پویاسامانه

تاریخ نمایش این آگهی : 1398/07/13 <br/> تعداد بازدید تاکنون : 1635936 تاریخ نمایش این آگهی : 1398/07/06 <br/> تعداد بازدید تاکنون : 2628295
کد خبر : 276027 تاریخ ثبت : 1398/5/12 10:24 نظرات تایید شده : 2
رسول سعادت‌نيا

«عمارت شيرينه»، نماد مطالبه‌گری شهروندی

رسول سعادت‌نيا | وكيل پايه يک دادگستری

نامت بوي نان و آبادي مي دهد و طعم شيرين از واژه واژه تركيب خوش آوايت جاري است و چه زيباتر آنكه اين آواي دلنشين «ش» كه در ادبيات فارسي نشان شادي و شور آفريني و نشاط است در آواي دل پذير تو و «حقوق شهروندي» به يكسان جاري است. شيريني اين همآوايي آنگاه بيشتر نمايان و به كام جان ها چشيده و چشانيده مي شود كه دريابند تو در ايران زمين نه تنها ميراث تاريخي اين كهن دياري بلكه پنج شبانه روز مهمان نواز بست نشينان دوست داران محيط زيست بودي .

همان بست نشيناني كه با اشراف به واقعيت هاي جامعه خود هرگز مجال جولان به بيگانگان اين خاک را نداد و نمي دهند بلكه با بهرومندي از تمامي ظرفيت ها، براي آبادي و آباداني تر شدن ميهن خود بي درنگ مي كوشند.

همان بست نشيناني كه با آگاهي از حقوق اجتماعي خود و هم ميهنان، نفير دلپذير پاسداري از محيط زيست، منابع طبيعي و ميراث فرهنگي  را از تخت گاه تو به گوش شنواي اريكه حاكميت رسانيدند.


 
 حاكميتي كه با آگاهي يافتن به سخن حق دوستداران محيط زيست؛ قدر كلام درست ولي نعمتان خويش را دانست و سر تعطيم در برابرش فرود آورد و فرمان به كُرنش فرمانبران  به امتثال خواسته ي بست نيشبنان نمودند .

فرمان شيريني كه چكاچاک زنجير ماشين آلات معدن داري را از تنگه تِكو به زير آورد تا دوباره چكاوك ها و تيهو بخوانند و كل و بز ها جولان دهند و پلنگ ايراني در ستيغ قله بيرمي غرش كنان غريو سرفرازي ايران زمين را بر كوس جهان فرياد بكشد.

عمارت ديرينه شيرينه ،همان عمارتي كه تخت گاه شيرينش و قله سخت و نفس گير بيرميش، حكايت سختي راه پر پيج و خم رسيدن به جامعه قانون مداري و طعم شيرين حاكميت قانون را در آينه طبيعت به تماشا گذاشته است.

آن «عمارت» زيباي سرزمين موج و آفتاب، آن «شرينه»ي مهرورزي كه با مهمان نوازي حق گرايي و قانون مداري كه در اين پنج شبانه روز با بست نشين خود در احياي دوباره محيط زيست  منطقه حفاظت شده از خود نشان داد، فصل زيباي مطالبه گري قانون مدارانه را در اين كهن ديار گشود و بي گمان نامش هماره سرآغاز كتاب مطالبه گري حقوق شهروندي مردمان دلسوز ايران زمين خواهد بود و جز اين نيز نخواهد شد.

چرا كه در همان شامگاه دوم بست نشيني دوستداران طبيعت زيبايش، آن گاه كه به عنوان عضو كوچكي از درياي بي كران نهاد وكالت در همراهي رياست محترم كانون وكلاي دادگستري استان بوشهر به جمع بست نشينانش پيوسته و صداي رسا و شنيدني عزيزان را شنيدم، مطمئن بودم كه با چنين سينه فراخي كه او دوستداران حقوق شهروندي طبيعت سبز را در دلش جا داده، به زيبايي هرچه تمام تر در قامت ميراثي بي بديل نماد مطالبه گري حقوق شهروندي سرزمين مهرباني خواهد شد كه چنين نيز شد.

زيرا كه به عنوان نخستين ميعادگاه مطالبه گري حقوق شهروندي خوش درخشيد. و مگر مي شود زين پس  با نام «عمارت شيرينه» برخورد نمود و حقوق شهروندي و مطالبه گري قانون مدارانه شهروندان  در ذهن تداعي نشود و بلعكس...!؟

و چه شوق انگيز و شور آفرين است كه بگويم از آن روز تا به امروز و از امروز تا به فرداها هر پنج شنبه شب شيرينه ميعادگاه عاشقانه طبيعت؛ پذيراي نشست هاي آگاهي بخشانه فرهنگي و هنري و نجومي شده و خواهد شد و  در هر هفته كارگاهي آموزشي را در سينه خود برگزار و برگي به برگ و بار نهال مطالبه گري قانون مدارانه سرزمين مهرباني مي پروراند.

 به اميد روزي كه سايه سار درخت تنومند آگاهي بخشانه آن گستره ايران زمين را فراگرفته و جامعه اي آگاه به حقوق شهروندي و سرشار نشاط اجتماعي داشته باشيم.