پویاسامانه

تاریخ نمایش این آگهی : 1398/08/16 <br/> تعداد بازدید تاکنون : 1889370 تاریخ نمایش این آگهی : 1398/07/06 <br/> تعداد بازدید تاکنون : 7035827
کد خبر : 271430 تاریخ ثبت : 1398/4/18 18:07 نظرات تایید شده : 0

طرح توسعه بندر گناوه در ۳ فاز

خلیج فارس:سرپرست اداره بندر و دریانوردی گناوه گفت:طرح توسعه بندر گناوه در ۳ فاز پیش بینی شده که فاز اول طرح توسعه این بندر شامل احداث ۱۵۵ متر اسکله، خدمات و تجهیزات آتش نشانی عملیاتی شده است.

به گزارش«خلیج فارس» به نقل از مهر؛ داوود بهادری بعد از ظهر سه‌شنبه در نشست با خبرنگاران و اصحاب رسانه شهرستان گناوه اظهار داشت: عملیات ساخت اسکله بندر گناوه در سال ۱۳۶۹ آغاز و در سال ۱۳۸۴ این اسکله به بهره برداری رسیده است.

طرح توسعه بندر گناوه در ۳ فاز پیش بینی شده است

وی افزود: طول اسکله ۲۷۰ متر به صورت ثابت که ۴۰ متر آن به اسکله مسافری اختصاص دارد.

بهادری گفت: طول کانال دسترسی حدود سه کیلومتر، مساحت اراضی پسکرانه ۳۸ هکتار، مساحت انبارهای سرپوشیده پنج هزار و ۸۸۷ مترمربع و مساحت انبارهای روباز ۳۵ هزار و ۵۳۵ متر مربع است لذا بندر گناوه از نظر پس کرانه و انبار دارای فضایی مناسب و کافی است.

وی بیان کرد: از وظایف اصلی سازمان بنادر و دریانوردی تخلیه و بارگیری کالا است که در سه ماهه اول سال ۹۸، مجموع تخلیه و بارگیری در بندر گناوه ۴۵ هزار و ۷۰۲ تن بوده که نسبت به مدت مشابه سال قبل ۱۳ درصد کاهش داشته است.

سرپرست اداره بندر و دریانوردی گناوه ادامه داد: صادرات سه ماهه نخست امسال در این بندر دو هزار و ۶۵۵ تن بوده که نسبت به مدت مشابه سال قبل ۲۹۴ درصد افزایش داشته است.

وی اضافه کرد: عمده این کالاهای صادراتی شامل تره بار و مواد معدنی بوده که به کشورهای قطر و کویت صادر شده است.

بهادری ادامه داد: بندر گناوه یک بندر چند منظوره است و هم حمل بار و هم تردد مسافر در این بندر انجام می‌شود و روزانه سه سرویس مسافران را به جزیره خارک منتقل و یا برگشت می‌دهند.

وی گفت: جابجایی مسافر بین بندر گناوه و جزیره خارک در سه ماهه اول امسال ۲۷ هزار و ۵۰۷ نفر بوده که نسبت به مدت مشابه سال قبل حدود ۸ درصد کاهش داشته که یکی از عوامل اصلی این کاهش شرایط جوی در ایام نوروز امسال بوده است.

سرپرست اداره بندر و دریانوردی گناوه پیرامون طرح توسعه بندر گناوه گفت: طرح توسعه بندر گناوه در ۳ فاز پیش بینی شده که فاز اول طرح توسعه این بندر شامل احداث ۱۵۵ متر اسکله، خدمات و تجهیزات آتش نشانی عملیاتی شده است.

وی افزود: فاز دوم این طرح شامل توسعه برق، تکمیل ساختمان یگان حفاظت و پروژه سر درب است که به دلیل مشکل موجود با پیمانکار انجام نشده و به محض معرفی پیمانکار جدید تکمیل خواهد شد.

بهادری یادآور شد: فاز اول لایروبی کانال ورودی این بندر نیز به عمق منفی سه و نیم متر انجام و فاز دوم آن تا دو ماه آینده اجرا و عمق کانال ورودی افزایش می‌یابد.

سرپرست اداره بندر و دریانوردی گناوه پیرامون اقدامات صورت گرفته در توسعه گردشگری و توریست دریایی در این بندر گفت: توسعه گردشگری و توریست دریایی از برنامه‌های مهم و در دست اجرا سازمان بنادر و دریانوردی است.

بهبود تردد گردشگران در ساحل

وی اضافه کرد: در این راستا و به منظور ایمنی و بهبود تردد گردشگران در ساحل این بندر ساخت یک اسکله شناور به مبلغ یک میلیارد و ۷۰۰ میلیون تومان برای گناوه پیش بینی شده که تا پایان سال به بهره برداری می‌رسد.

وی تصریح کرد: به منظور توسعه گردشگری و توریست دریایی سازمان بنادر و دریانوردی از سرمایه گذاران و بخش خصوصی در این زمینه نیز دعوت کرده و آمادگی دارد از محل وجوه اداره شده به کسانی که طرح سرمایه گذاری گردشگری دارند وام بلند مدت اعطا کند.

بهادری با اشاره به تعهدات شرکت تعاونی بندر سازان گناوه با بیان اینکه قرارداد شرکت بندر سازان با سازمان بنادر و دریانوردی، اولین قرارداد در کل کشور بوده است گفت: این قرارداد ۲۵ ساله بوده که برخی از آنان اجرایی و برخی دیگر که مشکلاتی داشته و تلاش کردیم در صورت نداشتن منع قانونی و حقوقی، اصلاح شود.

وی افزود: اولین الحاقیه اصلاحی قرارداد با شرکت بندر سازان به سازمان بنادر و دریانوردی ارسال شده که پس از بازبینی اجرایی خواهد شد

بهادری با اشاره به ساماندهی شناورها در خور گناوه خاطرنشان کرد: ظرفیت خور بندر گناوه در خوش بینانه ترین حالت ۳۰۰ موتور لنج است که در حال حاضر بیش از ۶۰۰ شناور سنتی تجاری و صیادی در خور موجود است.

وجود ۸۰ موتور لنج غیرفعال و مغروق

وی ادامه داد: وجود حدود ۸۰ موتور لنج غیرفعال و مغروق ایمنی موتور لنج‌ها را به خطر انداخته که در صدد هستیم آنها را از خور خارج تا مشکل تردد شناورها حل و امنیت در خور افزایش یابد.

سرپرست اداره بندر و دریانوردی گناوه اضافه کرد: لازم است شناورهای غیرفعال، فرسوده و یا رها شده از خور خارج شوند تا بتوان شناور جدید جایگزین کرد و جهت افزایش ضریب ایمنی بندر و اسکله بایستی مالکین شناورها در اسرع وقت شناورهای غیرفعال خود را خارج کنند.

وی با اشاره به تعداد شناورهای فعال گفت: تعداد شناورهای سنتی گناوه و ریگ ۶۰۰ فروند است که از این مجموع ۴۲۰ فروند فعال است و همچنین ۱۲ دوبه (شناور فلزی) در امر تجارت و سه شناور مسافربری در مسیر گناوه به جزیره خارک فعالیت دارند.

-->