پویاسامانه

تاریخ نمایش این آگهی : 1398/08/16 <br/> تعداد بازدید تاکنون : 742764 تاریخ نمایش این آگهی : 1398/07/06 <br/> تعداد بازدید تاکنون : 5892035
کد خبر : 292560 تاریخ ثبت : 1398/8/16 18:31 نظرات تایید شده : 0

جزییات برکناری جنجالی‌ترین چهره سازمان لیگ فوتبال

خلیج فارس: سعید فتاحی یکی از نردیکترین مدیران میانی فوتبال ایران به مهدی تاج؛ از پست کلیدی ریاست کمیته مسابقات سازمان لیگ فوتبال ایران، برکنار و سهیل مهدی به طور موقت جایگزین وی شد.

به گزارش تابناک ورزشی، در خبر منتشر شده از سوی روابط عمومی سازمان لیگ فوتبال ایران، آمده که حیدر بهاروند رییس سازمان لیگ ضمن تشکر از زحمات سعید فتاحی، طی حکمی سهیل مهدی را با حفظ سمت در کمیته صدور مجوز حرفه ای، به عنوان سرپرست کمیته مسابقات فوتبال ایران منصوب کرد.

جنجالی‌ترین چهره سازمان لیگ فوتبال برکنار شد

در حکم رئیس سازمان لیگ فوتبال ایران برای جانشین فتاحی آمده است: «نظر به تخصص و تعهد شما در این حوزه، موفقیت جنابعالی را در انجام وظایف محوله از درگاه خداوند منان خواستارم.» 

سعید فتاحی پیشتر در کنار اداره کمیته مسابقات سازمان لیگ، وظایف متعدد دیگری را نیز به دوش می کشید و یکی از فعال ترین عناصر مهدی تاج در اداره رقابت های باشگاهی فوتبال ایران بود که از بازدید ورزشگاه ها و امکانات شهرستان ها گرفته تا برگزاری مهمترین مسابقات لیگ و جام حذفی را بردوش می کشید. او بارها به داشتن تمایلات رنگی متهم شده بود و بارها روی آنتن برنامه های زنده تلویزیونی مجبور به پاسخگویی یا تنش با مهمانان و مجریان شد.

حالا رئیس کمیته صدور مجوز حرفه‌ای باشگاه‌های ایران به عنوان جایگزین او انتخاب شده است. مردی آرام که تفاوتی فاحش با شیوه رفتاری فتاحی دارد.

دلیل اخراج فتاحی و موافقت تاج چیست؟

فتاحی یکی از مهره‌های بسیار نزدیک به تاج و از اطرافیان رییس فدراسیون محسوب می‌شد که با خروج از این پست پرحاشیه و پر اصطکاک، سوال تازه‌ای درباره دلیل اخراج او مطرح شده است.  

جنجالی‌ترین چهره سازمان لیگ فوتبال برکنار شد

عده‌ای معتقدند که عزل فتاحی به مسایل و حواشی پررنگ بازی تراکتور-استقلال در تبریز و شعار‌های ضدملی روی سکو‌ها مربوط می‌شود که واکنشی از سوی فتاحی که در میدان حاضر بود؛ در پی نداشت. هرچند تصمیم گیری درباره چنین موضوعات فراورزشی و سیاسی و قومی، در حیطه اختیارات یک مقام ساده و معمولی مثل سعید فتاحی نبوده و نیست، اما بهرحال از او توقع می‌رفت که با این معضل به شکل هوشمندانه تری مواجه شود و منفعل عمل نکند. سن و تجربه پایین این مدیر جوان که طی چندسال اخیر در فوتبال باشگاهی ایران ظهور کرد و چهره شد و نشان داد که بی علاقه به شهرت هم نیست، یکی از ابهام‌هایی بود که علیه او و رابطه اش با برخی مقامات فدراسیون فوتبال مطرح می‌شد و حتی گفته شده بود که او را پسر مهدی تاج به پدر معرفی کرده است و به همین خاطر از گارد آهنین در فدراسیون برخوردار است!

با اینحال مهدی تاج که در ماجرای اهواز و فینال جنجالی جام حذفی زیر بار حکم کمیته اخلاق برای محرومیت فتاحی نرفته بود، احتمالا با فشاری بالاتر از نهاد‌های داخلی فوتبال مواجه شده که این بار اجازه انفصال فتاحی از این پست پرمخاطره را داده است. در همین حال این برکناری که نمی‌توانست بدون مجوز مهدی تاج باشد، این شائبه را تقویت کرده که رییس فدراسیون فوتبال که این روز‌ها خیلی کم حرف شده است، در مواجهه به فشار‌های بیرونی برای عزل مدیران نردیک به خود، تلاش چندانی انجام نمی‌دهد و به قول معروف برای خودش خاکریز تخصصی و حریم خصوصی ندارد. عده‌ای هم پا را فراتر گذاشته و می‌گویند تاج نشان داده است که وقتی پای دستور برخی نهاد‌ها در میان باشد، نیرو‌های نزدیک به خود را نیز قربانی می‌کند.

 

فشار وزارت ورزش به تاج و لیستی که باید قبل از انتخابات بروند؟!

در همین حال زمزمه‌ها حکایت دارد که فتاحی، یکی از چندین مهره‌ای است که وزارت ورزش از مدت‌ها قبل در پی تغییر و جانشینی او در تشکیلات فوتبال بوده و بعد از جابجایی مدیران برخی بخش‌های مهم فوتبال نظیر حراست، حالا نوبت به او رسیده بود تا چند ماه مانده به پایان دوره ریاست قانونی مهدی تاج، صندلی اش را تحویل یک چهره آرام و کم حاشیه همچون سهیل مهدی که جز معدود واکنش‌ها و اظهارنظر‌های لازم، سابقه‌ای از او در برخورد‌ها و حاشیه‌های بی شمار فوتبال ایران دیده نمی‌شود. در واقع مجموعه فدراسیون با تغییر تاکتیک، یک چهره تئوریک و بی سروصدا را با یک مهره عملگرا و پرسروصدا تعویض کرد.

همچنین انتصاب سهیل مهدی نشان می‌دهد که مقامات بالادستی در کنار اصرار بر عزل فتاحی، در پی تعیین و تحمیل فرد جانشین به ساختار فدراسیون فوتبال و سازمان لیگ حرفه‌ای نبوده اند و سهیل مهدی که سال‌ها سابقه کار درون فوتبال را دارد و در کنار تالیف چند جلد کتاب درباره اصول حرفه‌ای سازی فوتبال و باشگاه ها، کلاس‌های زیادی را نیز برگزار کرده و مدرس این حوزه‌ها محسوب می‌شود، را به عنوان یک چهره داخلی این رشته بر مصدر نشانده اند.

جنجالی‌ترین چهره سازمان لیگ فوتبال برکنار شد

کلمات کلیدی خبر : سعید فتاحی