پویاسامانه

تاریخ نمایش این آگهی : 1398/08/16 <br/> تعداد بازدید تاکنون : 4355728 تاریخ نمایش این آگهی : 1398/07/06 <br/> تعداد بازدید تاکنون : 9493900
کد خبر : 277441 تاریخ ثبت : 1398/5/20 00:55 نظرات تایید شده : 0

توضیحات میراث فرهنگی استان بوشهر درباره جلوگیری از فعالیت انجمن نجوم

خلیج فارس: روابط عمومی میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری استان بوشهر درخصوص تعطیلی دفتر انجمن نجوم در عماررت تاریخی مبارکی بوشهر توضیحاتی منتشر کرد.

در این توضیح آمده: در روز های اخیر مطالبی مربوط به جلوگیری از فعالیت انجمن نجوم استان در گروه های مختلف در فضای مجازی انتشار یافته که در جهت تنویر افکار عمومی گزارشی خدمت هم استانی های عزیز ارائه خواهد شد.

عمارت تاریخی مبارکی در اسفند ماه 1397 همزمان با سفر ریاست محترم جمهوری با مبلغی بالغ بر 26 میلیارد ریال مرمت و احیای آن پایان یافت و توسط رییس جمهور بصورت ویدئوکنفرانسی افتتاح شد.

با توجه به اینکه معاونت میراث فرهنگی استان بوشهر در عمارت گلشن که مربوط به صندوق احیا می باشد ساکن است و همچنین از نظر فضا و استحکام کالبدی فاقد ظرفیت لازم می باشد، لذا عمارت مبارکی با هدف جابجایی این معاونت از عمارت گلشن، مرمت و احیا آن آغاز شد که پس از مرمت و احیا با توجه به موضوع تحویل و تحول توسط پیمانکار جابجایی به زمانی دیگر موکول گردید.

در این مدت قرار شد یک اتاق به سمن های مرتبط با فعالیتهای این اداره کل در نظر گرفته شود و جابجایی معاونت میراث از عمارت گلشن (که بزودی عملیات مرمت و استحکام بخشی آن آغاز خواهد شد)، با مراجعه به عمارت مبارکی اغلب اتاق های این عمارت توسط انجمن نجوم اشغال شده بود که این امر خلاف قانون و دستور دکتر مونسان رییس سازمان در بازدیدشان از بافت تاریخی بوشهر می باشد.

این عمارت جز املاک دولتی محسوب می شود و استفاده یک انجمن بدون داشتن توافق نامه و قرارداد خلاف مقررات و قوانین و دخل و تصرف در بیت المال محسوب می شود.

ضمن اینکه طبق سیاست سازمان میراث فرهنگی کشور، عمارت های تاریخی که متعلق به دولت و با بودجه دولتی مرمت و آماده بهره برداری می شوند یا در صورت نیاز باید در اختیار بخش اداری کل میراث فرهنگی استان قرار بگیرد یا به بخش خصوصی با نگاه درآمدزایی قرار بگیرد تا جریان زندگی در بافت تاریخی برقرار گردد.

همچنین انجمن نجوم از سمن های ثبت شده میراث فرهنگی نمی باشد و فعالیت این انجمن در راستای آموزش و ترویج حوزه ستاره شناسی است و باید در راستای فعالیتی خود به ادارات و سازمانهای مرتبط مراجعه کند.

با تمام این تفاسیر و در جهت تنویر افکار عمومی، این اداره کل از فعالیت این انجمن ممانعت ننموده و صرفا با توجه به جابجایی دفتر معاونت میراث فرهنگی، در خواست ترک عمارت را نموده است و تعطیلی این انجمن توسط مدیران تصورات واهی و تشویش اذهان عمومی است.

کلمات کلیدی خبر : میراث فرهنگی بوشهر
-->