پویاسامانه

تاریخ نمایش این آگهی : 1399/01/06 <br/> تعداد بازدید تاکنون : 16884137 تاریخ نمایش این آگهی : 1399/01/01 <br/> تعداد بازدید تاکنون : 15259329
کد خبر : 276682 تاریخ ثبت : 1398/5/15 12:54 نظرات تایید شده : 0

ظریف: مستقل بودن سخت و شیرین است

خلیج فارس: وزیر امورخارجه کشورمان گفت: موهبت بزرگی که انقلاب نصیب کشورمان کرده است دیپلماسی مبتنی بر ملت و حمایت مردمی است.

به گزارش «خلیج فارس» به نقل از ایسنا؛ محمدجواد ظریف در دیدار رئیس جمهور با مدیران ارشد وزارت امور خارجه در این وزارتخانه ادامه داد: این ویژگی ممکن است دیپلماسی ما را دشوار کرده باشد، اما آن را در سطح جهانی اثرگذار و بسیار با آبرو و حیثیت کرده است.

وی گفت: با این شکل از دیپلماسی ما برای اینکه در حوزه بین‌المللی حضور یابیم نیاز به اجازه دیگران نداریم و می‌توانیم با اتکا به داشته‌ها، توانمندی‌ها و مردم خودمان در صحنه بین‌المللی حاضر شویم که این عقبه‌ای پرقدرت در اختیار دیپلماسی جمهوری اسلامی و وظیفه سنگین بر عهده ما قرار داده است.

ظریف با تبیین سابقه دیرینه و ضرورت بهره مندی از دیپلماسی آن را عنصر غیر قابل انکار در حیات کشور‌ها دانست که به اشکال مختلف در دوره‌های متفاوت از آن بهره برداری شده است.

رئیس دستگاه دیپلماسی گفت: در وزارت خارجه سیستمی به نام چاپار داریم که برگرفته از روشی قدیمی است که پیام‌ها را مبادله می‌کردند و تا امروز نیز که دیپلماسی ابعاد گسترده‌ای یافته است از آن استفاده می‌شود.

وی دیپلماسی را شامل گونه‌های متنوع رسمی، نیمه رسمی، غیر رسمی، اقتصادی، فرهنگی، ارزشی، عمومی، دو جانبه و چندجانبه برشمرد و افزود: اکنون در دنیا حوزه‌های متعددی برای دیپلماسی وجود دارد و همه کشور‌ها ناچار به استفاده از آن هستند و هر کشوری از آن استفاده نکند از حوزه مهمی از قدرت عقب مانده است.

ظریف گفت: اکنون منابع و مراکز قدرت تغییر کرده و دیپلماسی از منابع قدرت در کنار دیگر منابع مانند قدرت اقتصادی، نظامی و همبستگی داخلی است و اینکه بتوانیم به خوبی منعکس کننده این منابع درونی قدرت باشیم خودش منبع قدرت است.
وی افزود: البته دیپلماسی می‌تواند وابسته باشد که حتماً هزینه بالایی ندارد و ممکن است دستاورد‌های زیادی نیز داشته باشد، چون با اتکا بر قدرت خارجی شکل می‌گیرد، اما موهبت بزرگ انقلاب اسلامی برای ایران، مردمی بودن دیپلماسی است.

وزیر امور خارجه کشورمان با تاکید بر اینکه ما متکی بر مردم هستیم گفت: هزینه دیپلماسی ما نباید بر گردن مردم تحمیل شود چرا که استقلال، تمامیت ارضی، اقتدار، آبرو، حیثیت و سربلندی ما مدیون مردم است.

ظریف با اشاره به کلام امام خمینی(ره) که مردم، ولی نعمت ما هستند گفت: به فرموده مقام معظم رهبری رای مردم حق الناس است و موظف به پاسداری از حقوق مردم هستیم.

وزیر امور خارجه کشورمان افزود: مردم نباید برای دیپلماسی ما هزینه بدهند، مردم به اندازه کافی قدرت دادند که در صحنه دیپلماسی عمل و تلاش کنیم که از هزینه‌های مردم کم و کمک کنیم به معیشت مردم و این دستور کاری بوده است که در دولت تدبیر و امید با نظر شخص شما (رئیس جمهور) مبنی بر اینکه سیاست خارجی باید کمک کار توسعه اقتصادی و کمک حال پیشرفت کشور باشد دنبال می‌شود و هدفی است که همکارانم در وزارت امور خارجه این هدف را دنبال کرده اند.
وی گفت: به نظر بنده باوجود فشار‌های خارجی دیپلماسی مستقل در کنار مزایای بسیار بزرگی که دارد یک چالش سنگین دارد که هیچ کس در دنیا دیپلماسی مستقل را بر نمی‌تابد.

ظریف ادامه داد: دیپلماسی مستقل دیپلماسی‌ای است که باید در دریای طوفانی روابط بین الملل بتواند با استفاده از موقعیت و ظرفیت‌های ویژه راه باز کند و این راه را به جلو ببرد راه در برابر دیپلماسی مستقل از قبل گشوده نیست راه باید گشوده شود و در این راستا تلاشی صورت بگیرد.

وزیر امور خارجه خاطر نشان کرد: وظیفه همکاران ما در وزارت امور خارجه وظیفه‌ای دشوار و در عین حال بسیار شیرین است هر لحظه از کار ما شیرینی خدمت به مردم است.

براساس گزارش خبرگزاری صدا و سیما، ظریف تاکید کرد: این خدمت حلاوت نوکر مردم بودن را دارد و این برای ما بزرگترین افتخار است و زمانی که در صحنه بین الملل با وجود همه سختی‌ها دربرابر ۶ قدرت جهانی می‌نشینیم و گفتگو می‌کنیم افتخار داریم به هیچ کدام از آن‌ها وابسته نیستیم.
وی افزود: ​ما ضمن توسعه و روابط خوبی که می‌خواهیم داشته باشیم، اما وابسته نیستیم و با اتکا به مردم این شیرینی را در روابط خارجی تجربه کردیم که مستقل بودن سخت و شیرین است.

وزیر امورخارجه ادامه داد: در این شرایط حساس که در واقع نشان دادند آنان به دیپلماسی پشت کرده اند و دیپلماسی را قبول ندارند حضور رئیس جمهور در وزارت امور خارجه دلگرمی بسیار مهمی برای همکاران بنده است حمایت‌های شما (رئیس جمهور) از وزارت امور خارجه و حمایت‌های مقام معظم رهبری در این صحنه نبرد سهمگین همکاران بنده را بسیار دلگرم کرد و امروز هم ما سپاسگزاریم.
کلمات کلیدی خبر : محمدجواد ظریف
-->