پویاسامانه

تاریخ نمایش این آگهی : 1398/08/16 <br/> تعداد بازدید تاکنون : 986391 تاریخ نمایش این آگهی : 1398/07/06 <br/> تعداد بازدید تاکنون : 6135041
کد خبر : 267775 تاریخ ثبت : 1398/3/29 12:26 نظرات تایید شده : 8
رییس اتاق بازرگانی بندر بوشهر در «خلیج فارس»:

فعال شدن خط دریایی بوشهر- قطر/ مشوق اقتصادی پیشکش؛ مُرّ قانون برای فعالان اقتصادی اجرا شود

بوشهر در انتظار پنجره واحد سرمایه گذاری/ شرایط صادرات خرمای استان رو به بهبود/ حساب و کتاب اتاق بازرگانی منتشر می شود

خلیج فارس: رییس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی استان بوشهر گفت: اگر تا پیش از این از دستگاههای اجرایی درخواست می کردیم برای کمک به رونق تجارت، قوانین را با انعطاف اجرا کنند، به دلیل تعدد بخشنامه های صادره طی یکسال اخیر، امروز درخواست مشوق و انعطاف قانون نداریم، بلکه می گوییم مُرّ قانون برای فعالان اقتصادی و تجاری اجرا شود تا از سردرگمی خارج شوند.

خورشید گزدرازی در حاشیه بازدید از دفتر هفته نامه و پایگاه اطلاع رسانی «خلیج فارس»، در گفتگو با مدیرمسئول و خبرنگاران این رسانه، به پرسش های مطرح شده پاسخ داد.

وی با اشاره به اینکه براساس پایش های ملی، فضای کسب و کار در استان بوشهر مطلوب نیست، اظهار داشت: این پایش ها در قالب 80 آیتم بصورت نامحسوس از فعالان حوزه صنعت، تجارت و کشاورزی اخذ می شود و نتایج آن تا حدود زیادی بیانگر شاخص فضای کسب و کار در استان ها است که بوشهر در نتایج فصلی رتبه خوبی ندارد.

گزدرازی با اشاره به گشایشی که بعد از توافق برجام برای سرمایه گذاری و رونق تبادلات مالی رقم خورد، اظهار داشت: یکی از دلایل رکود و فضای نامناسب کسب و کار، علاوه بر تشدید تحریم ها، نوسانات ارزی طی 1.5 سال اخیر می باشد. در کنار آن، تعدد بخشنامه های صادره نیز فعالان تجاری را دچار سردرگمی کرده است.

رییس اتاق بازرگانی بندر بوشهر افزود: بخشنامه های متعدد و بعضا متفاوت زمینه تفسیر شخصی مسئولان را درباره قوانین هم در پی دارد و بعضا وقتی که محموله گوجه یا خرما پشت در گمرک بوده، بخشنامه ممنوعیت صادرات یا افزایش عوارض آن می رسید، بدون توجه به رایزنی هایی که با طرف خارجی صورت گرفته و هزینه هایی که تحمیل شده و از همه مهمتر وضع عوارض بر صادرات براساس برنامه ششم توسعه غیرقانونی است. نهایتا پس از طی شدن دو هفته رایزنی، می بینیم تعرفه چندبرابری صادرات خرما برداشته می شود، بدون اینکه به آثار چنین بخشنامه هایی توجه شود.

وی مشکلات مالیاتی و بیمه را از دیگر چالش های فضای کسب و کار در بوشهر و کشور دانست و اظهار داشت: اینکه اغلب مودیان مالیاتی نسبت به تشخیص ممیز مالیاتی معترض و راهروهای هیات حل اختلاف مالیاتی شلوغ تر از اداره مالیات می شود، یکی از دلایل آن عدم تشخیص صحیح ممیز مالیاتی و اعتراض فعالان اقتصادی است.

به گفته گزدرازی، چنان عرصه بر فعالان اقتصادی و تجاری تنگ آمده که آنها خواستار اجرای مُرّ قانون هستند نه بیشتر نه کمتر، درحالی که قبلا توصیه می شد که برای رونق اقتصادی، قوانین با انعطاف و نرم تر اجرا شوند.

خط مسافری و باری بوشهر-قطر فعال می شود

رییس اتاق بازرگانی بندر بوشهر با اشاره به حضور یک شناور بزرگ از روز گذشته در بندر بوشهر اظهار داشت: این شناور با ظرفیت 1800 مسافر، 100 کانتینر و 700 خودرو ظرفیت بسیار خوبی برای ترددهای مسافری و باری از بوشهر به قطر است.

گزدرازی ادامه داد: باید از فرصت پیش آمده بهره برد و زمینه تبدیل بوشهر به هاب مبادلات تجاری و مسافری بین ایران و قطر بهره برد و از سرمایه گذار مربوطه حمایت کرد، طوری که قرار است هفته ای دو روز بین بوشهر و دوحه در تردد باشد و بزودی بخش مسافری و تورهای گردشگری آن نیز فعال می شود که اگر مورد حمایت قرار بگیرد، امکان فعالیت در 3 روز از هفته را دارد.

