پویاسامانه

تاریخ نمایش این آگهی : 1398/08/16 <br/> تعداد بازدید تاکنون : 9660558 تاریخ نمایش این آگهی : 1398/10/09 <br/> تعداد بازدید تاکنون : 2909783
کد خبر : 281792 تاریخ ثبت : 1398/6/12 10:49 نظرات تایید شده : 7
براساس گزارش مرکز آمار

بوشهر در میان پیشتازان تورم در کشور جاخوش کرد+ سند

خلیج فارس: شاخص های تورمی استان بوشهر همچنان بالاتر از میانگین کشوری است.

خلیج فارس: شاخص های تورمی استان بوشهر همچنان بالاتر از میانگین کشوری است.

به گزارش «خلیج فارس»؛ جداول قیمت مصرف کننده به تفکیک استان ها که از سوی مرکز آمار ایران منتشر شده، حکایت از آن دارد که از نظر تورم 12 ماه منتهی به مرداد سالجاری، بوشهر پنجمین استان دارای بیشترین نرخ تورم ثبت شده است.

طبق این گزارش، تورم در استان بوشهر طی مرداد به 48.3 درصد رسیده، درحالی که این شاخص در کشور 41.6 درصد (پایین تر) است.

البته تورم نقطه به نقطه در کشور و همچنین استان بوشهر طی مردادماه پایین تر آمده، اما هنوز استان بوشهر جزو حلقه اول تورم در کشور است. (این شاخص در تیرماه برای کشور 48 درصد و برای بوشهر 56.4 درصد) بوده است.

تورم خانوار روستایی از شهری

نکته قابل تأمل در این جداول اینکه، تورم روستایی در بوشهر بالاتر از شهری است، طوری که نرخ تورم خانوار روستایی 52.9 درصد برآورد گردیده و از این نظر بوشهر رتبه چهارم کشور را دارد.

بالاتر از بوشهر نیز سه استان مرزی دیگر یعنی ایلام، لرستان و کردستان به ترتیب با تورم 59.9 درصد، 53.6 درصد و 53.1 درصدی ثبت شده اند.

شاخص تورم خانوار روستایی در گزارش مرکز آمار 46.1 درصد بوده که بوشهر 6 درصد بالاتر است.

رتبه هفتم بوشهر از نظر تورم شهری

همچنین تورم خانوار شهری بوشهر 47.2 اعلام شده که از این نظر در رتبه هفتم کشور قرار دارد.

میانگین کشوری این شاخص 40.8 درصد ثبت شده و استان های ایلام، خراسان جنوبی، لرستان، چهارمحال و بختیاری، سیستان و بلوچستان و خراسان شمالی تورم بالاتر از بوشهر در خانوار شهری دارند.

طبق جدول شاخص قیمت کالاها و خدمات مصرفی خانوار و درصد تغییرات به تفکیک خانوار شهری و روستایی، نرخ تورم در استان بوشهر در تمام شاخص ها همچنان از میانگین کشوری بالاتر است.

همه این ها در شرایطی است که براساس گزارش پیشین مرکز آمار که تورم نقطه به نقطه در خرداد و تیرماه را نمایش می داد، بوشهر جزو پیشگامان تورم در هزینه خانوار ثبت شده بود.

موضوعی که دشواری زندگی در استان هایی نظیر بوشهر را نشان می دهد و ضرورت توجه جدی تر دولت به معاش مرزنشینان از طریق بهبود زمینه های رونق اقتصادی و توسعه اشتغال را یادآور می کند.

-->