پویاسامانه

تاریخ نمایش این آگهی : 1398/08/16 <br/> تعداد بازدید تاکنون : 4133723 تاریخ نمایش این آگهی : 1398/07/06 <br/> تعداد بازدید تاکنون : 9273102
کد خبر : 274608 تاریخ ثبت : 1398/5/5 18:41 نظرات تایید شده : 0

از کراوات ناخدا "همتی" تا سبیل سرلشکر "ادیبان"

رضا غبیشاوی

دیدن تصویری سانسور شده و تغییر عکس یک شهید ارتشی (حذف کراوات و کوتاه کردن سبیل سرلشکر ادیبان) دوباره مرا به خاطرات قدیمی برد. زمانی که در شهرک مسکونی پایگاه نیروی دریایی ارتش در بوشهر زندگی می کردیم  وقتی به فروشگاه اتکا می رفتم همیشه تصویری از شهید ناخدا همتی توجهم را جلب می کرد. شهیدی که فروشگاه به نام او بود.

پایین عکس به شکلی پوشانده شده بود تا کراوات مشخص نباشد اما مشخص بود؛ حداقل برای من که همیشه عکس های قدیمی بابا را دیده بودم مشخص بود که لباس ارتشی تا چند سال بعد از انقلاب هم همچنان کراوات داشت.

چند سال بعد از انقلاب، کراوات از لباس رسمی ارتش حذف شد مثل آستین کوتاه.

تغییر و سانسور عکس شهید ادیبانسیبیل شهید زیر قیچی سانسور/ چرا دوست دارید شهدا دست نیافتنی باشند؟

اما سانسورها محدود به عکس شهید در فروشگاه اتکا نماند. تصاویر شماری از شهدای ارتش در کنار درب اصلی دانشگاه امام علی (دانشگاه افسری نیروی زمینی ارتش)  مقابل ساختمان قدیم مجلس  نیز دستخوش دستکاری شده اند.

در این تغییرات، چهره افراد از عکس اصلی، جدا شده و با فتوشاپ، بر روی کت های سبز رنگ ساختگی قرار داده شدند. با درجه ها و نشان هایی که به وسیله فتوشاپ بر روی لباس ها درج شده اند.

به خیالِ زیبایی و یکسان سازی دست به کاری غیراخلاقی و غیرحرفه ای زده شد.

جالب اینکه کسی هم به این عکس ها اعتراض نکرد که این تصاویر سانسوری هستند؛ این عکس ها واقعی نیستند. این عکس ها، قلب حقیقت هستند.

تصویری از شهید ناخدا همت

از کروات ناخدا

سیر تطور و تغییرات لباس های نظامی و درجه ها و نشان های نیروهای مسلح، بخشی از نمایش تاریخ هر کشوری است که نمی توان در آن دست برد و دستکاری کرد، چه رسد به سانسور که اخلاقی هم نیست.

البته پس از شهادت صیاد شیرازی، به هنگام تشییع پیکر او نیز عکسی دستکاری شده از شهید چاپ و توزیع شد.

در این عکس، صیاد شیرازی در لباس نظامی با درجه سپهبدی دیده می‌شد. درجه ای که هیچ گاه بر دوش "صیاد" نبود و با فتوشاپ بر روی لباس این شهید قرار داده شد.

رتبه نظامی صیاد شیرازی بعد از شهادت، 2 درجه ارتقا یافت و به سپهبدی رسید در حالی که هیچ گاه در زمان حیات، چنین درجه ای را نداشت.

البته اشاره به این نکته نیز لازم است. در برخی واحدهای نظامی، عکس های پرسنلی باید با درجه نظامی معین گرفته شود و بسیاری از عکاسان، معمولا با فتوشاپ، درجه ها را تغییر می دهند.

احتمالا این تغییرات، طراحان فتوشاپی را به اشتباه انداخته حال که درجه ها را می توان تغییر داد و کراوات را سانسور کرد حتما می توان به سبیل هم دست زد.

منبع: عصرایران

کلمات کلیدی خبر : کروات سبیل
-->