وی خاطرنشان کرد: در شرایط تحریم و دشواری مبادلات مالی، قطر می تواند فرصت خوبی برای تامین نیازهای کشور باشد و خارج از بروکراسی های معمول و البته رعایت الزامات بهداشتی و استانداردها، زمینه ساز ورود مواد غذایی و حتی کالاهای حوزه تولیدات باشد، از این رو ما به عنوان اتاق بازرگانی نسبت به معرفی فرصت پیش آمده از طریق این شناور بزرگ و مجهز برای انتقال بار به قطر و جذب صادرکنندگان فعالیت می کنیم، دستگاههای اجرایی نیز در حوزه اختیارات خود از استمرار فعالیت آن حمایت کافی داشته باشند تا شاهد رونقی در زمینه مبادلات تجاری برای بوشهر باشیم.

بوشهر در انتظار پنجره واحد سرمایه گذاری

گزدرازی در پاسخ به سوالی مبنی بر طولانی بودن پروسه سرمایه گذاری و فعالیت اقتصادی در کشور و خصوصا استان که منجر به گلایه و کنار رفتن افراد توانمند می شود، تصریح کرد: اگر سریع تر پنجره واحد سرمایه گذاری در استان شکل بگیرد، همه دستگاههای متولی پاسخ به استعلام و صدور مجوز خارج از موازی کاری و در کوتاهترین زمان پاسخ ها را ارائه می دهند، اما هنوز این مهم در بوشهر رقم نخورده است.

وی همچنین درباره گلایه فعالان تجاری درباره توقیف محموله ها در خروجی استان خصوصا ایست بازرسی شهید صلاحی دشتستان آن هم به اصطلاح "ظن قاچاق" اظهار داشت: برای کاهش این مشکل، در شورای گفتگوی بخش خصوصی و دولت پیشنهاد قرارگیری نمایندگان گمرک و تعزیرات در کنار ایست بازرسی نیروی انتظامی دادیم که توقیف کالاهای دارای مجوز ترخیص از گمرک به ظن قاچاق کمتر شود؛ اما در شرایطی که دستگاههای متولی قول فعال کردن آن تا آخر سال گذشته را دادند، ولی هنوز عملیاتی نشده است.

به گفته وی، این مهم در اولین جلسه آینده شورای گفتگوی دولت و بخش خصوصی با حضور استاندار پیگیری خواهد شد و قطعا درصورت فعال شدن کارشناس تعزیرات، گمرک و پلیس در کنار همدیگر در ایست بازرسی، درباره محموله مظنون به قاچاق شفاف تر تصمیم گیری شده و فقط برخی موارد خاص به تعزیرات ارجاع می گردد.

شرایط صادرات خرمای استان رو به بهبود

رییس پارلمان بخش خصوصی استان بوشهر در پاسخ به سوالی درخصوص اینکه خرما به عنوان محصول مهم استان نیازمند سرمایه گذاری درخصوص بهبود تولید و بسته بندی صادراتی است اظهار داشت: انجمن ملی خرمای ایران که زیرمجموعه اتاق بازرگانی بوشهر است، طی سال های اخیر قدم های خوبی با همراهی فعالان این عرصه برداشته و سال گذشته اولین نمایشگاه خرما در استان فرصت مناسبی برای ارتباط گیری و بهبود شرایط فعالیت میان زنجیره تولید و بسته بندی فراهم کرد.

وی ادامه داد: خوشبختانه طی سالیان اخیر در زمینه فرآوری خرما و تولید محصولات متنوع از آن اتفاقات خوبی در استان صورت گرفته و حتی یکی از برندهای شکلات خرمایی استان دارای بازار خوب بین المللی شده، ولی تلاش داریم تا در دومین نمایشگاه خرما که آبان ماه امسال در مقیاس بین المللی برگزار خواهد شد، درخصوص بازارهای صادراتی و موضوعات مرتبط با خرماهای موردپسند بازار اقدامات موثرتری صورت بگیرد.

حساب و کتاب اتاق بازرگانی منتشر می شود

گزدرازی همچنین با اشاره به اینکه اتاق بازرگانی همانند دفاتر حقوقی در تیرماه اظهارنامه مالیاتی خود را ارائه می دهد، اظهار داشت: همزمان گزارش درآمد و هزینه های اتاق بازرگانی بوشهر در سایت اطلاع رسانی اتاق منتشر می شود تا گامی در راستای شفاف سازی و اطلاع اعضا و هم استانی ها باشد.

اتاق بازرگانی صدای رسای بخش خصوصی و مرجع آمارهای واقعی شود

در این نشست مدیرمسئول هفته نامه و پایگاه اطلاع رسانی «خلیج فارس» گفت: اتاق بازرگانی بوشهر از دوره مدیریت شریف پور و گزدرازی ظهور و بروز بیشتری در سطح جامعه و حوزه مرتبط با خود و نشست های پیگیری بهبود فضای کسب و کار با مسئولان دارد، درحالی که تا قبل از این محدود به صدور کارت بازرگانی بودند.

علی احمدی ادامه داد: با توجه به اعلام اینکه بعضا آمارهای غیرواقعی از سوی دستگاههای دولتی برای خوشایند مقامات بالادست از شرایط استان ارائه می شود، ضرورت دارد اتاق بازرگانی بوشهر با فعال کردن مرکز پژوهشی خود، گزارش های واقعی از آمار و شاخص های اقتصادی منتشر گردد تا افکار عمومی در جریان واقعیت ها قرار بگیرند.

احمدی ادامه داد: اتاق بازرگانی بوشهر نیازمند تقویت بخش رسانه ای خود است تا صدای رسای مطالبات بخش خصوصی باشد و دست کم بار مسئولیتی که در زمینه انعکاس این مهم دارد، از دوش خود بردارد. 

تصاویر بیشتر اینجا ببینید

-->