پویاسامانه

تاریخ نمایش این آگهی : 1396/02/18 <br/> تعداد بازدید تاکنون : 31735246 تاریخ نمایش این آگهی : 1398/01/01 <br/> تعداد بازدید تاکنون : 51029487
کد خبر : 282411 تاریخ ثبت : 1398/6/16 10:58 نظرات تایید شده : 0

پرنده‌هایی که بعد از ۱۵ سال به استان برگشتند

ثبت رکورد در بازگیری از پرندگان مهاجرحلقه گذاری شده استان بوشهرخلیج فارس: رئیس اداره نظارت بر امور حیات وحش استان بوشهر گفت: رکورد جدیدی در بازگیری از پرندگان مهاجر حلقه گذاری شده استان بوشهر ثبت شده است.

به گزارش «خلیج فارس» به نقل از مهر؛ خسرو درویشی اظهار داشت: در مرداد ماه سال جاری در حین پایش و گشت زنی در جزیره نخیلو، با مشاهده یک قطعه پرنده پرستو دریایی کاکلی کوچک حلقه گذاری شده در سال ۱۳۸۳، رکورد تازه‌ای در راستای کسب اطلاعات بیولوژیک این گونه حاصل شد.

وی افزود: همه ساله و از تابستان سال ۱۳۸۲ تاکنون عملیات حلقه گذاری بر روی پرندگان مهاجر تابستان گذران استان بوشهر بدون وقفه اجرایی شده است. در میان این پرندگان بیشترین تعداد حلقه به جوجه‌های پرستوهای دریایی کاکلی کوچک و پرستو دریایی پشت تیره (دودی) الصاق شده است.

درویشی ادامه داد: حلقه گذاری پرندگان در راستای شناخت بیشتر ویژگی‌های زیستی و اکولوژیک آنها بوده و نیل به اهدافی از جمله مشخص شدن سن و طول عمر پرندگان و همچنین تعیین مسیرهای مهاجرتی و تغذیه‌ای و زادآوری آنها را می‌توان از نتایج این فعالیت‌های حلقه گذاری پرندگان برشمرد.

وی گفت: در طول این سال‌ها با بازگیری تعدادی از این پرندگان اطلاعات مفیدی حاصل شده است که مهمترین آنها بازگیری یک قطعه پرستو دریایی کاکلی کوچک در جزیره اکیناوای ژاپن بود که حاکی از مسیر مهاجرتی بسیار طولانی این پرنده دارد.

درویشی ادامه داد: همچنین بیشترین رکورد سن این گونه پرنده با بازگیری یک قطعه از آنها پس از ۱۰ سال بود. لیکن مشاهده جدید اخیر نشان می‌دهد با توجه به زمان حلقه گذاری در سال ۸۳ و بازگیری کنونی آن، تعدادی از افراد این گونه به سن ۱۵ سال هم می رسند.

وی در پایان اظهار امیدواری کرد: در سال‌های آتی اطلاعات بیشتری نیز از این پرندگان کسب گردد که می‌تواند در مدیریت بهتر آنها مؤثر باشد.