پویاسامانه

کد خبر : 282733 تاریخ ثبت : 1398/6/17 18:46 نظرات تایید شده : 0

مورد عجیب فروش اقساطی تیبا با بهره ۲۱ درصدی!

خلیج فارس: طرح‌های فروش فوری و فروش اقساطی محصولات سایپا از اول هفته، یعنی شنبه ۱۶ شهریور کلید خورده و در آن پراید وانت، ساینا، تیبا و سراتو ۲۰۰۰ با شرایط ویژه به فروش گذاشته شده‌اند. شاید فکر کنید شرایط ویژه آن به نفع مشتری است، اما وقتی دقیق‌تر به اعداد و ارقام این طرح نگاه کنیم می‌بینیم شرایط به کلی خلاف آنچیزی است که در ابتدا فکر می‌کردیم. در این گزارش صرفه اقتصادی برای شرکت در طرح فروش فوری و فروش اقساطی تیبا صندوق‌دار رینگ آلومینیومی و رینگ فولادی را بررسی کرده‌ایم تا ببینیم خرید این محصولات از بازار به صرفه‌تر است یا از کارخانه؟

 

تیبا را از کارخانه بخریم یا از بازار؟

تیبا صندوق‌دار این روز‌ها در بازار روی مدار ارزانی قرار گرفته و تقریبا هر چند روز یک بار ۵۰۰ هزار تومان ارزش خود را از دست می‌دهد. طوری که امروز قیمت تیبا صندوق‌دار با رینگ فولادی در بازار به ۴۹ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان رسیده است. قیمت مصوب این محصول در کارخانه سایپا حدود شش میلیون تومان کمتر و برابر با ۴۳ میلیون و ۴۴۳ هزار تومان است. همچنین سایپا تیبا صندوق‌دار رینگ آلومینیومی را در طرح‌های فروش عرضه کرده که قیمت مصوب آن تقریبا سه میلیون تومان بیشتر و برابر با ۴۶ میلیون و ۴۴۳ هزار تومان است. اختلاف قیمت بازار و کارخانه در مورد تیبا صندوق‌دار رینگ آلومینیومی کمتر است و این محصول در بازار حدود پنج میلیون تومان گران‌تر و با قیمت ۵۱ میلیون و ۸۰۰ هزار تومان فروخته می‌شود. با این حساب خرید تیبا صندوق‌دار از کارخانه با توجه به قیمت کمتری که دارد به‌صرفه‌تر به نظر می‌آید، اما باید به شرایط فروش سایپا و سابقه این شرکت در عمل به تعهداتش دقت کنید.
 

فروش فوری تیبا چقدر به صرفه است؟

به گزارش فرارو، قبل از هر چیز باید تفسیر شرکت‌های خودروسازی مثل سایپا را از فروش فوری بدانید. منظور آن‌ها از فروش فوری، تحویل ۳۰ روزه است و ماشین بلافاصله بعد از تکمیل فرآیند پرداخت وجه به شما تحویل داده نمی‌شود. بعضا گفته می‌شود تحویل ۳۰ روزه تا چند هفته یا حتی چند ماه به تعویق می‌افتد. با این وجود اگر سایپا به تعهداتش عمل کند و تیبا صندوق‌دار را در طرح فروش فوری به موقع تحویل مشتری دهد، شرکت در این طرح به‌صرفه است. چراکه سایپا این محصول را ارزان‌تر از بازار در اختیار شما می‌گذارد. تیبا صندوق‌دار رینگ فولادی در طرح فروش فوری سایپا با قیمت ۴۳ میلیون و ۴۴۳ هزار تومان عرضه شده. در این طرح توجه داشته باشید که این محصول برخلاف تصور، گارانتی ندارد و برای خرید گارانتی باید بین یک ۹۹۰ هزار تا یک میلیون و ۳۰۰ هزار تومان برای خرید بسته‌های گارانتی پایه، اکونومی و کامل هزینه کنید که باعث می‌شود قیمت محصول به حدود ۴۴ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان برسد. همچنین باید در نظر داشته باشید که سایپا برای این طرح سود انصراف در نظر گرفته. به عبارتی اگر بعد از گذشت یک ماه از پذیرش خودروتان تحویل نگرفتید، می‌توانید با سود سه درصد کمتر از نرخ سود بانکی، پولتان را ظرف مدت ۲۰ روز پس بگیرید.

شرایط در نظر گرفته شده برای فروش فوری تیبا صندوق‌دار رینگ آلومینیومی تقریبا مشابه است. قیمت آن همان قیمت مصوب ۴۶ میلیون و ۴۴۳ هزار تومان است و با تحویل ۳۰ روزه عرضه شده است. سایپا آپشن‌هایی مثل کیت اسپرت سه تیکه سپر جلو را جداگانه قیمت‌گذاری کرده و برای اضافه کردن آن‌ها ۱۳۴ هزار تومان هزینه در نظر گرفته است. همچنین کفی زیر پایی و کفی صندوق ۳D به عنوان آپشن در نظر گرفته شده و خرید آن ۲۳۶ هزار تومان به قیمت تمام شده اضافه می‌کند.

