پویاسامانه

تاریخ نمایش این آگهی : 1398/07/13 <br/> تعداد بازدید تاکنون : 1581706 تاریخ نمایش این آگهی : 1398/07/06 <br/> تعداد بازدید تاکنون : 2574168
کد خبر : 287465 تاریخ ثبت : 1398/7/14 12:03 نظرات تایید شده : 19
تشکیل کمیته‌ای مردمی برای پیگیری حقوق کارگران

نیروهای "اوتی" در انتظار پاسخگویی دانشگاه علوم پزشکی و اداره کار

خلیج فارس: باید از اداره کار پرسید آیا طی این سال‌ها از بیمارستان شهید گنجی و دانشگاه علوم پزشکی بازرسی انجام نداده است؟! یا اینکه به تخلف هم احیاناً رسیده، ولی در قبال آنها بنا به دلایلی سکوت کرده است؟!

خلیج فارس: در پی اعتراض جمعی از کارگران اوتی (ساعتی) بیمارستان شهید گنجی برازجان نسبت به ۳ سال کار بدون بیمه و 10 ماه حقوق معوق، جمعی از جوانان و فعالان فرهنگی-اجتماعی برازجان با تشکیل «کمیته مردمی پیگیری مسائل کارگران اوتی»، خواستار عمل به قانون و اعاده حقوق قانونی کارگران توسط علوم پزشکی و دستگاه‌های ناظر شدند.

نیروهای "اوتی" در انتظار پاسخگویی دانشگاه علوم پزشکی و اداره کار

به گزارش «خلیج فارس»؛ این کمیته با صدور بیانیه ای ضمن اعلام موجودیت، با استناد به موادی از قانون کار، دانشگاه علوم پزشکی (به عنوان کارفرما) و اداره کار (به عنوان ناظر بر اجرای قانون کار) را در انجام وظایف قانونی مقصر دانسته و از سازمان بازرسی و دادستانی، ورود جدی به مسئله و پیگیری آن را مطالبه کرده است.

در اولین بیانیه این کمیته آمده:

رویه جذب نیروی کار به اصطلاح «اوتی» جهت کار در پست های حرفه‌ای مراکز آموزشی درمانی تحت پوشش وزارت بهداشت و درمان خارج از مقررات قانون کار، از دهه هفتاد شکل گرفته و در سال های بعد به مقررات نانوشته این وزارت خانه تبدیل شده است.

این روند در برهه‌ای به میزان زیادی کاهش یافت، ولی در چند سال اخیر بیش از پیش شدت گرفت تا جایی که عده‌ کثیری نیروی کار «اوتی» بدون قرارداد و خارج از سازوکاری قانونی و بدون دریافت حداقل حقوق و مزایای قانون کار، در مراکز درمانی مشغول به کار هستند.

از یک طرف بیمارستان‌های مختلف سطح کشور با این بهانه که وزارت بهداشت و درمان فعلاً استخدامی ندارند سال‌ها به صورت غیرقانونی به جذب نیرو اقدام کرده‌اند.

از طرف دیگر چون جذب غیرقانونی بوده و ردیف بودجه برای آن تعیین نشده به این افراد گوشزد کرده‌اند هیچگونه انتظاری در خصوص حق بیمه و پرداخت حقوق قانونی، سایر مزایای قانونی و در نهایت جذب نداشته باشند و صرفاً می‌توانند بصورت داوطلبانه! تا زمان انتشار اطلاعیه رسمی جذب نیرو و احیانا جذب ایشان، منتظر بمانند و این شرایط را تحمل کنند.

نیروهای موسوم به اوتی نیز با این تحلیل که در این شرایط پیچیده و سخت اقتصادی، کاچی بهتر از هیچی است و با این انگیزه که شاید در آینده نیروهایی رسمی شوند این شرایط سخت مراکز درمانی را صرفاً با دریافت مبالغ اندک، غیر منظم و بصورت غیر مستقیم از محل مازاد اضافه کار کارکنان تحمل کرده‌اند.

بیمارستان شهید گنجی برازجان نیز از این قضیه مستثنی نبوده و تقریبا از سال 92-93 مسئولان وقت بیمارستان شروع به جذب نیرو به صورت غیر قانونی کرده‌اند.

