پویاسامانه

تاریخ نمایش این آگهی : 1398/08/16 <br/> تعداد بازدید تاکنون : 985623 تاریخ نمایش این آگهی : 1398/07/06 <br/> تعداد بازدید تاکنون : 6134273
کد خبر : 271603 تاریخ ثبت : 1398/4/19 15:19 نظرات تایید شده : 0

جمجمه تخم‌مرغی، نمادی از ثروت و موقعیت در عهد باستان+عکس

خلیج فارس: باستان شناسان در حفاری مقبره چینیان باستان با جمجمه‌هایی مواجه شدند که به عمد و برای نمایش ثروت و جایگاه اجتماعی به حالت تخم مرغی تغییر شکل داده شده بودند.

به گزارش «خلیج فارس» به نقل از ایرنا؛ پژوهشگران دانشگاه A&M تگزاس در جریان حفاری باستان شناسی خود در چین، ۲۵ اسکلت ۵ تا ۱۲ هزار ساله را از دل خاک بیرون کشیدند که ۱۱ تا از آنها جمجمه‌های تخم مرغی شکل داشتند.

جمجمه تخم مرغی، نمادی از ثروت و موقعیت در عهد باستان (+عکس)

بنابر تخمین‌ها، سن صاحبان این یازده جمجمه بین ۳ تا ۴۰ سال متغیر بود.

۵ مورد از این جمجمه‌ها به افراد بالغی تعلق داشتند که همگی به جز یک نفر مرد بودند.

اینکه جمجمه بچه سه ساله در کنار سفال و دیگر ابزار و ظروف قیمتی به خاک سپرده شده بود، از تعلق وی به یک خاندان ثروتمند حکایت دارد. دفن شدن زیورآلات صدفی به همراه تنها زن این گروه نیز نشانی از جایگاه اجتماعی بالای وی است.

در گذشته‌های دور، از ایجاد تغییرات خاص در جمجمه افراد برای نمایش موقعیت اجتماعی آنها استفاده می‌شد. تاکنون چندین جمجمه با شکل‌های عجیب و غریب از نقاط مختلف جهان کشف شده‌اند.

جمجمه تخم مرغی، نمادی از ثروت و موقعیت در عهد باستان (+عکس)

در سال‌های اولیه زندگی که استخوان‌های جمجمه هنوز نرم هستند، می‌توان با فشار دادن سر نوزاد با دست در شکل جمجمه وی تغییرات دائمی ایجاد کرد.

پیچیدن محکم یک پارچه به سر نیز به طور مشابه در تغییر شکل استخوان‌های نابالغ جمجمه موثر است.

کلمات کلیدی خبر : جمجمه تخم مرغی باستان
-->