سود ۲۱ درصدی برای اقساط پنج و ۱۰ میلیونی

کسانی که بودجه محدودی دارند و نمی‌توانند کل هزینه خرید ماشین را یک جا پرداخت کنند، احتمالا سراغ فروش اقساطی تیبا می‌روند، اما شرایط فروش اقساطی تیبا صندوق‌دار به شکلی است که شرکت در آن به نظر صرفه اقتصادی ندارد. چراکه مبلغ پیش پرداخت در این طرح اختلاف بسیار کمی با قیمت فروش فوری دارد. برای مثال خرید اقساطی تیبا صندوق‌دار رینگ فولادی با قیمت ۴۳ میلیون و ۴۴۳ هزار تومان، مبلغی معادل ۳۹ میلیون و ۴۲۸ هزار تومان پیش پرداخت لازم دارد. همچنین پیش‌پرداخت برای خرید اقساطی تیبا رینگ آلومینیومی که ۴۶ میلیون و ۴۴۳ هزار تومان است، مبلغی معادل ۴۲ میلیون و ۴۲۸ هزار تومان در نظر گرفته شده.
 
نکته جالب این‌جاست که سایپا در طرح فروش فوری اعتباری پنج میلیون تومان تسهیلات برای خرید اقساطی تیبا در نظر گرفته. با این حساب پیش‌پرداخت برای خرید اقساطی تیبا رینگ فولادی باید ۳۸ میلیون و ۴۴۳ هزار تومان باشد، اما به این مبلغ رقمی حدود ۸۶ هزار تومان به عنوان کارمزد اضافه شده که به نوع خود جالب توجه است. همچنین برای خرید قسطی تیبا صندوق‌دار چاره‌ای جز خرید اجباری گارانتی ندارید. شاید فکر کنید گارانتی روی قیمت تمام شده محصول محاسبه شده، اما واقعیت این است که باید مبلغی حدود ۹۰۰ هزار تومان برای خرید گارانتی اجباری به سایپا پرداخت کنید. با این حساب مجموع پیش پرداخت در این طرح به رقمی حدود ۳۹ میلیون و ۴۲۸ هزار تومان می‌رسد. شما خودرو را حدود ۳۰ روز بعد تحویل خواهید گرفت و این تنها در حالتی اتفاق می‌افتد که سایپا سر موقع به تعهدش عمل کند.
 
تازه از اینجای کار اقساط شروع می‌شود. در این طرح تسیهلات پنج میلیونی در نظر گرفته شده و برای بازپرداخت آن باید سه فقره چک چهار ماهه به شرکت سایپا پرداخت کنید. مبلغ هر کدام از این سه چک رقمی معادل یک میلیون و ۹۸۷ هزار تومان است که نشان می‌دهد شما با احتساب ۸۶ هزار تومان کارمزد اول کار، به جای پنج میلیون تومان باید رقمی پنج میلیون و ۹۶۱ هزار تومان به سایپا برگردانید! به عبارتی سایپا برای این پنج میلیون تومان مابه تفاوت، حدود یک میلیون و ۴۷ هزار تومان، معادل سالانه ۲۱ درصد سود می‌گیرد! در این طرح مجموع پرداختی شما به شرکت سایپا برای خرید تیبا صندوق‌دار رینگ فولادی رقمی حدود ۴۵ میلیون و ۳۹۰ هزار تومان خواهد بود و این در حالی است که قیمت مصوب کارخانه تنها ۴۳ میلیون و ۴۴۳ هزار تومان است.

به گزارش فرارو، وضعیت فروش اقساطی سایپا درباره تیبا رینگ آلومینیومی تقریبا مشابه است. این خودرو در بازار ۵۱ میلیون و ۸۰۰ هزار تومان فروخته می‌شود و در کارخانه ۴۶ میلیون و ۴۴۳ هزار تومان قیمت‌گذاری می‌شود. مبلغ تسهیلات در نظر گرفته شده برای این محصول دقیقا با همان شرایط است. ۸۶ هزار تومان کارمزد، سه فقره چک یک میلیون و ۹۸۷ هزار تومانی با فاصله چهار ماه، نرخ بهره ۲۱ درصدی و گارانتی اجباری ۹۰۰ هزار تومانی در این طرح تکرار شده‌اند.
 
مبلغ پیش‌پرداخت برای خرید اقساطی تیبا صندوق‌دار رینگ آلومینیومی ۴۲ میلیون و ۴۲۸ هزار تومان است و مجموع پرداختی برای خرید این محصول به ۴۸ میلیون و ۳۹۰ هزار تومان می‌رسد. توجه داشته باشید که قیمت مصوب این محصول ۴۶ میلیون و ۴۴۳ هزار تومان است و در بازار می‌توانید آن را به صورت نقدی ۵۱ میلیون و ۸۰۰ هزار تومان بخرید. تازه در این صورت حق انتخاب رنگ با خودتان است، اما اگر سراغ خرید از شرکت بروید، چاره‌ای جز انتخاب رنگ سفید برای خودرو ندارید. تصمیم با خودتان است!
منبع:فرارو
-->