پویاسامانه

تاریخ نمایش این آگهی : 1399/01/06 <br/> تعداد بازدید تاکنون : 21857316 تاریخ نمایش این آگهی : 1399/01/01 <br/> تعداد بازدید تاکنون : 20221360
کد خبر : 275156 تاریخ ثبت : 1398/5/8 09:03 نظرات تایید شده : 0

رئیس جمهور افغانستان چگونه انتخاب می‌شود؟

خلیج فارس:افغانستان در ماه مهر سال جاری شاهد انتخابات ریاست جمهوری است و اینک شمارش معکوس برای "کارزار" دموکراسی ریاست جمهوری آغاز شده است. 

به گزارش«خلیج فارس» به نقل از عصر ایران؛محمد اشرف غنی  و عبدالله عبدالله از شناخته‌ترین افراد شرکت کننده در این انتخابات هستند. با این وجود 18 نفر دیگر در این انتخابات ثبت نام‌ کرده‌اند، (به ترتیب حروف الفبا):

احمد ولی مسعود، حکیم تورسن، رحمت الله نبیل، زلمی رسول، سید نورالله جلیلی، شیدا محمد ابدالی، عبدالله عبدالله، عنایت‌الله حفیظ، غلام فاروق نجرابی، فرامرز تمنا، گلبدین حکمتیار، لطیف پدرام، محمد ابراهیم الکوزی، محمد اشرف غنی، محمد حنیف اتمر، محمد شهاب حکیمی، نورالحق علومی، نور رحمان لیوال.

نامزدهای انتخاباتی ریاست جمهوری 2019 افغانستان

به بهانه آغاز یک رقابت خونین انتخاباتی/ رئیس جمهور افغانستان چگونه انتخاب می‌شود؟

این افراد برای ورود به "ارگ ریاست جمهوری" افغانستان، مانند بسیاری از نقاط دیگر جهان از بیلبوردهای تبلیغاتی، بنر و بروشور در کوچه و خیابان‌های این کشور بهره می‌برند.

آنها در این برگه‌ها به معرفی خود پرداخته و شعار تبلیغاتی خود را تبیین می‌کنند. بسیاری از کارشناسان بر این باورند که در جامعه افغانستان، تصاویر نامزدهای ریاست جمهوری بیش از متن‌ می‌تواند در موفقیت کاندیداهای این رقابت نقش بازی کند. نامزدان با انتخاب تصاویر می‌توانند مردم را به مرکز ستادهای تبلیغاتی خود کشانده و در فضای شفاهی و شنیداری برنامه‌های خود را شرح دهند.

احتمالا میزان بی‌سوادی در این کشور عامل اصلی چنین تفکری در میان کاندیدای ریاست جمهوری است.

 براساس آمار سازمان ملل در ماه مارس سال 2018، بیش از 60 درصد مردان و حدود 80 درصد زنان افغانستان توانایی خواندن و نوشتن ندارند.

به بهانه آغاز یک رقابت خونین انتخاباتی/ رئیس جمهور افغانستان چگونه انتخاب می‌شود؟

 به همین دلیل، نامزدهای انتخابات ریاست‌جمهوری افغانستان سفرهای داخلی به دیگر شهرهای خود را در اولویت قرار داده‌اند. با این وجود آنها تبلیغات رسانه‌ای، استفاده از شبکه‌های ملی و شبکه‌های اجتماعی را در برنامه دارند

بنا به گزارش سال 2018 اینترنیوز، رسانه‌های اجتماعی در افغانستان نوپا و جا نیفتاده هستند و اصولا بیشترین کاربران آنها را مردان تشکیل می‌دهند. از دیگر سو، کاربران فضای مجازی در افغانستان اصولا تحصیل کرده و ثروتمند محسوب می‌شوند.  

کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری افغانستان هزینه‌های بیشتر را نسبت به سال 2014 برای این کارزار صرف خواهند کرد. هر کدام از نامزدها مبلغی حدود 5 میلیون دلار را در این دو ماه صرف خواهند کرد.

کمیسیون انتخابات افغانستان در این خصوص گفت: دولت حدود 90 میلیون دلار برای برگزاری این رویداد صرف خواهد کرد و حدود 60 میلیون دلار دیگر توسط نهادهای بین‌الملل پرداخت می‌شود.

