پویاسامانه

تاریخ نمایش این آگهی : 1398/08/16 <br/> تعداد بازدید تاکنون : 1825785 تاریخ نمایش این آگهی : 1398/07/06 <br/> تعداد بازدید تاکنون : 6972434
کد خبر : 292047 تاریخ ثبت : 1398/8/13 06:39 نظرات تایید شده : 2
رضا مقاتلی

بانویی که می‌خواست "رجل سیاسی" شود

در اولین دوره مجلس شورای اسلامی بعنوان نخستین مجلس تشکیل یافته پس از انقلاب اسلامی چهار زن به آن راه یافتند.

از این میان دو زن چهره ای شناخته شده تر داشتند که عاتقه صدیقی (پوران رجایی، همسر محمد علی رجایی، رییس جمهور شهید) و اعظم طالقانی نام داشتند.

اعظم طالقانی فرزند نخستین امام جمعه تهران مرحوم آیت الله سید محمود طالقانی و از همسر دوم وی می باشد.

به دلایلی می توان ناشر مجله "پیام هاجر" را در جمع بانوی اولین ها مورد خطاب قرار داد؛ وی از اولین زنانی بود که در همان دوره نخست تشکیل مجلس شورای اسلامی پس از انقلاب به آن راه یافت و همچنین از نخستین زنانی بود که پیش از انقلاب و در سالهای منتهی به انقلاب سالها با حبس ابد به حکم دادگاه ارتش در زندان اوین و قصر زندانی بود که البته بعدها به دلایلی که در این مجال فرصت پرداختن به آن نیست آزاد شد.

اما شاید مهم ترین دلیل بر این مدعا_در میان اولین ها بودن_ آنجاست که وی اولین بانویی بود که خود را نامزد ریاست جمهوری در ایران کرد.

اعظم طالقانی برای نخستین بار در سال ۷۶ با وجود بیماری که داشت نامزد ریاست جمهوری ایران شد، اقدامی که در سالهای ۸۸ و ۹۶ نیز آن را تکرار کرد.

شاید حضور مرحومه طالقانی در سال ۹۶ و در حالی که شرایط جسمانی مساعدی نداشت و با کمک واکر و چند نفر همراه خود وارد محل ثبت نام شده بود از ماندنی ترین خاطراتی است که از او به یادگار خواهد ماند، بانویی که به گفته خود تلاش داشت تکلیف تعبیر "رجل سیاسی" را در قانون مشخص کند و از این رو می توان او را بانویی نامید که می خواست رجل سیاسی باشد.

بانویی که تلاش داشت چهره ای متفاوت از یک زن ایرانی ترسیم نماید و دایره مشارکت زنان به عنوان نیمی از جمعیت جامعه ایران را در مسائل پیرامون این جامعه گسترده تر نماید و شاید بر این اساس بود که هر بار با مشکلی در این مسیر مواجه می شد سعی کرد با پیدا کردن راهی البته با لحاظ قانون بر استمرار مسیر مدنظرش تاکید نماید و شاید بتوان انتشار نشریه "پیام ابراهیم" او پس از توقیف انتشار "پیام هاجرش" را تحلیلی از این منظر در نگاه او تعریف نمود.

مرحومه طالقانی شامگاه چهارشنبه هشتم آبان ماه جاری به علت عارضه مغزی در یکی از بیمارستان های تهران درگذشت.

کلمات کلیدی خبر : رضا مقاتلی اعظم طالقاتی
-->