پویاسامانه

تاریخ نمایش این آگهی : 1398/08/16 <br/> تعداد بازدید تاکنون : 1890074 تاریخ نمایش این آگهی : 1398/07/06 <br/> تعداد بازدید تاکنون : 7036524
کد خبر : 271196 تاریخ ثبت : 1398/4/17 11:57 نظرات تایید شده : 0

راهکارهای توسعه مبادلات تجاری بوشهر و قزاقستان بررسی شد

خلیج فارس: راهکارهای توسعه مبادلات تجاری و شناسایی فرصت های سرمایه گذاری میان استان بوشهر و کشور قزاقستان در نشست فعالان اقتصادی و رئیس اتاق بازرگانی این استان با رئیس کنسولگری قزاقستان در بندرعباس بررسی شد.

راهکارهای توسعه مبادلات تجاری بوشهر و قزاقستان بررسی شد

به گزارش «خلیج فارس» به نقل از ایرنا؛ در این نشست که نمایندگان بخش‌های مختلف اقتصادی استان بوشهر ظرفیت‌های صادراتی این استان در زمینه‌های شیلات، کشاورزی، بندر و دریانوردی، معادن و پتروشیمی را برای طرف قزاقستانی تشریح کردند.

عضو هیأت نمایندگان اتاق بازرگانی بندر بوشهر گفت: این استان در عرصه‌های مختلف اقتصادی از ظرفیت‌های متفاوت و قابل توجهی برخوردار است.

ندیر پورجم افزود: اشتراک‌های فرهنگی، مذهبی و تاریخی می‌توانند در زمینه‌های مختلف همکاری‌های نزدیکی داشته باشند.

وی ادامه داد: در این ارتباط بوشهر به عنوان پل ارتباطی بین کشورهای سی. آی. اس (جامعه کشورهای مستقل مشترک المنافع (یا هم سود) و کشورهای حوزه خلیج فارس بویژه قطر می‌تواند نقش کلیدی برای قزاقستان ایفا کند.

پورجم بیان کرد: این استان همچنین با داشتن ظرفیت‌های فراوان در تولیدات پتروشیمی می‌تواند فرصت‌های سرمایه گذاری زیادی را در اختیار سرمایه گذاران قزاقستانی بگذارد.

وی گفت: در زمینه کودهای شیمیایی نیز استان بوشهر با قزاقستان می‌توانند سطح همکاری بسیار بالایی داشته باشد.

پورجم یادآور شد: استان بوشهر به عنوان یکی از استان‌های تولید کننده گوجه فرنگی خارج فصل موقعیت خوبی برای صادرات به قزاقستان دارد.

وی ادامه داد: در این زمینه پیشنهاد می‌شود قزاقستان پایگاهی برای صادرات مجدد گوجه فرنگی خشک شده باشد و از آن برای صادرات به کشورهای سی. آی. اس و روسیه استفاده کند.

پور جم افزود: با وجود اینکه استان بوشهر یکی از صادرکنندگان خرما به کشور قزاقستان است اتاق بازرگانی این بندر آماده دارد زمینه ایجاد بازار جدید خرما را در این کشور فراهم کند.

وی گفت: بوشهر از دیرباز با تجارت و دریا عجین بوده و بازرگانی و تجارت در خون مردم این استان است.

معاون امور بازرگانی سازمان صنعت، معدن و تجارت استان بوشهر گفت: از سال ۱۳۷۷ بعد از استقلال قرقیزستان از شوروی سابق ۵۵ هیأت تجاری، بازرگانی، اقتصادی و سیاسی در سطح‌های مختلف بین ایران و قزاقستان رفت و آمد داشتند.

قاسم محمدزاده افزود: در این رفت و آمدهای توافقنامه‌هایی منعقد شده که بخشی از آنها متوجه ترانزیت است که عمده دلیل آن موقعیت این دو کشور با آب‌های آزاد است.

وی یادآور شد: در نیمه دوم امسال نمایشگاه‌های خرما در بوشهر و شیراز برپا می‌شود که سرمایه گذاران قزاقستانی می‌توانند حضور پر رنگ در این نمایشگاه داشته و فرصت‌ها را شناسایی کنند.

سرپرست دفتر هماهنگی امور اقتصادی استانداری بوشهر گفت: این آمادگی در استانداری وجود دارد تا ساز و کار مناسب برای سرعت بخشی به مبادلات تجاری استان بوشهر و قزاقستان ایجاد شود.

قاسم قایدی افزود: بوشهر کلکسیونی از داشته ها است که باید در قالب یک میز یا نمایشگاه این قابلیت‌ها برای قزاقستانی‌ها معرفی شود.

گفت: استان بوشهر به دلیل دسترسی به آب‌های آزاد و همسایگی با کشورهای حوزه خلیج فارس از یک طرف و کشور قزاقستان به دلیل همسایگی با کشورهای قرقیزستان، ترکمنستان، ازبکستان و چین از طرف دیگر می‌توانند فرصت‌های تجاری، بازرگانی، و تولیدی موجود در کریدور شمال و جنوب را به صورت جدی پیگیری کنند.

خورشید گزدرازی افزود: استان بوشهر با تولید سالانه ۲۵ هزار تن محصول آبزی و ۱۵۰ هزار تن خرما از تولید کنندکان و صادر کنندگان جدی این محصولات در ایران محسوب می‌شود.

وی گفت: این استان در ارتباط با مواد معدنی نیز با ظرفیت تولید ۱۷ میلیون تن در سال از قابلیت بسیار بالایی برای صادرات برخوردار است.

گزدرازی ادامه داد: در تولید گوجه فرنگی خارج از فصل نیز استان بوشهر با تولید سالانه ۶۰۰ هزار تن یکی استان‌های اصلی برخودار از ظرفیت صادرات این محصول است.

