پویاسامانه

تاریخ نمایش این آگهی : 1399/01/06 <br/> تعداد بازدید تاکنون : 21685844 تاریخ نمایش این آگهی : 1399/01/01 <br/> تعداد بازدید تاکنون : 20050167
کد خبر : 271718 تاریخ ثبت : 1398/4/20 11:05 نظرات تایید شده : 0

ایجاد ۶۸ هزار شغل در سال با اجرای طرح «نوآفرین»

خلیج فارس: وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با اشاره به اینکه طرح «نوآفرین» با هدف حمایت از کسب و کار‌های نوپا رونمایی شده و آغاز به کار کرده است، گفت: این طرح می‌تواند در هر سال ۶۸ هزار شغل ایجاد کند.

به گزارش «خلیج فارس» به نقل از تابناک؛ محمدجواد آذری جهرمی با حضور در برنامه گفت و گوی ویژه خبری چهارشنبه شب شبکه دو سیما با بیان اینکه یکی از لایه‌های مهم شبکه ملی اطلاعات، لایه خدمات است، افزود: این لایه خدمات در فضای دیجیتالی شدن اقتصاد و خدمات کشور، نقش مهمی ایفا می‌کند.

وی ادامه داد: باید شرایطی به وجود بیاید که خدمات موردنیاز مردم در فضای دیجیتال و در فضای تحول جهانی عرصه فناوری و اطلاعات، بتواند تأمین شود.

آذری جهرمی افزود: تاکنون خدمات مدونی در حوزه لایه خدمات شبکه ملی اطلاعات به تصویب شورای عالی فضای مجازی نرسیده است، اما در مرکز ملی، مراحل آخر خود را طی می‌کند.

وی اضافه کرد: کسب و کار‌های نوپا، هسته‌هایی هستند که لایه‌های شبکه ملی اطلاعات را می‌سازند و اقتصاد فضای مجازی کشور هم به وسیله این گروه‌ها ساخته می‌شود.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با اشاره به رشد کسب و کار‌های نوپا در کشور گفت: فراگیری خدمات آن‌ها گسترش یافته است.

آذری جهرمی با اشاره به چالش‌های تبدیل ایده به محصول گفت: موانع جدی بر سر راه تبدیل ایده به محصول داریم که باید این موانع برداشته شود.
وی افزود: طرح نوآفرین نسخه نخست قانون استارتاپ ایران است که حفاظت از ایده، بیمه و مالیات و ثبت و تأمین مالی آنها، از جمله مشکلات این طرح است.

آذری جهرمی با اشاره به اینکه آیین نامه طرح نوآفرین برای قسمت نونهالی استارتاپ هاست، اضافه کرد: در طرح نوآفرین استارتاپ‌هایی را مدنظر داریم که اندازه اقتصادی آن‌ها از صفر تا ۵۰۰ میلیون تومان درآمد سالانه است و این استارتاپ‌ها سه سال فرصت دارند تحت حمایت قرار بگیرند تا خودشان را از درآمد صفر به ۵۰۰ میلیون تومان برسانند و اگر زودتر به این مقدار رسیدند خدمات نوآفرین برای آن‌ها به پایان می‌رسد و وارد مرحله بعدی می‌شوند.

وی با بیان اینکه فعالیت استارتاپی در ذات خود خطرپذیرند گفت: صندوقی برای سرمایه گذاری دیده شده و حداکثر ۴۰ درصد آن دولتی و بقیه خصوصی است و ۱۰۰ میلیارد تومان برای تأسیس این صندوق اختصاص داده شده که ۴۰ میلیارد آن را دولت و بقیه را بخش خصوصی تأمین کرده است و با کمک صندوق نوآوری و شکوفایی و چند صندوق سرمایه گذاری، این مبلغ به حدود هزار و ۲۰۰ میلیارد تومان رسیده است.

