پویاسامانه

تاریخ نمایش این آگهی : 1398/08/16 <br/> تعداد بازدید تاکنون : 4253765 تاریخ نمایش این آگهی : 1398/07/06 <br/> تعداد بازدید تاکنون : 9392411
کد خبر : 277528 تاریخ ثبت : 1398/5/20 11:10 نظرات تایید شده : 0

انتظار طولانی برای رفتن زیر یک سقف...

فاطمه توانا

خلیج فارس: چهار سال از نامزدی‌ افسانه و علیرضا می‌گذرد، افسانه از طولانی شدن دوره نامزدی‌اش حس خوبی ندارد و از سوال بیش از حد بقیه در این زمینه خسته است، او می گوید: من به هر کاری راضی‌ام ولی علیرضا راضی نمی‌شود، ای کاش سطح توقعاتش کمتر بود، و به خاطر من، هر شغلی را می‌پذیرفت...

به گزارش «خلیج فارس» به نقل از ایسنا؛ در سالهای اخیر موضوع کناره گیری جوانان از ازدواج و معایب تجردگرایی نقل محافل شده، و بالا رفتن سن ازدواج در میان جوانان نیز از موارد نگرانی مسئولان و کارشناسان و حتی خود جوانان هر چند به شکل ناخودآگاه است.

در این میان برخی از جوانان نیز دل به دریا زده اند و بنا به علاقه و یا تمایل برای ساختن آینده ای مشترک با وجود تمام مشکلات و دشواری ها تصمیم به ازدواج گرفته اند.

از سوال‌های بیش از حد بقیه خسته‌ام

افسانه 24 ساله و دانشجوی فوق لیسانس است، نامزدش علیرضا، پسردایی وی، 29 ساله و کارشناسی عمران دارد، هدفش از ازدواج را جویا شدم، پاسخ داد: در خواستگاری ای که به صورت سنتی انجام شد، ما نامزد شدیم، چون علیرضا از لحاظ اخلاق، درک و ادب مورد تایید همه بود، و من شخصیتش را قبول داشتم، و زندگی در کنار چنین شخصی را دوست داشتم.

4 سال از نامزدی‌شان می‌گذشت، دلیل نامزدی طولانی را جویا شدم، جواب بیکاری نامزدش بود، و در پاسخ به این سوال که برنامه ریزی‌ای برای زمان عقد و عروسی دارد، گفت: همه چیز به کار نامزدم مرتبط است، و تا پیدا نشدن شغل نمی توانم هیچ برنامه‌ریزی‌ای داشته باشم. افسانه از طولانی شدن دورة نامزدی‌اش حس خوبی نداشت و از سوال بیش از حد بقیه در این زمینه خسته بود. پدرش اجازه عقد نمی داده و شرط عقد را درست شدن کار نامزدش گذاشته است، او ادامه داد: من به هر کاری راضی‌ام ولی علیرضا راضی نمی‌شود، ای کاش سطح توقعاتش کمتر بود، و به خاطر من، هر شغلی را می‌پذیرفت.

توصیه افسانه به سایر دختران این بود که سختگیری‌های بیجا نداشته باشند، و بپذیرند که هیچ انسانی کامل نیست، همانطور که خودشان نیز کامل نیستند، او می‌گفت: نباید توقع داشت مرد کمبودها و نداشته‌های ما را بعد از ازدواج جبران کند.

صبوری

سپس به سراغ فاطمه رفتم، فاطمه 27 ساله و دانشجوی دکترا بود. نامزدش نیز هم‌سن وی، دارای مدرک کارشناسی و در عسلویه مشغول به کار بود. آنها 8 سال پیش در دورة کارشناسی هم کلاس بودند که بنا به مشکلات و شرایط خاصشان از چند ماه پیش نامزد شده بودند، قرار بود شهریور عقد کرده و بهمن ماه سال جاری نیز مراسم عروسی شان را بگیرند.

فاطمه فاصله های زمانی دوره نامزدی تا عقد و عروسی را برای شناخت بیشتر طرف مقابل و خانواده های همدیگر مفید دانست، و هم اینکه در شرایط سخت اقتصادی این روزها از نظر مالی فرصتی برای پس انداز و برنامه ریزی ای برای شروع زندگی داشته باشند، او اعتقاد دارد که پسر و دختر حتی اگر ده سال نیز با هم آشنا باشند، بعد از دوره نامزدی به خاطر پررنگ شدن حضور خانواده ها، رابطه شکل دیگری از شناخت خودش را نشان می دهد و شناخت طرف مقابل اصلا به معنی شناخت خانواده وی نیست، چرا که مسائل ریزی در رابطه با خانواده ها وجود دارد که که باید با صبوری حل شوند وگرنه ممکن است تا پای به هم خوردن نامزدی نیز پیش برود.

وجود روزهای سخت زندگی را کامل می کند

وی مشکلات ازدواج را مهریه های سنگین و هزینه های زیادِ تشکیل زندگی دانست، همچنین مقایسه کردن را نیز عامل منفی دیگری در زندگی دانست.

فاطمه به دختران توصیه کرد که نباید توقع روزهای صرفا شیرین و بدون مشکل داشته باشند، چرا که وجود روزهای سخت زندگی را کامل می کند. وی اعتقاد داشت غالب دختران و پسران شناختی از نفس ازدواج ندارند و بدون مشاوره، مطالعه و خودشناسی ازدواج می‌کنند، که انجام این امور روند زندگی را خیلی آسان می‌کند.

