پویاسامانه

تاریخ نمایش این آگهی : 1398/08/16 <br/> تعداد بازدید تاکنون : 859202 تاریخ نمایش این آگهی : 1398/07/06 <br/> تعداد بازدید تاکنون : 6008198
کد خبر : 270384 تاریخ ثبت : 1398/4/12 13:28 نظرات تایید شده : 7
اهالی «رایانی» بوشهر از مهم‌ترین مشکلات محله‌شان با «خلیج‌فارس» می‌گویند

تنها زمین ورزشی ما را «گاز» گرفت/ مصوبه استانداری فقط برگ کاغذ بود! +تصاویر

خلیج فارس: تماس شورایار محله رایانی بوشهر و پیام هایی که پیش از این از سوی اهالی این منطقه با «خلیج فارس» درباره مشکلات محله شان برقرار می شد، خبرنگاران «خلیج فارس» را به سمت جنوب شهر بوشهر کشاند.

گزارش: رقیه زیرک | عکس: فریده جعفری زاده

«از شما خواهشمندیم گزارشی درباره شرایط محله رایانی که حق مردم توسط شرکت گاز ضایع شده تهیه کنید. مدت‌هاست تنها زمین ورزشی این محله توسط شرکت گاز تملک شده و حدود 400 فوتبالیست باشگاه این محله سرگردان زمین های ورزشی روستاهای اطراف شهر و برخی اوقات زمین سپاه می شوند که هزینه بالایی دارد. در این زمینه هم فقط مصوبه ای روی کاغذ برای استفاده از این زمین تحویل مردم داده اند و اجرایی نشده است.»

تماس شورایار محله رایانی بوشهر و پیام هایی که پیش از این از سوی اهالی این منطقه با «خلیج فارس» درباره مشکلات محله شان برقرار می شد، خبرنگاران «خلیج فارس» را در ادامه گزارش از مشکلات محلات مرکز استان، به سمت رایانی در جنوب شهر بوشهر کشاند.

طبق هماهنگی صورت گرفته، ساعت 18 یکی از روزهای گرم تیرماه در کنار زمینی که توسط شرکت گاز تصاحب شده به شورایار و برخی از اهالی محله رایانی محلق شدیم.

زمین 52 ساله «باشگاه خلیج» را «گاز» گرفت

محمدرضا رایانی شورایار محله که از فرهنگیان و داوران فوتبال بوشهر می باشد، مهمترین مشکل پیش روی محله را از دست رفتن زمین ورزشی خودشان می دانند که 52 سال ورزشکاران باشگاه خلیج رایانی در آن فعالیت داشته اند و از سالیان گذشته شرکت گاز با خریداری آن، ورزشکاران این محله و مناطق اطراف را در خوف و رجا قرار داد و از 5 سال گذشته نیز با دیوارکشی دور آن، این فضای چند هکتاری را بلااستفاده گذاشته است.

وی با اشاره به اینکه در طرح های جامع و تفصیلی، این زمین کاربری ورزشی دارد، تصریح کرد: سال 91، تابلوی زمین ورزشی شرکت گاز در اینجا نصب شد، اما مدتی بعد در سمت دیگر زمین، تابلوی "ورزشی- رفاهی شرکت گاز" برای آن نصب شد که اضافه شدن قید تفریحی، نگرانی بیش از پیش اهالی را درباره احتمال تغییر کاربری زمین و فروش آن به افرادی در پی داشت.

شورایار محله رایانی بوشهر با اشاره به تاخیر چندساله در اجرای پروژه ورزشی شرکت گاز در این زمین و اینکه اساسا برنامه این شرکت برای زمین رایانی مشخص نیست، تصریح کرد: چند وقت پیش یکی از بنگاهها از قطعه بندی شدن بخش شمالی زمین خبر داد و پیگیری ما نیز نشان از شروع اقداماتی برای این کار در اداره ثبت می داد که با پیگیری صورت گرفته و نامه مسعود شکوهی رییس وقت شورای شهر به اداره ثبت املاک و تاکید بر ورزشی بودن کاربری این زمین، این طرح متوقف شد.

