پویاسامانه

تاریخ نمایش این آگهی : 1398/07/13 <br/> تعداد بازدید تاکنون : 1963435 تاریخ نمایش این آگهی : 1398/07/06 <br/> تعداد بازدید تاکنون : 2955329
کد خبر : 287894 تاریخ ثبت : 1398/7/16 11:51 نظرات تایید شده : 0

ارز برای زائران اربعین آزاد است

خلیج فارس:رئیس ستاد مرکزی اربعین حسینی با اشاره به این که تاکنون بیش از ۲ میلیون و ۳۲۵ هزار نفر در سامانه سماح ثبت نام کرده‌اند، گفت: نسبت به سال گذشته ۹۷ درصد افزایش صدور گذرنامه داشتیم و تا روز گذشته بیش از یک میلیون و صد و پنجاه فقره گذرنامه صادر شده است.


به گزارش«خلیج فارس» به نقل از ایران؛ حسین ذوالفقاری در نشست خبری که در سالن پیامبر اعظم (ص) وزارت کشور، برگزار شد، با بیان این که هر ۴ مرز برای تردد زائران باز است، بیان کرد: در حال حاضر ۴ مرز چذابه، شلمچه، مهران و خسروی باز هستند. مرز خسروی از ساعت ۷ صبح تا ۵ بعدازظهر و سایر مرز‌ها به صورت شبانه روزی باز هستند.
 


از ابتدای سفر‌ها تا کنون ۱۵ هزار نفر از این مرز عبور کرده‌اند. علاوه بر گذرنامه‌های صادر شده نزدیک به ۴۰۰ هزار مورد برگ تردد هم برای کسانی که فرصت دریافت گذرنامه از ناجا نداشتند، صادر شده است. تا این لحظه بیش از سه هزار و صد دستگاه کامیون حامل بار از کشور خارج شده و تا حدود ۶ هزار کامیون امکانات تغذیه را خارج خواهند کرد.

وی در ادامه اضافه کرد: درباره مجموعه حمل و نقل مسافربری در کشور ۱۲ هزار اتوبوس آماده به کار است که نقل و انتقال مردم در داخل کشور را انجام می‌دهد. از این تعداد ۷۵ درصد در زمان پیک اربعین جهت حمل و نقل زوار اختصاص داده می‌شود.

شهرداری هم ۲۵۰۰ دستگاه اتوبوس برای این کار در نظر گرفته که ۱۲۵۰ دستگاه برای داخل خاک عراق و مابقی آن برای داخل کشور در نقاط مرزی در نظر گرفته شده است، ۲۵۰ وسیله حمل و نقل نیز از طریق سپاه در عراق در حال فعالیت هستند.

آن دسته از هم وطنان که برایشان مقدور است، بهتر است با وسیله نقلیه شخصی به مرز‌ها سفر کنند، در این رابطه به تعداد پارکینگ‌ها در مرز‌ها هم اضافه شده تا زوار دچار مشکل نشوند. در زمینه کاپوتاژ خودروی شخصی نیز به دلیل مشکلاتی که به دلیل نبود زیرساخت‌ها مانند جاده و ترافیک و پارکینگ برای خود مردم ایجاد می‌شود تا پایان مهرماه کاپوتاژ خودرو شخصی انجام نمی‌شود. حداکثر سقف ۴۰۰ دستگاه هم اتوبوس کاپوتاژ می‌شود و آن هم صرفاً برای گروه‌های خاص درنظر گرفته شده است. ذوالفقاری درباره ارز اربعین امسال توضیح داد: تلاش کردیم برای ارز اربعین شرایط بهتری نسبت به سال‌های گذشته ایجاد کنیم، اما به دلیل محدودیت‌هایی که در بانک مرکزی وجود داشت نتوانستیم ارز را باقیمت پائین‌تر از نرخ آزار در اختیار زائران قرار دهیم.

رئیس ستاد مرکزی اربعین در خصوص امنیت در عراق گفت: سه مرجع دولت عراق، ستاد اربعین با مسئولیت سفیر ایران در عراق و ستاد کل نیرو‌های مسلح، مسئول تأمین امنیت در ایام اربعین هستند و هر سه مرجع تا این لحظه ابراز نگرانی از امنیت حاکم در عراق نداشتند.

ذوالفقاری در زمینه تمهیدات بازگشت زائران بیان کرد: موکب داران عراقی از ۱۰ صبح اربعین موکب‌هایشان را جمع می‌کنند به همین دلیل، از موکب‌داران ایرانی درخواست کردیم دو تا سه روز بعد از اربعین هم خدمات رسانی داشته باشند تا زائران دچار مشکل نشوند.

مشکل برای برگشت آن است که زوار دفعی به ایران برمی‌گردند. در چنین شرایطی جاده‌ها کشش ندارد و ترافیک ایجاد می‌شود. بهتر است که سفر زوار همراه با تأمل، برنامه‌ریزی و با در نظر گرفتن شرایط داخلی عراق باشد، تا از مشکلات احتمالی پیشگیری شود.

گفتنی است در پایان این نشست از سامانه تردد زائرین اربعین که به منظور تسهیل بازگشت زائران طراحی شده، رونمایی شد. به گفته ذوالفقاری، زائران هنگام بازگشت می‌توانند به موکب‌های اینترنتی مراجعه و از طریق این سامانه، در خصوص بازگشت در کاروان‌های مورد نظر ثبت نام کرده و از سرویس‌های مناسب در نظر گرفته شده استفاده کنند.