جذب غیرقانونی، 300 ساعت کار در ماه و گاهاً حتی بیشتر از این، عدم پرداخت حق بیمه حدود 3 سال، حقوق 1 میلیون تومانی خلاف مصوبه مجلس(که همین حقوق 1 میلیون تومانیِ غیرقانونی هم، در ماه‌های مختلف که جمعاً 10 ماه است پرداخت نشده) و... تنها گوشه‌ی کوچکی از تخلفات این بیمارستان است؛ همچنین متاسفانه در برخی دیگر از بیمارستان‌های استان بوشهر نیز شاهد چنین تخلفاتی هستیم.

چون در شرایط اقتصادی سخت، کارگران، ممکن است ناچاراً در برابر قواعد و شرایط ظالمانه و غیرقانونی کارفرما کوتاه ‌بیایند تا بتوانند معیشت حداقلی برای خود و خانواده اشان فراهم کنند، قانون برای حمایت از حقوق کارگران، در  ماده 1- بند 11 از آیین دادرسی کار عنوان می‌کند، برخی موارد حتی با توافق نیز نمی‌توان از اجرای آنها خودداری نمود؛ مانند حق بیمه، رعایت حداقل مزد قانونی و رعایت حداکثر ساعات قانونی کار. پس محرومیت داوطلبانه کارگر از حق قانونی‌اش، امکان پذیر نیست.

اما پرسش اصلی این است که دانشگاه علوم پزشکی چطور توانسته این تخلفات را انجام دهد و چندین سال این روند غیرقانونی ادامه پیدا کند؟! اگر همین اعتراض ساده کارگران نبود، این اتفاق آشکار می‌شد؟! آن هم در جایی که پای سلامت و جان مردم در میان است! چه چیزی مجوز این همه تخلف بوده است؟! آیا تنها مجموعه علوم پزشکی در این قضیه مقصر است؟!

براساس ماده 96 قانون کار، نظارت بر اجرای صحیح مقررات قانون کار و آیین نامه ها، نظارت بر اجرای مقررات حمایتی مربوط به مدت کار، مزد، رفاه کارگر از وظایف بازرسی اداره کار است. این بازرسی‌ها باید به صورت مستمر، همراه با تذکر اشکالات و معایب و نواقص باشد. همچنین با توجه به اینکه گزارش بازرسین اداره کار در حکم گزارش ضابطین دادگستری است، تقاضای تعقیب متخلفان در مراجع صالح نیز توسط این اداره می‌تواند انجام ‌گیرد.

با قدرت و اختیاراتی که قانون کار و در واقع ساختار قانونی کشور به اداره کار داده، این نهاد را مدافع حقوق کارگران معرفی کرده است.

حال باید از این مدافع حقوق کارگران پرسید آیا طی این سال‌ها از بیمارستان شهید گنجی و دانشگاه علوم پزشکی بازرسی انجام نداده است؟! یا اینکه آنها پنهان کاری کرده یا مدارک خلاف واقع در اختیار اداره کار گذاشته‌اند؟! یا اداره کار بازرسی کرده، به تخلف هم احیاناً رسیده، ولی در قبال آنها بنا به دلایلی سکوت کرده است؟!

اما چیزی که کاملاً واضح و مبرهن است تخلفات مجموعه علوم پزشکی و اداره کار در این قضیه می‌باشد.

فارغ از همه این موضوعات به کارگیری نیروی غیرمتخصص و پرداخت نشدن حقوق تمام و کمال نیروهای اوتی ممکن است سبب کاهش کیفیت کار شود و با توجه به حساسیت امر بهداشت و درمان این عمل نوعی بازی با جان و سلامت مردم می‌باشد و این یعنی تضییع حقوق عامه.

با توجه به این مسائل و اتفاقات پیش آمده، کمیته مردمی، ضمن محکومیت اعمال غیرقانونی وزارت بهداشت و زیرمجموعه‌های این وزارت‌خانه نظیر علوم پزشکی استان بوشهر و بیمارستان شهید گنجی برازجان و اداره کار، خواستار ورود جدی، قاطعانه و سریعِ سازمان بازرسی و دادستانی به عنوان مدعی العموم به این مسئله است.

 همچنین این کمیته تا اصلاح فرایند جذب و استخدام و پرداخت تمام و کمال حقوق کارکنان، این قضیه را پیگیری خواهد نمود.

«خلیج فارس» از پاسخگویی دانشگاه علوم پزشکی و اداره کار استان بوشهر درخصوص متن بالا استقبال می کند