پویاسامانه

تاریخ نمایش این آگهی : 1398/08/16 <br/> تعداد بازدید تاکنون : 3927477 تاریخ نمایش این آگهی : 1398/07/06 <br/> تعداد بازدید تاکنون : 9067437
کد خبر : 278124 تاریخ ثبت : 1398/5/23 10:17 نظرات تایید شده : 3
گزارش «خلیج فارس» از تور رسانه‌ای بازدید از پروژه‌های شاخص استان:

بیم و امید در پروژه‌های شاخص استان بوشهر+ تصاویر

خلیج فارس: به همت روابط عمومی استانداری بوشهر و در گرمترین ماه سال، خبرنگاران از برخی پروژه های شاخص استان در حوزه راه، آب، درمان و کشاورزی بازدید کردند.

خلیج فارس: به همت روابط عمومی استانداری بوشهر و در گرمترین ماه سال، خبرنگاران از برخی پروژه های شاخص استان در حوزه حمل و نقل جاده ای، سدسازی، درمان، آبشیرین کن و طرح بهبود وضعیت تخیلات دشتستان بازدید کردند.

به گزارش «خلیج فارس»؛ در این بازدید که معاون عمرانی استاندار بوشهر نیز در اتوبوس خبرنگاران، آنها را همراهی می کرد، آخرین وضعیت پروژه هایی نظیر سد خاییز، راه آهن بوشهر، محور جاده ای اهرم-برازجان، طرح آبیاری تحت فشار نخیلات سعدآباد و آبشیرین کن بوشهر مورد بررسی قرار گرفت.

اگرچه خبرنگاران غالبا با اتوبوس در نزدیکی پروژه ها پیاده می شدند، ولی برای دو پروژه راه آهن و سد خاییز با خودروهای سواری بعضا از مسیرهای ناهموار عبور کرده تا از نزدیک در جریان بخشی از دردسرهای اجرای طرح های عمرانی قرار بگیرند.

آنچه در این تور نیم روزه هویدا بود، فعالیت امیدبخش در پروژه هایی نظیر افزایش آبشیرین کن ها و نوید پایدار شدن آب استان، پروژه بهبود آبیاری نخیلات دشتستان و بهبود راندمان و کیفیت خرما بود، اما درخصوص راه آهن، حجم موردنظر از ماشین آلات موردنیاز قطعه 10 به عنوان سخت ترین قطعه این پروژه، به میزانی که انتظار می رفت نبود.

از نکات قابل توجه در این برنامه، حضور خبرنگاران از رسانه های مختلف با دیدگاه های سیاسی گوناگون بود.

سد خاییز،امیدوار به تکمیل در سال 99

پس از حضور خبرنگاران بر مزار شهدای گمنام اهرم، سد خاییز نخستین پروژه مورد بازدید بود که حضور کارگران و ماشین آلات عمرانی در آن مشهود بود.

به گفته معاون امور عمرانی استانداری بوشهر، سد خائیز از محل اعتبارات سفر اسفندماه سال گذشته رئیس جمهوری، 25 میلیارد تومان اعتبار دارد که هم اکنون دارای پیشرفت فیزیکی 30 درصد است و انتظار می رود با وجود همه محدودیت های اعتباری، در بهمن ماه سال آینده بتواند به بهره برداری رسیده و نخیلات اهرم به عنوان اصلی ترین منبع درآمد مردم این شهر را سیراب کند.

سخت ترین بخش راه آهن شیراز- بوشهر در قطعه 10

پروژه راه آهن بوشهر مقصد بعدی تور خبرنگاران بود که قصعه 11 آن که بهمن گذشته با حضور وزیر راه و شهرسازی کلنگ زنی شد، در تنگستان قرار دارد.

معاون عمرانی استاندار در این بازدید یادآور شد که راه آهن بوشهر سال ها متوقف شده بود، اما سال گذشته با دعوتی که از اعضای کمسیون های عمران و بودجه مجلس صورت گرفت، زمینه فعال شدن پروژه فراهم گردید و امروز قطعه 10 که به دلیل تعداد تونل و پل ها سخت ترین قطعه راه آهن بوشهر-شیراز محسوب می شود، فعال است.

به گفته مهرداد ستوده، انتظار می رود با اجرایی شدن این قطعه از طریق اعتبارات دولتی، فاینانس خارجی که همه مجوزهای آن از شورای اقتصاد اخذ شده، برای اجرای سایر قطعات راه آهن بیشتر ترعیب شود.

مدیرکل راه و شهرسازی استان نیز با اشاره به شروع احداث این قطعه در بهمن گذشته، گفت: این قطعه تا 48 ماه باید به اتمام برسد که 2 ایستگاه هور و اهرم با کاربری باری- مسافری نیز در آن پیش بینی شده، همچنین ایستگاه دیگر بین دانشکده امام خامنه ای و منطقه ویژه اقتصادی بوشهر قرار دارد. دسترسی این راه آهن به عسلویه نیز در فاز بعدی می باشد.

ایستگاه سوم: بزرگراه اهرم-برازجان

محور اهرم، برازجان، گناوه و دیلم از مسیرهای اصلی استان بوشهر است که با چهارخطه شدن و تکمیل بزرگراه، کاهش حوادث جاده ای و بهبود راه در استان مورد انتظار است.

مدیرکل راه و شهرسازی استان در این بازدید گفت: این پروژه دارای ۵۴ کیلومتر طول است که در قالب چهار قطعه در دست اجراست و ۳۵ درصد پیشرفت فیزیکی دارد.