وی ادامه داد: از صبح چهارشنبه سامانه در دسترس قرار گرفته است و تاکنون ۹ شرکت و ۶ سرمایه گذار در این سامانه ثبت شدند.

آذری جهرمی با اشاره به اینکه بیشترین نرخ بیکاری در تحصیلکرده‌های آی. سی. تی وجود دارد، گفت: این آمار در سال ۹۵ چهل و سه درصد بود.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به اینکه شفاف سازی هزینه دارد، افزود: در زمانی که گوشی همراه با ارز ۴ هزار و ۲۰۰ تومانی وارد و با ارز بیش از ۸ هزار تومان در بازار عرضه شد، توزیع کنندگان و فروشندگان به این موضوع اعتراض کردند و در آن زمان اتفاقاتی افتاد و در روند واردات گوشی تلفن همراه اختلالاتی روی داد و شرکت‌های متخلف هم درگیر پرونده‌های قضایی خود شدند و در عمل واردکننده دیگری نبود بنابراین باید زودتر به بقیه، اجازه واردات داده می‌شد، اما بعد از این اتفاقات، گوشی موبایل در دسته کالا‌های لوکس قرار گرفت و ارز ۴ هزار و ۲۰۰ تومانی به آن تعلق نگرفت و مدت زیادی در فرآیند واردات، اختلال ایجاد شد.

آذری جهرمی گفت: با برگزاری جلساتی با مسئولان و پس از اتصال سامانه گمرک و ناجا در خرداد، نسبت به اردیبهشت، واردات گوشی‌های همراه به حدود یک چهارم رسید، اما در اردیبهشت ۲ برابر فروردین وارد شد، اما اکنون شرایطی در حال فراهم شدن است که بازار موبایل، آرامش بیشتری پیدا کند.

وی با اشاره به قابلیت‌های خوب گوشی‌های تلفن همراه تولید داخل گفت: این گوشی‌ها علاوه بر کیفیت خوب در مقایسه با گوشی‌های خارجی از قیمت مناسبی برخوردارند که باید حمایت شوند.

وزیر ارتباطات گفت: با اینکه خدماتی ارائه کردیم، اما از توسعه شبکه پهن باند ثابت در کشور راضی نیستم و نمره قبولی به خودم نمی‌دهم، اما برنامه ویژه‌ای در این بخش داریم که تا شهریور اجرایی می‌کنیم و تحول خوبی در سرعت اینترنت ثابت ایجاد می‌شود.

آدری جهرمی با اشاره به اینکه قیمت اینترنت ثابت در کشور مبتنی بر سرعت است، افزود: قیمت اینترنت در کشورمان را نباید با قیمت جهانی مقایسه کرد، زیرا درست است که قیمت اینترنت ما در مقایسه با قیمت جهانی یکی از ارزان‌ترین هاست، اما این موضوع باید در کنار درآمد مردم دیده شود.

وی ادامه داد: اینترنت موبایل کشورمان مقرون به صرفه است و از این نظر جزو ۱۰ تا ۱۵ کشور نخست جهانیم و سرعت آن هم در مقایسه با جهان، بالاست، اما در مجموع سرعت اینترنت و تلفن همراه، سرعت اینترنت در کشورمان مطلوب نیست.

آذری جهرمی افزود: اینترنت خانگی ما از نسل ADSL است که منقرض شده است و ۳۰ درصد خطوط ثابت مسی منازل، اینترنت بالای دو مگ را نمی‌تواند عرضه کند و فقط ۱۶ درصد خطوط تلفن می‌تواند بین ۸ تا ۱۶ مگ را پوشش دهند.

وی اضافه کرد: در دو سال اخیر حدود ۲ میلیون مشترک ADSL خطوط خود را پس دادند و ترجیح می‌دهند از اینترنت تلفن همراه در منازل خود استفاده کنند.

