پویاسامانه

کد خبر : 287359 تاریخ ثبت : 1398/7/13 23:22 نظرات تایید شده : 0
مصطفی فقیهی

دست مریزاد آقای رییسی!

مصطفی فقیهی |صاحب امتیاز پایگاه خبری «انتخاب»

خبر آمد که بیژن قاسم زاده بازپرس شعبه دوم دادسرای فرهنگ و رسانه بازداشت شده است! چه بد که حسی خوب، به آدمی دست می دهد! بازداشت یک نفر، ولو بازپرس مغرور و بی آدابی چون او، علی القاعده و به حکم اخلاق و انسانیت، باید ناراحت کننده باشد! اما چرا کسی حس بد ندارد و اتفاقاْ ریاست قوه قضاییه را به خاطر چنین اقدام بزرگ و سنجیده ای، تمجید و «دست مریزاد» نثار رییسی می کند؟

می دانید؟ اهالی رسانه، چه ها که از دست او نکشیدند!  هر روز متهمان و شاکیان، پشت درب اتاقش صف هایی طویل می بستند! روزی نبود که رفتار خارج از آدابش، باعث تکدر دیگری نشود! و روزی نبود که شبهه اقداماتش، نقل محافل نباشد!

از آنچه با دیگران رفته، نمی گویم که شاید بر مشکلاتشان افزون شود، اما تنها اندکی از خاطراتم را با مخاطبان به اشتراک می گذارم.

طی دو سال، بیش از ۵۰ بار مرا احضار کرد، مكرراً حکم جلبم را صادر و ۲ بار دستور فیلتر سایت «انتخاب» را صادر کرد، دلیل؟ «پیشگیری از وقوع جرم!»!!‌یاللعجب! کشتن یک رسانه برای پیشگیری از وقوع جرم؟!

اما گویا، دستور از بالا آمده بود، دادستان وقت تهران آقای دولت‌آبادی که او نیز وضعی بهتر از قاسم زاده ندارد، پس از دیدار با شاکیان پرونده، فی الفور دستور حذف اخبار را صادر کرد! به يكي از مقامات دادسرا گفتم: اخبار را حذف نمی کنم، مگر به حکم مکتوب! عصبانی شد که به من می گویی حکم بده؟! یا حذف کن یا همین الان دستور بازداشتت را می دهم و پرونده ات را پیش فلان قاضی می فرستم که زیر ۱۰ سال بهت حکم ندهد!

زیربار نرفتم! بازداشت نکرد، با عصبانیت گفت برو تا خبرت کنم! شبانه تماس گرفتند که به دستور دادستان تهران و با حکم قاسم زاده، سایت انتخاب فیلتر شده است! به همین سادگی سه ماه تمام «انتخاب»‌توقیف بود و اگر نبود جسارت و استقلال قاضی دادگاهي ديگر ، معلوم نبود تا هنوز، «انتخاب» زنده بود یا نه؟! چندان که گفته بودند «برو به فکر فعاليتي دیگری باش، نمی گذاریم رفع فیلتر شود»

گوآنکه بسیاری می گفتند قاسم زاده مستقیما از دولت آبادی دستور می گرفت و به نظر نیز درست می آید، اما درخواست حضرات برای پایان فیلترینگ «انتخاب»، نگاشتن «نامه عذرخواهی به حضرت آیت الله آملی لاریجانی و جناب آقای دکتر دولت‌آبادی دادستان معزز و محترم تهران» بود! اگر جز با این ادبیات، عذرخواهی می شد، نامه به پیشگاه حضرات تقدیم نمی شد! فقط با همان ادبیات متملقانه به پیشگاه اعلی حضرتین، ولاغیر!

ارادت به ثروتمندان!

مواقعی که احضار می شدم، بارها می دیدم که با مشاهده افراد ثروتمند، دست و پایش شُل می شود! دو بار به خاطر شکایت حسین هدایتی در اتاق بازپرسی قاسم زاده بودم، هر دوبار ، وقتی حسین هدایتی به داخل اتاق آمد، چنان شوق و ذوقی می کرد و از صندلی اش برميخاست که گویی حلّال مشکلاتش را دیده! و بدتر آنکه، مرا به عنوان متهم از اتاق بیرون می کرد، درب را می بست و با شاکی به گفت و گوی صمیمانه می نشست! چه می گفت؟ من نیز ، چون شما نمی دانم!

عجيب تر آنكه آشكارا و در حضور متهم و شاكي، با تلفنش در مورد اقدامات اقتصادي اش سخن مي گفت! گويا پشت خود را آنقدري گرم مي پنداشت كه چندان برايش مهم نبود كسي از زندگي شخصي اش، چيزي بداند!

قاسم زاده البته به لحاظ اخلاقی، چندان بدتر از خلفش نبود!‌ پیش از آن، فردی عصبی و غیرقابل کنترل به نام "شفیعی" بازپرس شعبه ١٢ (مستقر در همان اتاق) بود که مشهور به تندخویی و زشت كلامي با افراد (اعم از متهم و شاکی) بود، یکبار وقتی از او خواستم مودب باشد و حرمت جایگاهش را حفظ کند، دستور بازداشتم را صادر کرد، درست روزی که قرار بود فرزندم به دنیا بیاید! گفت «به درک که فرزندت می خواهد متولد شود! سقط شود آن بچه!»

کی دست زمانه و چرخش روزگار و عدالت پروردگار سراغ اینان آید، الله اعلم! اما بي شك آن روز، نزديك است...

کلمات کلیدی خبر : مصطفی فقیهی
-->