان را افزایش می دهد و گلوی خشکتان را آرام می کند. جویدن آدامس نیز به طور موقتی عمل می کند. آبنباتهای نعنایی نیز عالی هستند زیرا مانند منتول خاصیت بی حس کننده دارند.

* روش سوم
استفاده از مزایای رطوبت

۱)از بخور استفاده کنید.

چگونه از سرفه خشک رهایی یابیم؟

هوای خشک باعث خشک شدن ترشحات بینی می شود که می تواند باعث ایجاد ناراحتی شود که اغلب به سرفه خشک می انجامد اما بخور می تواند کمک کند.

* برای استفاده از بخور بی اندازه مراقب باشید-اگر بخور تمیز نشود، می تواند قارچ و کپک در هوا آزاد کند و این اتفاق بجای از بین بردن سرفه خشک، آن را تشدید می کند.

۲)حمام آب و بخار داغ بگیرید.

چگونه از سرفه خشک رهایی یابیم؟

مطمئن شوید همه ی پنجره های حمام را می بندید و هواکش را خاموش می کنید. با این کار اتاق بخار خود را درست می کنید. بخار ترشحات بینی تان را نرم می کند. بخار با سرفه های سرماخوردگی، آلرژی و آسم مقابله می کند.

۳)در بخار آب داغ یک ظرف تنفس کنید.

چگونه از سرفه خشک رهایی یابیم؟

یک قابلمه آب بجوشانید. سپس قابلمه را از روی اجاق بردارید و آن را روی یک سطح ایمن قرار دهید. سپس سرتان را بالای آب بگیرید و در بخار آن تنفس کنید. برای به دام انداختن بخار می توانید یک حوله را روی سرتان قرار دهید.

* برای تاثیر بیشتر، به آب، برگهای آویشن اضافه کنید.

* روش چهارم
استفاده از دارو

۱)از دکونژستانت استفاده کنید.

چگونه از سرفه خشک رهایی یابیم؟

اگر آبریزش پشت بینی دلیل سرفه خشک شما است، از دکونژستانت استفاده کنید تا ورم بافتهای بینی و مخاطتتان را کم کند. دکونژستانت ها در شکل اسپری بینی، قرص و شربت وجود دارند.

* بهتر است که از اسپری ها بینی دکونژستانت بیشتر از ۳ روز استفاده نکنید. استفاده از آنها برای بیشتر از ۳ روز ممکن است باعث برگشت گرفتگی شود.
* اسپری های بینی دکونژستانت ممکن است حاوی اُکسی متازولین باشند که نوعی باز کننده ی گرفتگی بینی است،اما اگر بیشتر از ۳ روز مصرف شوند ممکن است به مجراهای بینی آسیب برساند.

۲)آنتی هیستامین را امتحان کنید.

چگونه از سرفه خشک رهایی یابیم؟

آنتی هیستامین ها، هیستامین هایی که در بدنتان آزاد می شوند که می توانند باعث آبریزش در بینی و گلویتان شوند و ایجاد سرفه ی مداوم کنند را محدود می کنند. آنتی هیستامین ها می توانند مخصوصا در فصل های آلرژیک موثر باشند، یا اگر سرفه هایتان واکنش به یک آلرژی خفیف مثل مو یا پشم حیوانات خانگی باشد.

۳)سرکوب کننده های سرفه خشک را بشناسید.

چگونه از سرفه خشک رهایی یابیم؟

سرکوب کننده های سرفه خشک حاوی مواد تشکیل دهنده های فعالی مانند کافور، دکسترومتورفان، روغن اُکالیپتوس و منتول هستند که می توانند سرفه هایتان را برای مدت کوتاهی آرام کنند اما نمی توانند آن را درمان کنند. اگر بخاطر سرفه هایتان برای خوابیدن مشکل دارید یا آنقدر سرفه می کنید که قفسه ی سینه یا عضلاتتان درد می گیرد، می توانید از یک سرکوب کننده ی سرفه در شب استفاده کنید. فقط در ذهن داشته باشید که سرکوب کننده ها درمان نیستند.

 

* روش پنجم
درمان مشکلات اساسی

۱)با پزشک برای تشخیص عفونت ملاقات کنید.

چگونه از سرفه خشک رهایی یابیم؟

اگر عفونت باکتریایی دارید، پزشک می تواند با تجویز آنتی بیوتیک به شما کمک کند. ویروس ها به آنتی بیوتیک جواب نمی دهند، پس اگر ویروسی شده اید، آنتی بیوتیک کمکی نمی کند.

۲)محیط اطرافتان را برای یافتن محرکها بررسی کنید.

چگونه از سرفه خشک رهایی یابیم؟

اگر به تازگی عطرتان یا خوشبو کننده ی دستشویی را عوض کرده اید، ممکن است به حساسیت سینوس هایتان و ایجاد سرفه خشک منجر شود. سیگار نیز یک عامل جدی سرفه است.

* اگر سیگار عامل تحریک کننده ی سرفه خشک است، می توانید با ترک سیگار سرفه های سیگاریتان را درمان کنید.

۳)از تحریک معده تان بپرهیزید.

چگونه از سرفه خشک رهایی یابیم؟

اگر اسید معده تان برگشت می کند یا سوزش معده ی مداوم دارید، باید برای محدود کردن تاثیر آنها قدم بردارید تا ۳ ساعت پس از خوردن غذا دراز نکشید و از خوردن غذاهای تند یا سایر غذاهای محرک خودداری کنید.

۴)داروهایتان را ارزیابی کنید.

چگونه از سرفه خشک رهایی یابیم؟

داروهایی مخصوصی مانند ACE inhibitors ممکن است باعث سرفه های عروقی شوند. اگر داروهایتان چنین عوارض جانبی دارد، با پزشکتان راجع به استفاده از داروی دیگری برای مریضی تان صحبت کنید.

۵)از گرد و غبار و سایر آلرژن ها دوری کنید.

چگونه از سرفه خشک رهایی یابیم؟

اگر از طریق تمیز کردن یا هواکش، نمی توانید گرد و غبار و سایر آلرژن ها را از محیط اطرافتان دور کنید، داروهای آلرژی میتوانند درمانی برای سرفه های عروقی که از آلرژن ها ایجاد می شوند، باشند.

منبع: دکتر سلامت

کلمات کلیدی خبر : سرفه خشک
-->