محمدرضا رایانی تاکید دارد: با وضعیت مرغوبی که این زمین دارد و فریز کردن آن توسط شرکت گاز و از سویی اضافه کردن "تابلو، این شائبه و با هدف گذر زمان و گرفتن امضاها در کمیسیون ماده 5 برای تغییر کاربری آن و فروش به افراد باشد، بعد هم که فروختند، از دسترس خارج شوند و مردم محله را با خریداران روبرو کنند.

نامه استانداری درباره این زمین فقط برگ کاغذ بود

علی قائم پناه یکی از شهروندان ساکن در محله رایانی هم که شورایار را در این گزارش همراهی می کرد؛ با اشاره به پیگیری چندساله حق جوانان محله رایانی از این زمین ورزشی بیان کرد: در جلسه ستاد بازآفرینی محلات هدف که به ریاست استاندار در آذرماه سال گذشته برگزار شد، یکی از مصوبات آن همکاری شرکت گاز برای واگذاری زمین در راستای بازآفرینی محلات جنوبی شهر بوشهر بود که از آن زمان تاکنون هرچه برای تحقق این مهم پیگیری کرده ایم بی نتیجه بوده است.

وی با بیان اینکه شرکت گاز به ما گفته مصوبه این جلسه که به ریاست استاندار بوده قابل اجرا نیست چون ما زیرمجموعه استانداری نیستیم، افزود: اداره راه و شهرسازی هم به عنوان دبیر ستاد بازآفرینی محلات هدف که رایانی یکی از آنهاست پاسخگوی ما نیستند و حتی دستغیبی از مدیران این اداره به ما می گوید چرا این همه پیگیری می کنید و از فرمانداری نامه می آورید، ما خودمان خبرتان می کنیم!

به گفته وی، باشگاه خلیج فارس اکنون حدود 400 ورزشکار و مدرسه فوتبال دارد که به دلیل از دست رفتن تنها زمین ورزشی محله، هر جلسه تمرینی باید به زمین روستاهای مجاور شهر یا برخی اوقات زمین سپاه بروند که هزینه ایاب و ذهاب با مینی بوس ماهیانه یک میلیون تومان می شود، جدای از هزینه اجاره زمین که برای یک باشگاه مردمی و ورزشکارانی که از یک محله ضعیف هستند، رقم بالایی می باشد.

رایانی شورایار محله نیز تصریح کرد: امیدی به شرکت گاز و اداره راه و شهرسازی برای توجه به خواست اهالی و ورزشکاران محله رایانی و مناطق اطراف نیست، تنها در این مدت فرماندار بوشهر و معاون عمرانی وی پای حرف های ما نشسته اند و نامه نگاری و پیگیری داشته اند، از بقیه مثل شورای شهر هم بصورت جمعی حرکت مشخصی برای این زمین ندیدیم.

تیر خلاص به زمین های ورزشی جنوب بوشهر

واعظ زاده شهروندی که درباره زمین ورزشی محله رایانی با «خلیج فارس» گفتگو کرد، از دست رفتن این فضای ورزشی را به معنای تیر خلاص به فضاهای ورزشی جنوب شهر می دانست و یادآور شد: زمین ورزشی سرتل و ریشهر که مالک پیدا کرد، زمین نادری امامزاده هم در امّا و اگر درگیری حقوقی گرفتار شده، این زمین هم در محلات چهارگانه جنوب شهر شرکت گاز خرید کرد که با اقداماتی مثل تاخیر برای اجرای پروژه ورزشی و اضافه کردن پسوند رفاهی در کنار ورزشی، نگران تبانی برای تغییر کاربری و فروش آن برای مسکونی و تجاری هستیم.

