پویاسامانه

تاریخ نمایش این آگهی : 1398/08/16 <br/> تعداد بازدید تاکنون : 8767930 تاریخ نمایش این آگهی : 1398/10/09 <br/> تعداد بازدید تاکنون : 2021319
کد خبر : 277756 تاریخ ثبت : 1398/5/21 16:35 نظرات تایید شده : 0

حیات حاجی، آیین دیرینه دیلمی‌ها در عید قربان

https://cdn.yjc.ir/files/fa/news/1398/5/21/10383994_879.jpgخلیج فارس: دیلمی‌ها سالیان درازی است که همزمان با فرارسیدن عید سعید قربان، آیینی به نام حیات حاجی برگزار می‌کنند.

به گزارش «خلیج فارس» به نقل از باشگاه خبرنگاران؛ شهرستان ساحلی دیلم در شمال استان بوشهر قرار دارد و در زمان‌های قدیم مردم این شهرستان با لنج بادبانی راهی زیارت خانه خدا می‌شدند.

آیین حیات حاجی یادگار همان دوران است.

دیلمی‌ها روز نهم ذیحجه پس از خواندن دعای عرفه، هنگام غروب و در آستانه عید سعید قربان این آیین را برگزار می‌کنند.

شرکت کنندگان در این آیین سبزه‌هایی را که از قبل سبز کرده‌اند، با نقل و شیرینی و گاه حلوا، به ساحل خلیج فارس می‌برند و با آرزوی سلامتی حجاج به دست امواج می‌سپارند.

این مراسم، با خواندن اشعاری مانند «حیات حاجی منم، کشکول حاجی منم»، «حاجیون حج می‌روم، بلکه ثوابی ببرم»، چاووش خوانی و نوای کِل زنان همراه است.

مردم دیلم زمان به آب انداختن سبزه ها، مقداری غذا هم در دریا می‌ریزند و باور دارند که ماهی‌ها این غذا‌ها را می‌خورند و به مسافرانشان آسیب نمی‌رسانند.

افرادی که حیات حاجی را به جا می‌آورند، بیشتر زنان و کودکان هستند؛ آیینی که نمادی از ارتباطات اجتماعی و شادی دسته جمعی است.

شرکت کنندگان در این آیین سپس به خانه کسانی می‌روند که حاجی دارند و از آنان پذیرایی می‌شود.

آیین سنتی حیات حاجی فقط در دیلم اجرا می‌شود.

یکی از ویژگی‌های این آیین، گرامیداشت یک مناسبت مذهبی (عید قربان) با استفاده از یک آیین باستانی (سبزکردن سبزه) است.

دیلم در ۲۱۰ کیلومتری شمال مرکز استان بوشهر قراردارد.

کلمات کلیدی خبر : حیات حاجی دیلم
-->