پویاسامانه

تاریخ نمایش این آگهی : 1398/07/13 <br/> تعداد بازدید تاکنون : 1715099 تاریخ نمایش این آگهی : 1398/07/06 <br/> تعداد بازدید تاکنون : 2707355
کد خبر : 288083 تاریخ ثبت : 1398/7/17 16:34 نظرات تایید شده : 0

دستور پادشاه سوئد برای قطع مستمری سلطنتی ۵ نوه‌اش

خلیج فارس: این فرمان پادشاه رویه جدیدی را در خاندان سلطنتی سوئد بنیان خواهد گذاشت.


به گزارش «خلیج فارس» به نقل از عصرایران؛ کارل گوستاف شانزدهم، پادشاه سوئد طی فرمانی ۵ نوه خود را از سلطنت خلع کرده تا ضمن صرفه جویی در هزینه‌های سلطنتی آن‌ها از رعایت وظایف سلطنتی معاف شوند.

بی بی سی گزارش داد؛ این پنج نوه همچنان عضو خاندان سلطنت باقی خواهند ماند و القاب دوک و دوشس را هم تصاحب خواهند کرد، اما از انجام تکالیف و تشریفات سلطنتی معاف خواهند بود، اما دیگر از محل بیت‌المال هم مستمری دریافت نخواهند کرد. 

این تصمیم البته دو نوه پادشاه گوستاف را که در رده بعدی کسب مقام پادشاهی هستند شامل نخواهد شد.
 
پادشاه سوئد ۵ نوه خود را از مزایای سلطنتی خلع کرد
ناظران می‌گویند این اقدام هم سو با رویکردی است که به خاندان سلطنتی سوئد اجازه می‌دهد در صرف هزینه‌ها و دستمزد‌های خاندان سلطنتی ملاحظه شود.

بنابر تصمیم جدید پادشاه سوئد دو پسر پرنس کارل فیلیپ وسه فرزند پرنسس مادلین شامل این فرمان جدید خواهند شد.

به این ترتیب این پنج نوه که بین یک تا ۵ سال سن دارند دیگر واجد دریافت هزینه‌های سلطنتی از محل بیت‌المال و مالیات شهروندان نمی‌شوند.

این تصمیم شامل پرنسس استله و پرنس اسکار که فرزندان ولیعهد ویکتوریا و پرنس دانیل هستند نخواهد شد.

کارشناسان خاندان سلطنتی سوئد می‌گویند این تصمیم واکنش پادشاه به نگرانی‌هایی است که در چند سال گذشته نسبت به رشد تعداد اعضای خانواده سلطنتی طرح شده بود و این که چند سال پیش پارلمان سوئد از تمایلش برای بازبینی هزینه‌های خاندان سلطنتی از محل بیت‌المال خبر داده بود.

این تصمیم به چه معنی است؟
دیک هریسون، تاریخ‌دان سوئدی می‌گوید این تصمیم همچنین همسو با نیاز‌های خانواده مدرن در دنیای امروز گرفته شده است. این که سال‌ها بود جامعه سوئد فکر می‌کرد نباید دیگر خرج و مخارج بیش از ۱۰۰ عضو خاندان سلطنتی را از جیب خود بپردازد.

به گفته آقای هریسون، معافیت از وظایف سلطنتی همچنین به این کودکان اجازه خواهد داد که زندگی معمولی را تجربه کنند.

این تاریخ‌دان سوئدی به بی‌بی‌سی گفت: "این تصمیم همچنین به آن‌ها اجازه خواهد داد که محصور به نرده‌های قصر نمانند و در حالی که زندگی را همچون دیگران تجربه می‌کنند، لقب و عضویت خود را هم در خانواده سلطنتی حفظ خواهند کرد. "


کلمات کلیدی خبر : پادشاه سلطنت سوئد