شرایط کارزار انتخاباتی
به اساس طرزالعمل کارزارهای انتخاباتی، نامزدها نباید به منظور کمپین برنامه‌هایی را برگزار کنند که نظم عامه را مختل بسازد.

همچنین نامزدها نباید در جریان کمپین به موضوعاتی که باعث برانگیختن احساسات (قومی، گروهی، مذهبی، زبانی، جنسیتی) و تحریک به خشونت می‌شود پرداخته یا در امور مبارزات انتخاباتی دیگر نامزدها مداخله کنند.

در طرزالعمل کارزارهای انتخاباتی آمده که که نامزدها نباید مواد تبلیغاتی‌شان را در تاسیسات دولتی نصب کنند و برای نصب و ترسیم مواد تبلیغاتی‌شان روی املاک خصوصی افراد، باید رضایت آنان را به دست آورند.

به اساس این طرزالعمل نامزدها نمی‌توانند از اتباع خارجی و نهادهای خارجی در فعالیت‌های مرتبط با مبارزات انتخاباتی دعوت کرده یا از کودکان برای پیشبرد برنامه‌های‌ انتخاباتی‌شان استفاده کنند.

همچنین نامزدها نمی‌توانند در جریان کارزارهای انتخاباتی از دولت‌های خارجی یا نمایندگی های سیاسی کشورهای خارجی در افغانستان مساعدت مالی یا معنوی دریافت کنند.

۴۸ ساعت قبل از شروع روز انتخابات "دوره سکوت" یا مهلت پایانی فعالیت‌های انتخاباتی تعیین شده است.

اشرف غنی رئیس‌جمهور کنونی افغانستان در اولین روز تبلیغات انتخاباتی ریاست جمهوری/ رویترز

به بهانه آغاز یک رقابت خونین انتخاباتی/ رئیس جمهور افغانستان چگونه انتخاب می‌شود؟

نامزدهای انتخاباتی نباید از حمایت‌های بین‌المللی یا مهمانان خارجی برای ستادهای خود بهره گیرند.

به گزارش رویترز، با تمام این اوصاف و در آستانه آغاز رقابت نامزدهای انتخاباتی حملات مخالفان افغانستان افزایش یافته است. این درحالیست که احزاب خواستار کاهش خشونت‌ها در این کشور بودند.

در این خشونت‌ها، انفجار یک خودرو بمب‌گذاری در نزدیکی ستاد "اشرف غنی"، باعث کشته شدن 20 نفر و کشته شدن 25 نفر دیگر شد.

نیروهای امنیتی پس از انفجار بزرگ کابل/ تلگراف

به بهانه آغاز یک رقابت خونین انتخاباتی/ رئیس جمهور افغانستان چگونه انتخاب می‌شود؟

رای دهندگان

براساس آمار کمیسیون انتخابات افغانستان در کل ۹.۶ میلیون نفر برای انتخابات پیش‌رو ثبت نام کرده‌اند. تازه‌ترین آمار این نهاد نشان ‌می‌دهد که در انتخابات گذشته پارلمانی ۹.۱ میلیون نفر ثبت نام کرده بودند.

حدود دو ماه قبل کمیسیون انتخابات روند ثبت نام تقویتی را به منظور ثبت نام افرادی که از این پروسه باز مانده بودند راه انداخت.

این روند شامل حال کسانی می‌شد که تازه به افغانستان بازگشته بودند، سن هجده سال را در روز انتخابات تکمیل می‌کنند، نام‌های‌شان در فهرست رای‌دهندگان قبلی درست درج نشده، از یک حوزه به حوزه دیگر نقل مکان کرده یا هم به حکم قانون از حقوق مدنی محروم شده بودند.

ذبیح‌الله سادات، سخنگوی کمیسیون انتخابات می‌گوید در این روند بیش از ۳۱۸هزار نفر در ۳۳ ولایت افغانستان ثبت نام کرده‌اند. این رقم شامل ۱۹۷ هزار مرد، ۱۱۶ هزار زن و ۴ هزار کوچی است.

همچنین در ولایت غزنی بیش از ۲۴۵ هزار نفر ثبت نام کرده‌اند. از این میان بیش از ۱۵۵ هزار مرد، ۸۹ هزار زن و ۹۵۰ نفر کوچی هستند.

-->