پویاسامانه

تاریخ نمایش این آگهی : 1398/07/13 <br/> تعداد بازدید تاکنون : 1721075 تاریخ نمایش این آگهی : 1398/07/06 <br/> تعداد بازدید تاکنون : 2713309
کد خبر : 288009 تاریخ ثبت : 1398/7/17 08:39 نظرات تایید شده : 0

کپسول انسولین جایگزین تزریق خواهد شد+عکس

خلیج فارس: گروهی از محققان کپسول انسولینی ابداع کرده اند که جایگزین تزریق این هورمون می‌شود. کپسول مذکور نسبت به اسید معده مقاوم است و تاکنون روی خوک ها آزمایش شده است.

 
به گزارش «خلیج فارس» به نقل از تابناک جوان؛ به نظر می‌رسد به زودی افراد مبتلا به دیابت از شر تزریق انسولین خلاص می‌شوند. در همین راستا محققان دانشگاه MIT به تازگی یک کپسول انسولین ابداع کرده اند که به اندازه کافی قدرتمند است و در اسید معده از بین نمی‌رود.
 
تزریق انسولین

پیش از این تلاش‌های محققان برای جایگزین کردن فرایند تزریق انسولین با خوردن یک قرص به شکست انجامیده بود، زیرا این قرص‌ها در اسید معده مچاله شده و زودتر از موعد داروی انسولین را آزاد می‌کردند.
 
کپسول انسولین جایگزین تزریق خواهد شد
 
اما اکنون دانشمندان یک کپسول ۳۰ میلی متری ابداع کرده اند که به اندازه کافی قدرتمند است و می‌تواند در محیط معده دوام بیاورد. تاکنون این کپسول روی خوک‌ها آزمایش شده است. در حقیقت کپسول مذکور بدون هیچ صدمه‌ای از دستگاه گوارش (شامل مری، معده و کبد) گذر می‌کند.

انسولین موجود در کپسول زمانی آزاد می‌شود که به روده کوچک می‌رسد. روده کوچک نقطه‌ای ایده آل برای جذب دارو است، زیرا سطح این عضو بدن ۲۵۰ متر است و در گیرنده‌های درد وجود ندارد.

لایه محافظتی کپسول از اسید متاکرلیک کو اتیل آکریلات (methacrylic acid-co-ethyl acrylate) تشکیل شده که در pH بیشتر از ۵.۵ حل می‌شود. پس از شکستن این لایه محافظتی کپسول به شکل یک مثلث با سه بازو آزاد می‌شود.

هر بازو چند سوزن یک میلیمتری دارد که به دیواره روده می‌چسبند و دارو را به طور مستقیم به جریان خون منتقل می‌کنند. در نتیجه فرایند کاهش قند خون آغاز می‌شود.
 
کپسول انسولین جایگزین تزریق خواهد شد
 
این دستگاه طی چند ساعت به طور کامل دربدن حل می‌شود. پژوهش مذکور در ژورنال Nature Medicine منتشر شده است. محققان نیز هم اکنون سعی دارند در مرحله بعد کپسول‌های انسولین را روی انسان‌ها آزمایش کنند.


کلمات کلیدی خبر : کپسول انسولین تزریق