پویاسامانه

تاریخ نمایش این آگهی : 1398/08/16 <br/> تعداد بازدید تاکنون : 1889489 تاریخ نمایش این آگهی : 1398/07/06 <br/> تعداد بازدید تاکنون : 7035946
کد خبر : 271664 تاریخ ثبت : 1398/4/19 19:21 نظرات تایید شده : 0

بند "امیری" دیلم، از بزرگترین طرحهای آبخیزداری کشور

خلیج فارس: طرح در دست اجرای بند خاکی "دره‌امیری" دیلم استان بوشهر از بزرگترین طرح های آبخیزداری در کشور است که با بهره برداری از آن سالانه بین ۵ تا ۶ میلیون متر مکعب از روان آب‌های سطحی را ذخیره می‌کند.

به گزارش «خلیج فارس»؛ بند دره‌امیری طرح از کم نظیرترین و راهبردی‌ترین طرح های آبخیزداری درکشور است که با ذخیره روان آبهای ناشی از بارندگی نقشی مهم در مدیریت پایدار سرزمینی بخش کشاروزی با منابع طبیعی و محیط زیست این شهرستان خواهد داشت.

این بند به ارتفاع حدود ۲۲ متر و طول سرریز ۱۲۰ متر احداث می شود که برای تکمیل آن طبق برآورد اولیه ۱۸۰ میلیاردریال درنظر گرفته شده است.

بهره برداری از این طرح در بهبود وضعیت معیشت کشاورزان و دامداران تاثیر مستقیم خواهد داشت و موجب آبیاری ۱۵ هزار هکتار زمین‌های کشاورزی این منطقه می‌شود.

معاون آبخیزداری اداره کل منابع طبیعی استان بوشهر در کارگاه آموزشی نقش طرح های منابع طبیعی در کاهش تهدیدها و مدیریت اثرات مخرب سیلاب با حضور دهیاران و شوراهای اسلامی دیلم گفت: طرح بند خاکی دره امیری این شهرستان به عنوان بزرگترین طرحهای آبخیزداری کشور اجرایی شده که حجم زیادی از روان آبهای سطحی را در سال به میزان ۵ تا ۶ میلیون مترمکعب ذخیره خواهد کرد.

علی جعفری افزود: سالانه ۴ میلیارد متر مکعب حجم آب ورودی به حوضه های آبریز استان بوشهر است که در زمان حاضر تنها از ۱۰ تا ۱۲ درصد این منابع آبی استفاده می‌شود و مابقی بدون بهره‌برداری از دسترس خارج و به هدر می‌رود.

وی اظهار داشت: جلب مشارکت مردمی، استفاده از ظرفیت های محلی دانش بومی بهره برداران در کنترل سیلاب و اجرای طرح‌های آبخیزداری از راهبردهای اساسی مجموعه منابع طبیعی است.

معاون آبخیزداری اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان بوشهر بیان کرد: در سال جاری ۳۰۰ میلیارد ریال اعتبار به بخش آبخیزداری این استان اختصاص یافته که در نقاط مختلف اجرا می‌شود.

وی گفت: باتوجه به اینکه طرح‌های آبخیزداری در کنترل فرسایش و رسوب و تقویت سفره‌های زیرزمینی، بهبود وضعیت پوشش گیاهی، توسعه تولیدات بخش کشاورزی و امور زراعت باغداری و دامپروری نقشی مهم ایفا می‌کند برای سرعت بخشیدن به این طرحها نیازمند مشارکت و همکاری دهیاران و شوراهای اسلامی روستاهای شهرستان دیلم هستیم.

معاون برنامه‌ریزی و امور عمرانی فرمانداری دیلم گفت: اجرای طرحهای آبخیزداری راهبردی کلان در تبدیل تهدیدات زیست محیطی به فرصت کار و تولید در بخش کشاورزی، منابع طبیعی و توسعه پایدار روستایی است.

محمد طاهری افزود: آیندهنگری در مطالعات جامع طرحهای آبخیزداری ضرورت دارد و باتوجه به منابع و موانع و مشکلات در مقابل انتقال آب از استان‌های همجوار باید از قابلیتهای منابع آب و هوا در سطح شهرستان استفاده بهینه به عمل آید.

وی بیان کرد: فرمانداری توجه ویژه ای در تامین و تخصیص اعتبارات مورد نیاز بخش آب و آبخیزداری این شهرستان دارد.

شهرستان دیلم در شمال استان بوشهر به لحاظ منابع آبهای زیر زمینی و سطحی با کمبود و محدودیت مواجه است که با تکمیل بند خاکی دره‌امیری یکی از آرزوهای دیرینه کشاورزان این خطه محقق و تحول خوبی در بخش کشاورزی ایجاد می شود.

کلمات کلیدی خبر : سد امیری دیلم آبخیزداری
-->