پویاسامانه

تاریخ نمایش این آگهی : 1398/07/13 <br/> تعداد بازدید تاکنون : 1815501 تاریخ نمایش این آگهی : 1398/07/06 <br/> تعداد بازدید تاکنون : 2807611
کد خبر : 271766 تاریخ ثبت : 1398/4/20 13:19 نظرات تایید شده : 0

بوشهری‌ها در مصرف خرما زیاده‌روی نکنند

https://img9.irna.ir/d/r2/2019/07/11/4/156468055.jpgخلیج فارس: نایب رییس کمیته تغذیه هیات پزشکی ورزشی استان بوشهر می گوید بوشهری با هدف کاهش ابتلا به بیماری دیابت باید خرما را به طور حساب شده مصرف کنند.

به گزارش «خلیج فارس»؛ فاطمه پوربهی در حاشیه سمینار علم تغذیه در گفت و گو با ایرنا افزود: هر فرد به میزان نیاز بدنش بطور متوسط باید روزانه سه واحد میوه مصرف کند که هر سه عدد خرما خود معادل یک واحد میوه محسوب می شود.

وی ادامه داد: با توجه به اینکه بدن به ویتامن ها و میوه های متفاوتی نیاز دارد این سه واحد میوه نباید تنها به خرما اختصاص یابد.

پوربهی افزود: در مورد خرما و میزان شیوع دیابت این مسئله در استان به دلیل مصرف زیاد خرما بالاست.

کارشناس ارشد تغذیه و رژیم درمانی یادآور شد: همه با تصور اینکه قند خرما طبیعی و مانع بالا رفتن قند خون است به مصرف زیاد آن اهتمام دارند.

وی بیان کرد: عده ای نیز با تصور اینکه در قدیم نیز مصرف خرما زیاد بوده ولی عارضه ای برای افراد نداشته مصرف زیاد خرما دارند که این دیدگاه بدون توجه به میزان تحرک و فعالیت گذشتگان و قدیمی ها است.

پوربهی ادامه داد: هر چند که قند خرما طبیعی است ولی با این وجود مصرف زیاد آن باعث افزایش قند خون در بیماران دیابتی می شود.

وی یادآور شد: خرما بخاطر نوع قندش در صورت مصرف زیاد می تواند باعث افزایش سطح تری گلیسرید خون شود.

پوربهی ادامه داد: هر ۳ عدد خرما یا رطب یا خارک یک واحد میوه و معادل یک عدد موز یا سیب قند و کالری دارد با این تفاوت که قندش به نسبت سیب زودتر جذب و زودتر قند خون را بالا میبرد.

پوربهی تاکید کرد: بنابراین باید مصرف خرما را در حد متعارف و بیشتر در میان وعده ها از آن استفاده کرد.

وی گفت: مصرف خرما حول و حوش زمان غذا خوردن و ناهار احتمال افزایش وزن و چاقی رو بیشتر می کند.

پوربهی ادامه داد: بیماری قند خون در صورت کنترل نشدن خطر آسیب به قلب، کبد و کلیه و بقیه ارگان های بدن بالا برده و باعث مرده شدن بافت ها به خصوص در پا می شود.

وی گفت: این مهم در بیشتر افراد دیابتی که قند خون خود را کنترل نمی کنند با عنوان اسم پای دیابتی شناخته می شود.

پوربهی ادامه داد: چنانچه فرد دیر متوجه شود قندخونش از کنترل خارج شده و در برخی موارد با هدف آسیب نرسیدن و عدم رسیدن عفونت به بخش های بالایی بدن پای فرد قطع می شود.

در سمینار علم تغذیه که با حضور شماری از بسکتبالیست های استان و خانواده های آنها برگزار شد افراد شرکت کننده با مسایل و موضوع مهمی در ارتباط با علم تغذیه آشنا شدند.کلمات کلیدی خبر : فاطمه پوربهی خرما دیابت