پویاسامانه

تاریخ نمایش این آگهی : 1398/08/16 <br/> تعداد بازدید تاکنون : 795626 تاریخ نمایش این آگهی : 1398/07/06 <br/> تعداد بازدید تاکنون : 5944767
کد خبر : 271600 تاریخ ثبت : 1398/4/19 12:19 نظرات تایید شده : 0

تنش در روابط انگلیس و آمریکا؛ حمله ترامپ به ترزا می

خلیج فارس:به دنبال توئیت‌های جدید رئیس‌جمهور آمریکا که طی آن سفیر انگلیس را "آدمی بسیار احمق" و عملکرد ترزا می در بریگزیت را "احمقانه" خواند، وزیر امور خارجه انگلیس از ترامپ خواست مودبانه رفتار کند.

به گزارش«خلیج فارس» به نقل از فرارو؛دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا در توئیت‌های جدید خود بار دیگر سفیر انگلیس و ترزا می را هدف حملات انتقادی خود قرار داد و نوشت: سفیر سر به هوایی که انگلیس به آمریکا تحمیل کرده کسی نیست که ما از او خوشمان بیاید، او آدم بسیار احمقی است.

وی در ادامه آورده است: او باید با کشور و نخست‌وزیرش درباره مذاکرات شکست خورده بریگزیتشان صحبت کند و از انتقاد من از اینکه بریگزیت چقدر بد مدیریت شده ناراحت نشود. من به ترزا می گفته‌ام که چگونه توافق کند اما او راه احمقانه خودش را رفت و نتوانست نتیجه بگیرد. این فاجعه است.

ترامپ نوشته است: من سفیر را نمی شناسم اما به من گفته شده که او بسیار احمق است. به او بگویید که آمریکا در حال حاضر در مقایسه با کل دنیا بهترین اقتصاد و ارتش را دارد و در هر دو زمینه در حال بزرگتر، بهتر و قوی‌تر شدن است. ممنون آقای رئیس جمهور!

سخنگوی ترزا می در پاسخ به این توئیت‌های ترامپ تاکید کرد که این دولت انگلیس است که تعیین می‌کند چه کسی سفیر باشد.

جرمی هانت، وزیر امور خارجه انگلیس نیز از رئیس‌جمهوری آمریکا خواست در برخوردهای خود محترمانه عمل کند.

هانت خطاب به ترامپ نوشت: دوست‌ها با یکدیگر صریح صحبت می‌کنند و من نیز همین کار را خواهم کرد: این اظهارات در قبال نخست‌وزیر ما و کشورم موهن و غلط است. دیپلمات‌های شما نظرات خصوصی خود را به وزیر خارجه، پامپئو می‌دهند و دیپلمات‌های ما هم به همین صورت عمل می‌کنند!

او ادامه داد: شما گفتید ائتلاف انگلیس/آمریکا‬ در تاریخ عالی‌ترین است و من هم موافقم اما هم‌پیمانان باید با یکدیگر با احترام برخورد کنند؛ همان‌طوری که ترزا می همواره با شما برخورد کرده است.

هانت که این روزها بخت خود را برای تصدی سمت نخست‌وزیری انگلیس می‌آزماید، نوشت: سفیرها توسط دولت انگلیس منصوب می‌شوند و اگر من نخست‌وزیر شوم، سفیرمان در سمت خود باقی خواهد ماند.

این در حالی است که پس از افشای پیام محرمانه سفیر انگلیس در آمریکا، دونالد ترامپ اعلام کرد که دیگر کاری با سفیر انگلیس ندارد. کیم داروک، سفیر انگلیس در ایالات متحده، در پیام محرمانه‌اش به دولت بریتانیا که توسط روزنامه دیلی میل افشا شده است، دولت و رئیس‌جمهوری آمریکا را بی‌کفایت و بی‌منطق خوانده بود.

در همین حال، روزنامه ایندیپندنت نوشت، دیدار برنامه‌ریزی شده لیام فاکس، وزیر تجارت بین‌المللی انگلیس با ویلبر راس، وزیر بازرگانی آمریکا که قرار بود سه‌شنبه برگزار شود، لغو شده است.

به دنبال لغو مذاکرات تجاری برگزیت میان دو کشور آمریکا و انگلیس، وزارت بازرگانی بریتانیا تصریح کرد که تلاش‌هایی برای برنامه‌ریزی مجدد برای مذاکرات لغو شده در حال انجام است.

قرار بود نمایندگان آمریکا و انگلیس در مذاکرات تجاری خود در خصوص برگزیت، در ارتباط با موضوعات تجاری مربوط به خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا که احتمالاً 31 اکتبر (9 آبان) انجام می‌گیرد، گفت‌وگو کنند.

ماجرا از کجا شروع شد و سفیر بریتانیا چه گفته بود؟

سر کیم در یک رشته ایمیل‌هایی لو رفته دولت ترامپ را «ناکارآمد» توصیف کرده بود. در ایمیل‌های لو رفته سفیر بریتانیا در واشنگتن، وی دولت دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا را «بی‌منطق» توصیف کرده بود.

سر کیم همچنین در یکی از ایمیل‌هایش می‌نویسد که کاخ سفید تحت کنترل دونالد ترامپ «به‌طور خاصی ناکارآمد» است. وی در عین حال هشدار می‌دهد که نباید رئیس‌جمهور آمریکا را دست‌کم گرفت. فایل‌های لو رفته از سال ۲۰۱۷ تا امروز را شامل می‌شود و در آنها سفیر بریتانیا گزارش‌های منتشر شده درخصوص «درگیری‌ها و هرج‌ومرج» حاکم بر کاخ سفید را «تقریبا درست» دانسته است.

دونالد ترامپ در اولین واکنش‌ها به پیام داروک که رئیس‌جمهور و دولت آمریکا را «بی‌کفایت» و «بی‌منطق» خوانده بود، اعلام کرد که وی به بریتانیا نیز خوب خدمت نکرده است و آمریکا نیز زیاد او را دوست ندارد.

ترامپ همچنین در واکنشی به نشت این ایمیل‌ها گفته بود که «ما طرفدار سفت و سخت این شخص نیستیم و او به خوبی به بریتانیا خدمت نکرده است.»

سخنگوی نخست‌وزیر بریتانیا لو رفتن این ایمیل‌ها را «کاملا غیرقابل قبول» توصیف کرده و گفته بود که دفتر نخست‌وزیر با کاخ سفید تماس گرفته است.