وی در پایان با بیان اینکه به دلیل بی مبالاتی مسئولان شهری و استانی در قبال زمین های ورزشی شهر، هر سال یکی از این فضاها از کف می رود، تصریح کرد: ما زورمان را داده ایم به التماس، الان هم از روی ناچاری می گوییم مالکیت شرکت گاز بر این زمین قبول، ولی حداقل با مردم و ورزشکاران مهربانتر باشند و اجازه دهند تا قبل از شروع پروژه شان، با پاکسازی نخاله هایی که در آن رها گردیده، ورزشکاران فعالیت داشته باشند و مثلا به شهرداری اجاره دهند تا نگرانی خاصی هم پیش نیاید. هرگاه هم خواستند پروژه ورزشی را شروع کنند، مردم بحثی ندارند.

فرماندار بوشهر: شرکت گاز مکلف به شروع پروژه ورزشی در سالجاری است

درخصوص دغدغه مهم اهالی محله رایانی، با فرماندار شهرستان بوشهر هم تماس گرفتیم که وی ضمن اطلاع از جزییات خواسته مردم، اظهار داشت: شرکت گاز مکلف شده در موعد معقولی که نباید بیشتر از امسال باشد، پروژه ورزشی اش را در این زمین شروع کند؛ در غیر این صورت کارگروه محلات هدف در استانداری می تواند نسبت به تعیین تکلیف این زمین به نفع ورزشکاران و عموم مصوبه داشته باشد.

عباس جمشیدی با تاکید بر اینکه تا بنده در فرمانداری هستم اجازه تغییر کاربری ورزشی این زمین را نخواهم داد، ابراز امیدواری کرد: با توجه به قول مسئولان شرکت گاز، پروژه ورزشی سریع تر اجرایی شود و قطعا در راستای مسئولیت های اجتماعی، باید محلات مجاور که جزو محلات هدف برای کاهش آسیب ها است نیز از این امکانات برخوردار باشند.

زمین را برای پروژه ورزشی می خواهیم

در ادامه پیگیر کسب نظر مسئولان شرکت گاز استان درباره این زمین هم شدیم که عباسی روابط عمومی آن درخصوص اعتراض اهالی محله رایانی و اجرایی نشدن مصوبه ستاد بازآفرینی محلات هدف به ریاست استاندار درباره واگذاری این زمین می گوید: شرکت گاز این زمین را از شخص حقیقی خریداری کرده و پول آن پرداخت شده، نه اینکه در قالب طرح های واگذاری زمین به شرکت گاز داده شده باشد و ما اکنون قادر به واگذاری آن باشیم.

وی نگرانی درباره تغییر کاربری زمین ورزشی را خلاف واقع می داند و ادامه می دهد: اینکونه قید "تفریحی" در تابلوی جدید به ورزشی اضافه شده به معنای تغییر کاربری به مسکونی یا تجاری نیست، چرا که زمین ورزشی در کنار خود به مجموعه هایی هم نیازمند است که رفاه جامعه هدف را در پی دارد و شک نکنید این پروژه را برای زمین ورزشی می خواهیم.

وقتی از وی درباره زمانبر شدن اجرای پروژه ورزشی شرکت گاز در این زمین پرسیدیم، مدیر روابط عمومی این شرکت پاسخ داد: روند طراحی و کسب مجوزها زمانبر شد و اکنون به مرحله ای رسیده که بتوانیم به شروع پروژه در سالجاری امیدوار باشیم، هرچند زمان اتمام آن حداقل دو سال زمان می برد.

در ادامه پیرامون درخواست ورزشکاران برای استفاده از زمین مذکور تا قبل از شروع پروژه پرسیدیم که به مدیرعامل شرکت گاز استان ارجاع شد و وی در گفتگوی تلفنی با خبرنگار «خلیج فارس» اظهار داشت: ما در تیرماه و نهایتا مرداد بحث تجهیز کارگاه برای شروع ساخت مجموعه ورزشی در این زمین داریم و در شرایط فعالیت عمرانی، زمین بلااستفاده نیست که بتوان فعالیت ورزشی در آن انجام داد.

رحمانی درباره این سوال که آیا شرکت گاز سهمی برای استفاده محلات پیرامون خصوصا محله رایانی که زمین ورزشی شان بوده در زمان بهره برداری قائل است؟ گفت: شک نکنید در راستای مسئولیت های اجتماعی که تا امروز سرلوحه ما بوده، در این پروژه، ورزشکاران محله رایانی و پیرامون آن مورد توجه ما خواهند بود.

