پویاسامانه

تاریخ نمایش این آگهی : 1399/01/06 <br/> تعداد بازدید تاکنون : 21512067 تاریخ نمایش این آگهی : 1399/01/01 <br/> تعداد بازدید تاکنون : 19876602
کد خبر : 295802 تاریخ ثبت : 1398/9/10 10:45 نظرات تایید شده : 4
سود نیروگاه اتمی برای پیرامونش چیست؟

وعده‌های مشروط رییس انرژی اتمی به بوشهری‌ها+فیلم

خلیج فارس: رییس سازمان انرژی اتمی ضمن اذعان به کم توجهی نیروگاه اتمی به مسئولیت های اجتماعی اش، دو وعده به بوشهری ها داد که با اما و اگرهایی گره زد.

خلیج فارس: رییس سازمان انرژی اتمی در آئین بتن ریزی دو راکتور هسته ای بوشهر ضمن اذعان به کم توجهی نیروگاه اتمی به مسئولیت های اجتماعی اش، دو وعده به بوشهری ها داد که با اما و اگرهایی گره زد.

به گزارش «خلیج فارس»؛ وعده نخست درباره اختصاص بخشی از ارزش افزوده نیروگاه اتمی به بوشهر بود که البته مشروط به اصلاح نرخ خرید برق نیروگاه از سوی مجلس و دولت است، چرا که به گفته صالحی فقط 20 درصد برق نیروگاه با نرخ بین المللی فروخته می شود.

وعده دوم صالحی درباره ایجاد آبشیرین کن در فاز جدید نیروگاه اتمی بود، موضوع مهمی که در راکتور اول بوشهر حذف شد. معاون رییس جمهور این وعده را هم به درخواست رسمی وزارت نیرو و مسئولان استانی مشروط کرد.

معاون رییس جمهور همچنین در سخنانش وعده اشتغال 10 هزارنفر برای احداث دو راکتور جدید بوشهر را داد، هرچند به سهم نیروهای بومی و تعهد سازمانش برای آموزش آنها اشاره ای نکرد، تعهدی که مصوبه سفر استانی هیات دولت در سال 93 است.

به هرحال در بتن ریزی دو راکتور هسته ای بوشهر، از مسئولان استانی و دو نماینده مجلس که در مراسم حضور داشتند، درباره مطالبات بوشهری ها از نیروگاه اتمی صدایی شنیده نشد، آنچه را هم که رییس سازمان انرژی اتمی وعده داد، به اما و اگرهایی گره خورد.

از طرفی در واحد اول نیروگاه اتمی نیز سر بوشهری ها بی کلاه ماند و اقدام قابل توجهی در راستای مسئولیت‌های اجتماعی صورت نگرفت، حتی مدرسه‌ای که توسط سازمان انرژی اتمی در زمین آموزش و پرورش احداث شد، برخلاف توافق اولیه، نیروگاه اصرار دارد برای قشر خاصی باشد. اورژانس هسته ای بوشهر هم که سال 95 کلنگ زنی شد، بخاطر مشکل مالی کند پیش می رود و وعده افتتاح آن در سالجاری نافرجام مانده است.

به راستی اگر نیروگاه اتمی بوشهر در استان دیگری بود، سهم محیط پیرامون آن از مسئولیت های اجتماعی اینقدر ناچیز و مسئولان یا نمایندگان استانی در پیگیری مطالبات مردم اینگونه خاموش بودند که از 2 راکتور هسته ای جدید، سهم بوشهر وعده های مبهم و مشروط باشد؟

گزارش و گوینده: رقیه زیرک

-->