پویاسامانه

کد خبر : 282587 تاریخ ثبت : 1398/6/17 10:02 نظرات تایید شده : 0

خطر مرگ برای دو فوتبالیست لیگ برتری

خلیج فارس:یکی از مشکلاتی که چند سال قبل فوتبال ایران با آن دست‌وپنجه نرم می‌کرد، نبود امکانات لازم برای انجام تست‌های پزشکی از بازیکنان قبل از رقابت‌های فصل بود. از این‌رو کم نبود تعداد بازیکنانی که با مصدومیت دست‌وپنجه نرم می‌کردند، اما به باشگاه خود نمی‌گفتند و بعد از عقد قرارداد مشخص می‌شد زمان زیادی از فصل را به دلیل بیماری یا مشکل آسیب‌دیدگی از دست می‌دهند.

به گزارش «خلیج فارس» به نقل از شهروند؛ حالا، اما چند سالی است با راه‌اندازی مرکز پزشکی ایفمارک این مشکلات به حداقل خود رسیده و باشگاه‌ها در هر شرایطی می‌توانند قبل از فصل از وضع جسمانی بازیکنان خود آشنا شوند.

در همین فصل جاری چند بازیکن خارجی و داخلی بعد از ردشدن در تست‌های پزشکی قراردادشان توسط باشگاه فسخ شد و کارشان خاتمه پیدا کرد. حالا، اما براساس اطلاعات به دست آمده دو بازیکن شاغل در لیگ برتر مشکل قلبی دارند.

روش کار ایفمارک این‌گونه است که بعد از انجام تست‌های پزشکی نتایج را بعد از چند روز به باشگاه‌ها اعلام می‌کند و اگر بازیکنی مشکل آسیب‌دیدگی یا بیماری داشته باشد، می‌تواند تست دوباره بدهد یا این‌که باشگاه با همان تست اول او را دیپورت کند.

در تست‌های به عمل آمده از بازیکنان ۱۶ تیم لیگ برتری مشخص شده که دو بازیکن شاغل در لیگ با بیماری قلبی مواجه هستند و ظاهرا این موضوع به اطلاع باشگاه‌هایشان نیز رسیده است. اگرچه باشگاه‌ها هنوز در این خصوص اقدامی نکرده‌اند، اما به نظر می‌رسد طی روز‌های آینده اتفاقات جدیدی را در این خصوص شاهد باشیم.

هراتیان: هر دو بازیکن ایرانی هستند

برای این‌که از جزییات ماجرای بیماری قلبی دو بازیکن لیگ برتری باخبر شویم، با زهره هراتیان، رئیس مرکز پزشکی ایفمارک تماس گرفتیم. این مقام مسئولان به خبرنگار ما گفت: «این موضوع صحت دارد و در تست‌های انجام‌شده ما دو بازیکن با بیماری قلبی را یافتیم، اما طبق قوانین اجازه نداریم نام بازیکنان و باشگاه‌شان را اعلام کنیم. ما به باشگاه این دو بازیکن و خود آن‌ها اعلام کردیم که شرایط حضور در مسابقات را ندارند و باید رعایت کنند.»

به هراتیان گفتیم که حداقل اعلام کند آن‌ها خارجی هستند یا داخلی که او عنوان کرد: «ایرانی هستند؛ چند بازیکن خارجی که مشکل داشتند تا به مرحله کمیسیون برسند را خود باشگاه‌ها نخواستند و دیپورت کردند. من حتی پرونده‌های این بازیکنان را برای پزشکانی در آلمان و آفریقای جنوبی که عضو کمیسیون پزشکی فیفا هستند، فرستادم تا نظر آن‌ها را بپرسم و آن‌ها هم گفتند که صلاح نیست ورزش حرفه‌ای انجام بدهند.»

رئیس مرکز پزشکی ایفمارک با اشاره به زیادشدن مشکلات قلبی نزد بازیکنان فوتبال خاطرنشان کرد: «برخی بازیکنان امسال و سال گذشته بودند که مشکلاتی داشتند، اما این مشکلات حل‌شدنی بود و آن‌ها با بستری‌شدن یکی دو روزه در بیمارستان توانستند مشکلشان را حل کرده و مجوز بازی بگیرند. اما بازیکنانی که مجوز نگرفته‌اند، مشکل قلبی دارند. فیفا بشدت روی این موضوع حساس است که بازیکنان مشکلات قلبی نداشته باشند، چراکه نمی‌خواهد بازیکنی در وسط بازی به خاطر ایست‌قلبی دچار مشکل شده یا فوت کند.»

کلمات کلیدی خبر : مرگ دوپینگ فوتبالیست
-->