از نبود شبکه فاضلاب تا خانه بهداشتی که فقط ساختمان است!

در جریان این گزارش، به درخواست شورایار محله رایانی بوشهر از زمین «گاز» فاصله گرفته و در کوچه ها قدم زدیم تا به گفته وی، شاهد معضلات ناشی از نبود شبکه فاضلاب در این محله باشیم که لجن و نیزارهایی را رقم زده است. به گفته رایانی، با گذشت یک دهه نامه نگاری درباره ضرورت اجرای شبکه فاضلاب که هنوز به محلات جنوبی نرسیده، شرکت آبفا هیچ برنامه عملیاتی درخصوص این خواسته مهم ارائه نمی کند، در این بین خانه های نوساز مردم به دلیل زه بالا دچار ترک خوردگی می شود.

وی همچنین از قول شهرداری از سال 92 تاکنون برای اجرای خیابان کمربندی سرتل-ریشهر که بخش زیادی از آن از محله رایانی عبور می کند اشاره کرد و گفت اخیرا سپاه در بخشی از مسیر دیوارکشی کرده که یکی از دلایل آن تعلل شهرداری در اجرای طرح بوده؛ هرچند با روحیاتی که از مجموعه سپاه سراغ داریم، اگر با آنها درباره این طرح مهم رایزنی شود، چون پشت دیوار فضایی احداث نشده، به شهر کمک می کنند، اما این مسئله نباید مشمول زمان شود.

در ادامه، شورایار محله ما را به سراغ پارک محله رایانی برد که تنها یک تاب و سرسره بود که روی زمین افتاده بود.

همچنین رایانی از ساختمان مرکز جامع سلامت محله شان گفت که با وجود اتمام پروژه، دانشگاه علوم پزشکی اقدامی برای تجهیز و فعال سازی آن نمی کند، درحالی که زمین مذکور در راستای همین پروژه وقف شده و نباید بیشتر از این دست به دست کرد و خیرین را از مشارکت در پروژه ها ناامید نمود.

شهرداری: درحال جلب همکاری سپاه هستیم

درخصوص بلاتکلیف ماندن جاده کمربندی محلات جنوبی از جمله رایانی و همچنین اجرا نشدن کانال دفع آب های سطحی این محله، دیدگاه معاون عمرانی شهرداری بوشهر را جویا شدیم.

کوروش سلطانی بیان کرد: این گذر 24 متری در سال های اخیر جزو خواسته های بحق اهالی بوده که نقش مهمی در بهبود حمل و نقل آنها خواهد داشت، اما در گیر و دار کمبودهای مالی مانده است.

وی ادامه داد: در حال رایزنی و جلب همکاری سپاه جهت اجرای این گذر هستیم و اگر محقق نشود، احداث کانال آبهای سطحی سرتل-رایانی- ریشهر در کنار دیوار سپاه اجرایی خواهیم کرد که همکاری اولیه در این خصوص از سوی سپاه جلب شده است.

طرح اجرایی فاضلاب محلات جنوبی امسال آماده می شود

حمزه پور مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان درباره اینکه تا چه زمان قرار است محلات جنوبی شهر بوشهر از شبکه فاضلاب محروم باشند، خاطرنشان کرد: بنده از نیمه دوم سال گذشته که وارد استان شدم، متوجه فقدان طرح مطالعاتی و اجرایی شبکه فاضلاب برای این بخش از شهر شده و در این راستا مشاور جهت این مهم گرفته شده و تلاش داریم که با نهایی شدن مطالعه در سالجاری، از همین امسال رایزنی ها برای جذب اعتبار برای شبکه فاضلاب محلات جنوبی را استارت بزنیم.

وی ابراز امیدواری کرد: با توجه به اهمیت اجرای شبکه فاضلاب برای این محلات، خوش بین هستیم اعتباری برای شروع کار در سال 99 جذب و اقدامات اجرایی را شروع کنیم.

تصاویر بیشتر اینجا ببینید