پویاسامانه

تاریخ نمایش این آگهی : 1398/07/13 <br/> تعداد بازدید تاکنون : 1808510 تاریخ نمایش این آگهی : 1398/07/06 <br/> تعداد بازدید تاکنون : 2800633
کد خبر : 271743 تاریخ ثبت : 1398/4/20 12:04 نظرات تایید شده : 0

لغو برنامه خواننده زن آمریکایی در عربستان

خلیج فارس: "نیکی میناژ" رپر مشهور آمریکایی از اجرای برنامه در جشنواره موسیقی شهر جده عربستان سعودی صرف‌نظر کرد.

به گزارش «خلیج فارس» به نقل از عصرایران؛ او اعلام کرد که این تصمیم را با هدف حمایت از حقوق زنان و دگرباشان جنسی گرفته است.

قرار بود این سفر هفته آینده انجام شود اما انتقادات گستردۀ مدافعان حقوق بشر به این خوانندۀ به‌نام، مانع از عملی شدن این سفر شد.

همچین پرسش‌هایی دربارۀ چگونگی وضعیت لباس او برای حضور در این جشنواره و محتوای ترانه‌هایش، آنهم در کشوری بسیار محافظه‌کار عربستان مطرح شده بود.

انتقادات حقوق بشری به عربستان سعودی به ویژه پس از قتل جمال خاشقجی روزنامه‌نگار منتقد سعودی (اکتبر گذشته در شهر استانبول ترکیه) و محاکمه ۱۰ تن از زنان فعال حقوق بشر در ماه مارس به اوج رسید.

نیکی میناژ در بیانیه‌ای اعلام کرد: «پس از تفکر دقیق، تصمیم گرفتم مطابق با برنامه‌ریزیِ انجام شده برای شرکت در جشنواره بین‌المللی جده عمل نکنم. درحالی که چیزی بیش از اجرای برنامه برای طرفدارانم در عربستان نمی‌خواستم، پس از بررسی بهتر وضعیت به این نتیجه رسیدم که برایم مهم است که بگونه‌ای روشن حمایتم را از حقوق زنان، حقوق دگرباشان جنسی و آزادی بیان اعلام کنم.»

پیش از این روز جمعه نیز بنیاد حقوق بشر مستقر آمریکا در نامۀ سرگشاده‌ای خطاب به خانم مینجا، از او خواسته بود که از تصمیمیش برای شرکت در جشنواره ۱۸ ژوئیه جده صرف‌نظر کند، «پول این رژیم» را رد کند و از نفوذش برای آزادی زنان کنشگر استفاده کند.

همزمان، مدیریت جشنواره جده اعلام کرد که برنامه موسیقی "نیکی میناژ" را لغو کرده است.

علاوه بر بخشی از فعالان حقوق بشر، بخشی از محافظه کاران و نیروهای مذهبی در عربستان سعودی نیز با اجرای برنامه این خواننده خانم در عربستان سعودی مخالفت کرده بود.

خواننده جنجالی حتی در آمریکا

خبر برنامه نیکی میناژ برای اجرای برنامه در عربستان سعودی از این جهت بسیار جنجالی شد که نیکی میناژ که به «ملکه رپ» معروف است در جامعه آمریکا هم از لحاظ اشعار آهنگ‌ها، نحوه پوشش و ظاهر فیزیکی اش همواره بحث برانگیز بوده است.

نیکی میناژ خواننده ترانه سرا و بازیگر آمریکایی است او اولین هنرمند زنی بود که در لیست شبکه ام‌تی‌وی (برای جذاب‌ترین خوانندگان هیپ هاپ) قرار گرفت. نیویورک تایمز در خصوص میناژ گفته ‌است که وی تأثیرگذارترین رپر زن در تمام زمان‌هاست.

سبک لباس پوشیدن او نیز بخاطر استفاده از رنگ‌های مختلف بسیار مورد توجه و شناخته شده‌ است.

برخی کاربران شبکه های اجتماعی گفته اند برنامه اجرای این خواننده در عربستان سعودی تعجب برانگیز است اینکه چگونه پادشاهی محافظه‌کار عربستان ملکه رپ را برای اجرای برنامه در جده دعوت کرده است، چون حتی اگر با پوشش کاملا پوشیده، بر روی یک صندلی بدون حرکت هم قرار بود اجرا داشته باشد متن اشعار ترانه هایش را چه می‌کردند؟

کاربری در توئیتر نوشته بود که احتمالا برگزارکنندگان اصلا اطلاعی از موسیقی این خانم نداشته‌اند: «هیچکس در عربستان سعودی نام نیکی میناژ را در گوگل جست‌وجو نکرده. کرده؟»

کاربر دیگری هم اشاره کرده بود که فرض کنید سه سال در کما بودید و بعد به هوش آمدید و شنیده‌اید که نیکی میناژ اجرای اصلی یک جشنواره موسیقی در جده را به عهده دارد: «صادقانه بگویم. احساس می‌کنم که در دنیای موازی زندگی می‌کنم.»