پویاسامانه

تاریخ نمایش این آگهی : 1398/08/16 <br/> تعداد بازدید تاکنون : 1889279 تاریخ نمایش این آگهی : 1398/07/06 <br/> تعداد بازدید تاکنون : 7035736
کد خبر : 271169 تاریخ ثبت : 1398/4/17 10:47 نظرات تایید شده : 0
قدرت مظاهری

بدل‌های سياسی و سياست‌های بدلی!

تا پيش از نشست ژوئن 2018 ميلادي، شايد وقتي كه "هاوارد ايكس" و" روسل وايت" در قالب زوجي هنري به هجو برخي سياستمداران و حاكمان جهان مي پرداختند، باورش براي خودشان نيز سخت بود!

سخت به اين معنا كه با اعمال و رفتاري كه از خود نشان مي دادند، رخدادهايي محال و غيرممكن را ميسر و ممكن مي ساختند.

هاوارد و روسل با گريم هاي متفاوت و تحسين برانگيز خود در كوچه و خيابان ها راه مي رفتند و با حركاتي نمايشي موجب سرور رهگذران مي شدند. بازي هاي نمايشي آنان چيزي شبيه پرفورمنس هاي جذاب و خيره كننده اي بود كه در نگاه اول، باور آن براي تماشاگران سخت بنظر مي رسيد. آنان در يكي از روزهاي ژوئن 2018 با حضور در مرليون پارك سنگاپور و شوخي و مطايبه با مردم، تصويري بديع از سياستمداراني را به نمايش گذاشتند كه شايد هنوز هم در عالم واقعيت نمي توانست وجودي خارجي داشته باشد.

هاوارد ايكس كمدين چيني استراليايي به عنوان بدل كيم جونگ اون و روسل وايت كانادايي به عنوان مشابه و بدل دونالد ترامپ ساعت هاي متمادي را با قدم زدن و گرفتن عكس هاي يادگاري با علاقمندان سپري نموده و پيش از نشست تاريخي اون و ترامپ واقعي در هتل كاپلاي جزيره ي سنتوزاي سنگاپور، ديوار سرد و عبوس سياست و آدم هاي آن را براي مدتي كوتاه قابل تحمل تر كردند.

ديدار اين دو كمدين در لواي دو شخصيت متخاصم در تصويري كاريكاتورگونه شايد براي نخستين بار با عدم باور مخاطبان شان همراه مي شد. مخاطباني كه در زير هجوم بهمن رسانه ها هر روز و هر ساعت شاهد خط و نشان كشي هاي سياسي و عربده هاي كركننده ي طرفين ماجرا بودند، نمي توانستند به خود بقبولانند كه تصوير پيش رويشان، كپي كم رنگي از اتفاقي است كه بزودي مي افتاد و به آن همه بلوف هاي سياسي و پوزخندهاي تمسخر آميز پايان مي داد.

كداميك از رهگذران مي توانست لقب "روان پريش" را كه كيم جونگ اون نثار ترامپ كرده بود، از ياد ببرد! يا خطاب ترامپ به اون كه با لحني تحقير آميز وي را "مرد موشكي" مي ناميد، چگونه مي توانست با بازي هاي دو كمدين رنگ ببازد.

با اين حال و در اتفاقي عجيب ناگهان مرد موشكي و مرد روان پريش در قابي واقعي در كنار هم ايستادند و با دست دادن به همديگر، روياهاي دو كمدين طناز را به واقعيت نزديك كردند.

چه كسي مي توانست تصور كند مرداني از سياست كه سايه هاي همديگر را نيز با تير مي زدند و انگشت هاي تهديدشان همواره به سوي يكديگر نشانه رفته بود، به همين راحتي در كنار هم ايستاده و رو به دوربين هاي خبرنگاران لبخند بزنند.

هاوارد ايكس و روسل وايت در واقع تصاويري نامتجانس و تخيلي از اتفاقي بودند كه بسيار بسيار دور از واقعيت و انتظار افكار عمومي جهان جلوه گر مي شد. افكاري كه هيچگاه نمي توانستند دو قطب متضاد از آهنربايي قوي را به هم متمايل ديده و تصوير مشترك آنها در يك قاب واحد را متصور شوند .

كوتاه زماني پس از اين پرفورمنس نمايشي اما، ترامپ و اون بارهاي بيشتري در سنگاپور و ويتنام در كنار هم قرار گرفتند تا سرانجام خاك كره ي شمالي نيز براي نخستين بار ميزبان يكي از روساي جمهور ايالات متحده آمريكا شود. رئيس جمهوري كه حالا ديگر نه تنها از سوي دشمن قديمي اش "روان پريش" خطاب نمي شود، بلكه با دعوت از "مرد موشكي" به كاخ سفيد، روي ديگر سكه ي سياست را نشان مي دهد.

كاش هاوارد ايكس ها و روسل وايت هاي بيشتري با شكل و شمايل رهبران متخاصم جهان تكثير مي شدند تا با حركات كميك و طنزگونه ي خود موجبات شكستن ديوار يخي سياست هاي نابخردانه ي آنان را فراهم مي كردند و جهان را از مسير جنگ و تخاصم به مسير صلح و تعادل رهنمون مي شدند.

بنظر مي رسد كه گاهي بدل هاي سياسي با سياست هاي بدلي خود، بسيار فراتر از چهره هاي واقعي مي توانند منجي جهان شوند.

-->