انتظار طولانی برای رفتن زیر یک سقف...

مهتاب گزینه سوم ما بود، مهتاب 26 ساله و همسرش 32 ساله و هر دو فوق لیسانس بودند، همسر وی شاغل در یکی از ادارات بود، و سال 97 نامزد شده بودند،  آنها آشنای دور بوده و خواستگاری هم به شکل سنتی انجام شده بود، تیر ماه همان سال عقد کرده، و قصد داشتند در همان سال نیز ازدواج کنند که به خاطر شرایط بد اقتصادی و تورمی که در سال 97 شاهدش بودیم هنوز نتوانسته اند زیر یک سقف بروند، و در حال حاضر آبان قصد برپایی مراسم عروسی را داشتند.

مهتاب در انتخاب خود، اخلاق و منش و تعهد همسرش را ملاک قرار داده و خودش می گوید سطح توقعم معمولی بود و توقع ماشین و یا خانه نداشتم، و از روز اول به هم قول دادیم که شرایط یک زندگی آرامش بخش را برای همدیگر فراهم کنیم و از زندگی آینده ام توقعی جز این ندارم.

مسائل اقتصادی سد راه ازدواج

متاسفانه برخی خانواده ها انتظار دارند وقتی برای پسرشان به خواستگاری می روند، خانواده مقابل توقعی از آنها نداشته باشد ولی وقتی برای دختر خودشان خواستگار می آید قضیه فرق می کند، این ها بیانات مهتاب بود که می گفت در بین دوستان و اطرافیانم گاهاً می‌بینم.

وی ادامه داد اگر خانواده ها توقع بالا از خواستگار دخترشان دارند، بهتر است دختر با بردباری با خانواده صحبت کرده و مسائل را حل کند تا کوتاه بیایند.

یک ازدواج ناموفق

مهتاب مسائل اقتصادی را یکی از مشکلات ازدواج می دانست، و دربارة شناخت طرفین نیز گفت متاسفانه در جامعه ما وقتی دختر و پسر به قصد ازدواج با هم آشنا شدند، اگر احساس کنند برای هم مناسب نیستند، خانواده ها به هم خوردن این نامزدی را خیلی زشت می دانند و به راحتی با این قضیه کنار نمی آیند، که این امر ممکن است به یک ازدواج ناموفق بیانجامد.

مهتاب به دختران توصیه کرد در سن پایین ازدواج نکرده و احساسی برخورد نکنند و بدانند از زندگی چه می‌خواهند، و سطح توقعات خود را پایین بیاورند.

افت اعتماد بین فردی

دکتر عزت دیره، مهمترین مشکل ازدواج را مسائل اقتصادی اعلام کرد و همچنین ادامه داد: البته اعتماد بین فردی نیز افت کرده که در این زمینه تاثیر دارد، انتظارات افراد خیلی بالا است و همه به علت افزایش رقابت زندگی تجملاتی، مهریه های غیر واقع بینانه و مسائلی از این دست دخالت دارند، این مسائل پیچیده بوده و نمی توان گفت مقصر کیست یا راه حل ساده ای برای آن داد که اگر اینطور بود آمار ازدواج کاهش نمی یافت.

این روانشناس بالینی نقش آگاهی از طریق خانواده، رسانه های معتبر، و آموزش های سبک زندگی سالم در مدارس و... را موثر دانست و گفت: علی‌رغم گسترش دسترسی به اطلاعات و مهارت های ارتباط بین فردی، آگاهی بسیاری از افراد پایین است.

نقش تعیین کننده زمان

عضو هیات علمی دانشگاه آزاد اسلامی معتقد است که دوران نامزدی برای شناخت بیشتر از طرف مقابل و خانواده ها با یکدیگر است، تلاش برای شناخت در اثر تعامل اتفاق می افتد، بی توجهی به نشانه های مهم خصوصیات فردی و خانوادگی مانع تصمیم گیری مناسب است. البته زمان هم نقش تعیین کننده ای دارد، نباید آنقدر کوتاه باشد که شناختی حاصل نشود، و نه آنقدر طولانی که دلسردی یا بی‌اعتمادی به وجود بیاورد.

همدلی با فرزندان جوان

وی ادامه می دهد: عدم دخالت های بیجا، انتقال تجربه های مفید، راهنمایی درست برای ارتباط موثر، و تلاش برای شناخت خانواده فرد مقابل، عدم برخورد هیجانی و عجولانه، همدلی با فرزندان جوان، و حمایت اقتصادی و اجتماعی از آنها از تاثیرهای مثبت خانواده در ازدواج موفق فرزندانشان است.

شرکت در کارگاه‌های آموزش خانواده، مهارت های زندگی و ارتباط سالم زناشویی، مشاوره ازدواج و استفاده از مشاوره های کارشناسان روانشناسی، در نظر گرفتن ملاک های مهم در انتخاب همسر، شناخت از خانواده و فرهنگ فرد موردنظر و انتظارات آنان، آگاهی از حقوق خود و همسر و تعهد نسبت به همسر در صورت اقدام به ازدواج از جمله راهکارهایی است که دکتر دیره به جوانان توصیه می‌کند.

-->