پویاسامانه

تاریخ نمایش این آگهی : 1398/08/16 <br/> تعداد بازدید تاکنون : 860883 تاریخ نمایش این آگهی : 1398/07/06 <br/> تعداد بازدید تاکنون : 6009877
کد خبر : 271356 تاریخ ثبت : 1398/4/18 10:57 نظرات تایید شده : 2
محمد جعفری

شهر پروژه‌های احساسی

مند: نگرش جامع به سیاست ها، برنامه ها و طرح های توسعه شهری و نیز تدوین اهداف یکپارچه اقتصادی، اجتماعی و زیست محیطی در راس سیاست گذاری مدیریت شهری قرار دارد.
برنامه ریزی شهری یک علم میان رشته ای است. هدف این نوع برنامه ریزی نیز ارتقای کیفیت زندگی شهروندان است.

علوم متنوعی مانند جامعه شناسی، جغرافیا، محیط زیست، ژئومورفولوژی(ریخت شناسی زمین)، سنجش از راه دور، برنامه ریزی حمل و نقل و بسیاری دیگر را در بر می گیرد.

شهری در تعالی، رفاه و آسایش شهروندانش موفق است که با بهره برداری اصولی از علوم گفته شده و تلفیق موثر آن ها محیطی آرام و سالم برای مردمانش مهیا سازد.

برای تحقق اهداف مدیریت و برنامه ریزی شهری داشتن اهداف مدون با معیارهای کیفی و کمی مشخص مورد انتظار است.

استفاده از علوم مورد نیاز اجرای مدیریت و برنامه ریزی شهری مستلزم داشتن تخصص و دانش لازم یا مشاوره با مجربین این تخصص هاست.

با همه موارد پیش گفته شهر بوشهر به عنوان مرکز و ویترین استان شاهد آزمون و خطای افرادیست که اکثرا عاری از تخصص و خلاقیت و علم اداره شهرند.

المان خودسانسور شده میدان انقلاب(ششم بهمن)، سنگفرش خیابان های مرکز شهر، چرخ و فلک، سایبان، فانوس دریایی، المان زنگ زده ساحلی بوشهر و نماد نامتجانس میدان المپیک و بسیاری دیگر از پروژه ها که از حوصله این نوشنار خارج است مبین بی سلیقگی مفرط شورا نشستگان فعلی است.

نکته جالب قضیه آنجاست که در حال حاضر منتقدین این پروژه ها برخی اعضای شورا هستند.

البته بالاترین نمره اشتباه در کارنامه مردم مرکز استان نگاشته خواهد شد که با انتخاب بد خود آینده و نیز اعتبارات و بودجه های این شهر را با این چینش، تباه کرده اند.

یک سوال: رئیس کمیسیون برنامه و بودجه این شورا چه تخصصی در مورد برنامه ریزی شهری و نیز ساز و کارهای تخصیص بودجه و بودجه ریزی دارد؟

سایر اعضا چه تخصص بارزی در زمینه اداره شهر دارند؟

متاسفانه شهر بوشهر اسیر شورایی کاملا غیرتخصصی با تصمیمات احساسی، آنی و بدون برنامه و هدف شده است.

در این گیرودار کمترین انتقاد بر شهردار وارد است چون وی مجری خروجی شورا است و در شهری که اولویت بندی اجرای پروژه ها نه براساس نیاز واقعی یا پیشینه حل مشکل بلکه صرفا با تصمیم گیری آنی و بدون هدف شکل می گیرد، او مقصر نیست.

حتی اگر چشم بر دخالت های بی جای برخی اعضای شورا در اجرا نیز ببندیم باز هم اکثر شهروندان بوشهری در اشتباهی آشکار شهردار را مسبب وضعیت فعلی می دانند.

سرنوشت هر شهر را انتخاب شهروندان آن رقم می زند. شهر خوب ساختنی است نه یافتنی.

شهردار متبحر نیز در مقابل خروجی بد شورا راهی جز تسلیم ندارد و گرنه همان خطاکاران در «کمش» می گردند.

کلمات کلیدی خبر : محمد جعفری