فرزاد رستمی ادامه داد: چهار خطه شدن محور حد فاصل شهرهای اهرم تا آباد به طول ۱۱کیلومتر تا پایان امسال مورد انتظار است، هرچند ۱۶ کیلومتر از پروژه دست نخورده مانده که تلاش داریم با تامین اعتبار فعال شود.

وی افزود: محور برازجان-گناوه- دیلم تا هندیجان به طول 213 کیلومتر است که حدفاصل برازجان تا گناوه غیر از کمربندی 3.5 کیلومتری آبپخش که گرفتار معارض می باشد و باید شرایط اعتباری برای حل موضوع مرتع گردد، زیرگذر سعدآباد و آسفالت تا بویری در حال انجام است و مابقی مسیر بصورت چهار خطه زیر ترافیک می باشد. همچنین تا دیلم غیر از ورودی این شهر به طول 5.5 کیلومتر که با اعتبار 15 میلیاردتومان پیشرفت مطلوبی دارد، مابقی پروژه تا خروجی استان تا پایان امسال چهارخطه می شود.

تحول در آبیاری نخیلات دشتستان

پروژه آبیاری تحت فشار 2400 هکتار نخیلات سعدآباد یکی دیگر از پروژه های شاخص تور رسانه ای بود که مورد بازدید خبرنگاران قرار گرفت.

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان دشتستان در جمع خبرنگاران گفت: این طرح 26 میلیارد تومان اعتبار دارد و 60 درصد آن در حوزه جهاد کشاورزی محقق شده و 40 درصد دیگر که در اختیار آب منطقه ای مربوط به خط انتقال است، نهایتا تا آخر سال عملیاتی می‌شود.

نوذری با اشاره به اجرای اولین فاز طرح تحول در آبیاری نخیلات در آبپخش طی سال های گذشته در 30 هزار هکتار از نخیلات ادامه داد: با اجرای کامل این طرح، انتظار می رود 41 درصد از کل نخیلات استان به سیستم آبیاری تحت فشار مجهز شده که در کم آبی موجود، جایگزین روش غرق آبی شده و منجر به بهبود کیفیت محصولات و راندمان خاک هم می شود.

بهره برداری اورژانس هسته ای بوشهر به امسال نمی رسد

وجود نیروگاه هسته ای، ضرورت ارتقا شاخص های بهداشتی و درمانی استان را دوچندان کرده و همین مهم باعث شروع پروژه اورژانس هسته ای در سفر مشترک وزیر سابق بهداشت و رییس سازمان انرژی اتمی در سال 95 شد. پروژه ای که قرار بوده در شهریورماه امسال هفته دولت امسال به بهره برداری برسد، اما عدم اجرای تعهدات سازمان انرژی اتمی مانع تحقق این مهم شده است.

بیژنی معاون توسعه دانشگاه علوم پزشکی بوشهر در جمع خبرنگارانی که به بازدید از این پروژه در کنار بیمارستان شهدای خلیج فارس آمده بودند، گفت: بخش عمده سازه ای اورژانس خاتمه یافته و تجهزات مورد نظیر هواکش ها و چیلرها نیز خریداری شده که انتظار می رود مشکلی در روند تکمیل آن نباشد، ولی بهره برداری نیازمند تجهیزات بیمارستانی است.

به گفته وی، این اورژانس ظرفیت 110 تخت به بیمارستان های استان اضافه می کند که برای استفاده همزمان با اورژانس عمومی کمک خوبی به ظرفیت بیمارستانی مرکز استان خواهد شد.

در پایان این نشست، وقتی از بیژنی درباره زمان موردانتظار برای بهره برداری اورژانس هسته ای سوال کردیم، گفت: انتظار داریم تا پایان امسال کارهای ساختمانی تکمیل شده و در اردیبهشت سال آینده با خرید تجهیزات درمانی، این اورژانس افتتاح شود.

گام های امیدوارکننده برای تامین پایدار آب بوشهر

آخرین پروژه ای که خبرنگاران به بازدید آن رفتند، آبشیرین کن بوشهر در جنوب این شهر بود که براساس اعلام شرکت آب و فاضلاب، امروز 18 هزار متر مکعب تولید آب دارد و قرار است بزودی به ظرفیت 20 هزار متر مکعب در شبانه روز برسد. ضمن اینکه پروژه آبشیرین کن 35 هزار متر معکبی در سرتل نیز فعال شده و انتظار می رود تا آخر سال 99 به بهره برداری برسد.

به گفته ستوده، معاون امور عمرانی استانداری بوشهر، طی دو سال اخیر در بخش آب استان بوشهر تحولات خوبی رقم خورده، به گونه ای که شاهد 330 کیلومتر نوسازی شبکه آب در حوزه روستایی و بیش از 60 کیلومتر در حوزه شهری رقم خورده است.

وی ادامه داد: انتظار می رود با اتمام طرح های در دست اجرای آب شیرین کن از سیراف، عسلویه، بوشهر و برازجان طی سال‌های 98، 99 و 1400 ، در مجموع 150 هزار متر مکعب برای مصارف آب شرب استان شیرین سازی شود که معادل نیمی از مصرف می باشد و آب استان به پایداری مناسبی می رسد.

معاون استاندار بوشهر با بیان اینکه ارزش مردم استان بیش از پروژه های کنونی است، یادآور شد: با وجود همه محدودیت های اعتباری، نگذاشته ایم پروژه های زیرساختی استان در حوزه آب، درمان، سدها و راه زمین بماند و متوقف شود و امیدواریم با تکمیل این موضوعات، استان از توسعه زیرساخت ها به برنامه ریزی مناسب تر برای برای توسعه برسد.

کلمات کلیدی خبر : معاون عمرانی استانداری
-->