وی گفت: با وجود ظرفیت‌های متعدد بین ایران و قزاقستان فقدان یک سامانه جامع معرفی فرصت‌های تجاری و سرمایه گذاری بین دو کشور، مشکل مربوط با صدور روادید، نبود کانال مالی برای انتقال ارز از جمله مشکلات فراروی توسعه مراودات تجاری ایران و قزاقستان است.

رئیس اتاق بازرگانی بندر بوشهر‬ ادامه داد: هر چند اتاق بازرگانی مشترک این دو کشور تاکنون قدم‌های مؤثری برداشته‌اند ولی با این وجود جای زیادی برای کار است.

وی در ارتباط با سایر توانمندی‌های استان بوشهر برای صادرات به قزاقستان گفت: صادرات محصولات کشاورزی بویژه سبزی و صیفی جات، صنایع دستی شامل فرش، گلیم و گبه از جمله ظرفیت‌های موجود در این زمینه است.

گزدرازی ادامه داد: توجه به کریدور تجاری شمال به جنوب برای انتقال کالاهای صادراتی قزاقستان به کشورهای خلیج فارس از جمله ظرفیت‌هایی است که می‌تواند مورد توجه قرار گیرد.

رئیس کنسولگری قزاقستان در بندرعباس گفت: با ارتقا روابط بین ایران و قزاقستان مشکلات موجود در سیستم اقتصادی بین دو کشور قابلیت حل پیدا می‌کند.

دولتعلی نیسان افزود: در ارتباط با صدور ویزا این مشکل با افزایش روابط و رفت و آمدها حل می‌شود و تنها نیاز است ارتباط بین استان‌های هدف تقویت شود.

وی ادامه داد: از لحاظ مشکل پولی نیز موضوع به شرکت‌ها باز می‌گردد و شرکت‌هایی که تجارت انجام می‌دهند بتوانند با افزایش ارتباط راه حلی را برای این مساله پیدا کنند.

نیسان اظهار داشت: در ارتباط با ظرفیت صادرات مواد معدنی مانند سیمان و سنگ‌های معدنی استان بوشهر نیز این موضوع به مسئولان ذیربط در دستگاه‌های اقتصادی منتقل می‌شود.

وی ادامه داد: درباره ظرفیت پرورش آبزیان در بوشهر و صادرات آن به کشور قزاقستان به دلیل همسایگی با دریای خزر و دارا بودن چند دریاچه از ظرفیت خوبی در حوزه آبزیان برخوردار است که با این حال ارتباط شیلاتی ایران و کشور ما جای زیادی برای کار دارد.

رئیس کنسولگری قزاقستان بیان کرد: در ارتباط با فرش ایرانی نیز این نوع کالا در قزاقستان شناخته شده و جز بهترین‌ها ست.

وی ادامه داد: در مجموع روابط اقتصادی با اقدام از سوی اتاق بازرگانی می‌تواند شروع خوبی برای مبادله‌های تجاری گسترده بین ایران و قزاقستان باشد که این موضوع با تبادل هیأت‌های تجاری قابلیت تحقق دارد.

نیسان گفت: در ارتباط با محصول خرما قزاقستان این محصول را از کشورهایی همچون پاکستان وارد می‌کند ولی با هدف افزایش واردات خرما از ایران برگزاری نشست مشترک بین تاجران حاز اهمیت زیادی است.

وی ادامه داد: قزاقستان دارای ۲ میلیون و ۷۷۴ هزار مترمربع زمین است مساحت قابل توجهی از آن به کشاورزی اختصاص یافته و با این شرایط برای ارتقا کیفیت محصولات تولیدی می‌توان از کود شیمیایی وارداتی از استان بوشهر استفاده کرد.

رئیس کنسولگری قزاقستان در بندرعباس یادآور شد: بخش عمده‌ای از آنها در شمال به محصول‌های گوجه فرنگی و سیب زمینی و بخش شمالی آن نیز به کاشت سیب اختصاص پیدا کرده است.

وی بیان کرد: در این زمینه برای صادرات گوجه خشک شده در آفتاب (تولیدی استان بوشهر) در فصل‌های غیر از تابستان که امکان کشت گوجه در قزاقستان وجود ندارد این مهم قابل پیگیری است.

نیسان اظهار داشت: این محصول با توجه به مصرف قابل توجهش در آسیای میانه می‌تواند از ظرفیت قزاقستان نیز برای صادرات گوجه خشک شده به کشورهای آسیای میانه استفاده کرد.

وی گفت: شرایط آب هوایی استان بوشهر و قزاقستان در برخی از فصل‌های سال می‌تواند ظرفیت خوبی برای پذیرش گردشگران باشد.

نیسان یادآور شد: در این زمینه شرایط آب و هوایی استان بوشهر در فصل زمستان یک ظرفیت چشمگیر است.

وی افزود: در ارتباط با کشت گلخانه‌ای در قزاقستان به دلیل زمستان‌های طولانی این کشور می‌توان روی این محصول بصورت ویژه تمرکز کرد.

نیسان ادامه داد: این کشور در ارتباط با گندم و گوشت نیز تولیدات گسترده‌ای دارد که پیشنهاد واردات این محصولات به ایران قابلیت پیگیری دارد.

رئیس کنسولگری قزاقستان در بندرعباس تاکید کرد: با این حال روابط تجاری ایران و قزاقستان تاکنون به جایگاه مطلوب خود نرسیده و می‌توان با شناخت بیشتر ظرفیت‌های موجود برای رساندن آن به جایگاه مطلوب تلاش کرد.

کلمات کلیدی خبر : قزاقستان
-->