پویاسامانه

تاریخ نمایش این آگهی : 1399/01/06 <br/> تعداد بازدید تاکنون : 23664373 تاریخ نمایش این آگهی : 1399/05/04 <br/> تعداد بازدید تاکنون : 727855
کد خبر : 296238 تاریخ ثبت : 1398/9/7 12:28 نظرات تایید شده : 27
به انگیزه مصوبه اخیر مجلس؛

منطقه آزاد بوشهر؛ بیم و امیدها+فیلم

خلیج فارس: نگاه بوشهری ها به منطقه آزاد نیز متفاوت است؛ برخی به رونق اقتصادی و ایجاد شغل با حضور سرمایه گذاران امیدوارند.

خلیج فارس: تاسیس 8 منطقه آزاد جدید کشور از جمله بوشهر توسط نمایندگان مجلس تایید شد، موضوعی که برای بوشهری ها با بیم و امیدهایی همراه است.

به گزارش «خلیج فارس»؛ خدری، نماینده بوشهر در مجلس گفته: در آذرماه، مصوبه منطقه آزاد بوشهر ابلاغ و فرایند اجرایی آن آغاز می شود.

سابقه این ماجرا به سال 93 برمی‌گردد که دولت لایحه تاسیس مناطق آزاد را به مجلس نهم فرستاد، اما در آن دوره، به تصویب نمایندگان نرسید.

پیشنهاد دولت شامل 8 منطقه آزاد در کشور شامل بوشهر، اردبیل، قصرشیرین (کرمانشاه)، اینچه‌برون (گلستان)، مهران (ایلام) سیستان، بانه و مریوان (کردستان)، جاسک (هرمزگان) و قصرشیرین (کرمانشاه) بود.

بلاخره سال 96 و در دوره مجلس کنونی، نمایندگان با لایحه تاسیس مناطق آزاد جدید از جمله بوشهر موافقت کردند، اما پشت سد شورای نگهبان گرفتار شد.

ایراد شورای نگهبان بابت اضافه شدن 89 منطقه ویژه اقتصادی جدید به لایحه اولیه دولت توسط نمایندگان بود که بار مالی داشت.

نهایتا پس از کش و قوس دوساله، هفته پیش نمایندگان به اصلاحیه مناطق آزاد جدید رای مثبت دادند تا نظر شورای نگهبان تامین شود.

خدری نماینده بوشهر در مجلس گفته: با توجه به مصوبه مجلس و رفع ایرادات شورای نگهبان، منطقه آزاد بوشهر قطعی شد و تا آخر آذر برای شروع عملیات اجرایی ابلاغ می شود.

اما طی چندسال اخیر که بحث منطقه آزاد بوشهر داغ شده، همواره درباره اینکه محدوده قانونی آن کجاست، بحث وجود داشته است. طبق نقشه‌ای که دولت به مجلس ارائه کرده، منطقه آزاد بوشهر شامل منطقه ویژه اقتصادی بوشهر است و از شمال به جاده برازجان- کره‌بند، از جنوب به جاده شیف، از غرب به جاده چغادک - برازجان و از غرب به جاده بوشهر- بندر ریگ محدود می شود.

اگرچه سند اغلب این اراضی به نام دولت است، اما زمزمه‌هایی درباره خرید بخشی از زمین‌های منطقه آزاد توسط افرادی که از ماجرا باخبر بوده اند، وجود دارد.

نگاه بوشهری ها به منطقه آزاد نیز متفاوت است؛ برخی به رونق اقتصادی و ایجاد شغل با حضور سرمایه گذاران امیدوارند.

گروه دیگری از مردم که به نظر می‌رسد بیشتر باشند، از گرانتر شدن مسکن، اقلام خوراکی و هزینه‌های زندگی در بوشهر بخاطر منطقه آزاد نگران هستند.

طبق اولین مطالعات برای تاسیس مناطق آزاد در دهه 60، بوشهر دارای بهترین شرایط و بالاترین اولویت ها بود، اما در زمانی که منطقه آزاد جذابیت بیشتری داشت، از این فرصت محروم ماند. اما این روزها که کشور گرفتار نوسانات ارزی، کمبود نقدینگی، مشکلات اقتصادی و دردسرهای واردات و صادرات است، به نظر می‌رسد خبر منطقه آزاد بوشهر جذابیت قبل را برای مردم و سرمایه‌گذاران ندارد.

در این زمینه

منطقه آزاد بوشهر تایید شد/ نماینده مجلس: شروع کار در آذرماه

کلمات کلیدی خبر : منطقه آزاد عبدالحمید خدری
-->