آذری جهرمی تأکید کرد: باید تلاش کنیم سرعت اینترنت را در منازل افزایش دهیم و سرعت را به ۲۰ مگ برسانیم و این زمینه ساز رشد خدمات بسیاری خواهد شد.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات درباره کم فروشی اینترنت هم گفت: گزارش‌های متعددی را از مردم و رسانه‌ها درباره کم فروشی اینترنت ثابت و همراه دریافت می‌کردیم و دستگاه نظارتی ما می‌گفت: مشکلی وجود ندارد که گروهی از بازرسان وزارتخانه را مخفیانه مأمور ارزیابی این موضوع کردم و آن‌ها اندازه گیری کردند و گزارش‌ها در ۱۴ استان کشور حاکی از این بود که ۵ تا ۸ درصد، کم فروشی اینترنت اتفاق افتاده است.

آذری جهرمی افزود: این گزارش را به سازمان نظارتی تنظیم مقررات ارجاع دادیم و آن‌ها مطالبی را ارائه کردند که مورد پذیرش ما نبود. جلسات متعددی برگزار کردیم و رئیس سازمان تنظیم مقررات هم پای کار آمد و اسامی شرکت‌های متخلف را هم اعلام کردیم و ۵ تا ۸ درصد به ظرفیت اینترنت خریداری شده مردم اضافه شد و اکنون گزارش جدیدی از کم فروشی اینترنت نداریم.

وی ادامه داد: به اپراتور‌های ثابت مهلت دادیم تا اینترنت را توسعه دهند، اما اگر نتوانند توسعه لازم را ایجاد کنند منعی برای ارائه پروانه به اپراتور جدید نداریم البته تأمین منابع مالی برای آنان مشکل است و امیدواریم بورس با آن‌ها همکاری کند تا تأمین مالی لازم انجام شود.

آذری جهرمی درباره دولت الکترونیک هم افزود: از ظرفیت شورای عالی فضای مجازی استفاده کردیم و دبیرخانه و مرکز ملی هم همکاری نزدیکی داشتند و کارگروه تعامل پذیری بین قوا در مرکز ملی فضای مجازی تشکیل شده است.

وی اضافه کرد: ۲۳ طرح در حوزه سلامت دولت الکترونیک، مالیات و صندوق‌های فروشگاهی داریم که بناست تا نهم آذر ۹۹ به پایان برسد.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات گفت: ۴ زیر پروژه دولت الکترونیک در ماه گذشته رونمایی شد، اما مقاومت‌هایی وجود دارد که تلاش می‌کنیم آن را برطرف کنیم.

آذری جهرمی در بخش دیگری از سخنان خود با بیان اینکه در حوزه توسعه کاربرد‌های صنعت فضایی اقدامات خوبی انجام شده است، گفت: دست‌های توانمند نیرو‌های مسلح کشور، دانش ساخت پرتابگر ماهواره را به خوبی پیش بردند و بخش دانشگاهی و پژوهش و سازمان فضایی کشورمان هم در بخش ساخت ماهواره، خوب عمل کردند.

وی با اشاره به اینکه این پیشرفت‌ها باید در کشور کاربرد داشته باشند، افزود: در دو سال اخیر در زمینه توسعه کاربرد‌ها تمرکز کردیم و ۱۸۰ استارتاپ حوزه فضایی در صندوق نوع آوری و شکوفایی حضور یافتند که صرفه جویی در پرداخت خسارات ناشی از سیل به محصولات کشاورزی از جمله آن‌ها بود.

آذری جهرمی با اشاره به اینکه قرار بود یک ماهواره مخابراتی و دو ماهواره سنجشی را تحویل دهیم، اضافه کرد: ماهواره «ظفر» علم و صنعت و ماهواره «ناهید ۱» و ماهواره «پارس ۱» ساخت پژوهشگاه فضایی، مراحل تست یکی از آن‌ها به پایان رسیده است و دو مورد دیگر مطابق زمان بندی در شهریور و آبان تحویل وزارت دفاع می‌شود تا مراحل پرتاب آن انجام شود.

-->