پویاسامانه

تاریخ نمایش این آگهی : 1398/07/13 <br/> تعداد بازدید تاکنون : 1921271 تاریخ نمایش این آگهی : 1398/07/06 <br/> تعداد بازدید تاکنون : 2913223
کد خبر : 287934 تاریخ ثبت : 1398/7/16 17:22 نظرات تایید شده : 0

فیلترینگ شدید شبکه‌های اجتماعی در عراق

خلیج فارس:با وجود برقراری اینترنت سراسری در عراق پس از پنج روز قطعی از دوشنبه شب، کلیه شبکه‌های اجتماعی در این کشور همچنان بدلیل فیلترینگ، خارج از دسترس کاربران است.

به گزارش«خلیج فارس» به نقل از ایرنا؛ هنوز اطلاعیه یا خبری رسمی از سوی وزارت ارتباطات یا دیگر نهاد‌های ذیربط عراق در این خصوص منتشر نشده است، اما کاربران عملا امکان دسترسی به اغلب شبکه‌های اجتماعی و بویژه شبکه‌های فیسبوک، توییتر، واتساپ و تلگرام را بدون استفاده از فیلترشکن یا وی پی ان ندارند.

پیشتر دوبار و به شکل محدود در ساعتی از اوایل بامداد، اینترنت عراق وصل و دوباره قطع شد و مسوولان هدف از آن را رصد و بررسی عملکرد ترول‌ها و ارتش‌های سایبری خارجی و مخرب اوضاع در عراق که در روز‌های اخیر روی اعتراضات این کشور فعال شده بودند، اعلام کرده اند.

به گفته آنان، در این مدت هر بار که اینترنت به شکل محدود و چند ساعته برقرار میشد، شبکه‌های مجازی به یکباره مملو از بارگذاری تصاویر و ویدئو‌های مربوط یا منتسب به اعتراضات در عراق و تحریک و تشویق به اعتراضات و سرنگون کردن حکومت در عراق می‌شد و آن‌ها ناچار به بستن دوباره آن می‌شدند.

اکنون با برقراری آرامش در اغلب استان‌های مرکزی و جنوبی عراق و همچنین بیشتر مناطق بغداد (بجز شهرک صدر که طی دو شب گذشته صحنه درگیری و اعتراض بوده است)، اینترنت به عراق بازگشته است، اما زمان رفع فیلتر شبکه‌های اجتماعی یاد شده هنوز مشخص نیست.

با این حال به نظر می‌رسد با توجه به در پیش بودن اربعین و آغاز حرکت و راهپیمایی عظیم زائران حسینی از نقاط مختلف عراق و مرز‌های ایران به سمت کربلا و نقش بی بدلیل شبکه‌های اجتماعی در ارتباطات اجتماعی مربوط به آن، در صورتی که روند بهبود وضعیت امنیتی و فروکش کردن اعتراضات ادامه یابد، فیلترینگ شبکه‌های اجتماعی نیز در روز‌های آینده پایان یابد.